Neînvinsă, ASU Politehnica ratează de puțin intrarea în finală la juniori D: 2-2 (2-1) cu gazda Luceafărul și locul 3 pe țară

Juniorii D alb-violeți de la ASU Politehnica au fost în avantaj la pauza duelului direct decisiv jucat astăzi de la ora 10,30 la Cluj cu gazda CS Luceafărul pentru intrarea în finala Campionatului Național U13, scor la care timișorenii aveau biletele pentru ultimul act, de duminică, însă ardelenii au început la fel de bine și repriza a II-a a partidei din etapa a treia în turneul semifinal 1, egalând atunci norocos dintr-o lovitură liberă și conservând apoi până la capăt remiza suficientă, 2-2 (1-2), și cu concursul unei maniere de arbitraj aplicând duble standarde.

ASU Politehnica Timișoara avea nevoie astăzi de victorie în dauna gazdei clujene CS Luceafărul pentru a pătrunde în finala ediției 2016-2017 a Campionatului Național de juniori D, pe când amfitrionilor le ajungea și o remiză, pe care au și obținut-o în cele din urmă, deși au încasat goluri în premieră în cele 3 zile de întreceri din Parcul Iuliu Hațieganu.

Învingători la zero în primele două partide, clujenii au abordat meciul decisiv cu punctaj maxim dar și cu mult aplomb, deschizând rapid scorul, semnal de alarmă pentru vizitatorii nevoiți să răstoarne scorul.

Ceea ce ”violeții” au și izbutit pe fondul dominării exercitate până la pauză, Grancea și Petrescu aducând-o meritat pe ASU Politehnica în avantaj, 1-2, scor la care timișorenii erau pe prima poziție a ierarhiei seriei patrulater, loc de calificare în finala duminicală.

După ce în prima parte au fructificat jumătate din ocaziile create, juniorii bănățeni au fost luați tare și în primele minute ale reprizei a II-a, primind încă un gol tot pe începutul jumătății de oră, precum în debutul întâlnirii: 2-2.

Elevii lui Alin Ionescu și Orlando Ștefan n-au schimbat registrul, continuând să atace, în căutarea golului, dar în schimb s-a modificat placa manierei de arbitraj a împărțitorilor dreptății din Carei, punctul culminant fiind conferit de decizia anulării unui gol al ”violeților”, înscris de Pureca și invalidat pe motiv de ofsaid, cu numai 3 minute înainte de final. La 2-3, ASU Politehnica ar fi intrat într-o nouă finală națională…

Oaspeții din Timișoara și-au creat oportunități și în partea secundă și au avut astăzi în cont și o bară, ochită de Ehling, încununând astfel un foarte bun parcurs general cu aproape 30 de meciuri jucate în stagiunea 2016/7, dintre care 14 în sezonul regulat din Campionatul Județean Timiș, alte 6 în play-off-ul aceleiași faze I, plus două în finala județeană adjudecată, după care 4 în zonalul de la Simeria și 3 la Cluj, începând de luni.

ASU Politehnica n-a intrat în finala FRF a juniorilor D deși n-a pierdut în cele 3 apariții ale semifinalelor de sub Feleac, unde, în plus, a și marcat cele mai multe goluri dintre cele 4 participante, nu mai puțin de 7 reușite în trei ore de fotbal, fiind singura grupare care a înscris împotriva calificatei în ultimul act, CS Luceafărul, și încă de două ori.

Interesant este că poliștii au repetat astăzi scenariul după care remizau 2-2 și luni cu Juventus București, prin a fi inițial conduși dar a și conduce până la pauză, după care au fost egalați în partea secundă, dintr-o lovitură liberă executată printr-o ”pădure de picioare”, balonul furișându-se în plasă și printre picioarele portarului oaspeților.

Un parcurs de excepție prin care ASU Politehnica s-a clasat a treia la nivel național în sezonul 2016-2017 la categoria U13, pe care elevii de 2004 ai timișorenilor au absolvit-o cu bine, urmând a intra din vară în primul an la juniori C, pe când clujenii de la CS Luceafărul, care au trecut astfel cu tărie peste tragicul deces al unui sportiv în accidentul rutier survenit după participarea la faza zonală, vor juca duminică seară cu trofeul pe masă, aliniind și componenți din generația 2005, într-un ultim act cu AS Regal Sport Club ”Ferdinand I” București, așadar din zonă raportat la locul de găzduire al evenimentului, în Ilfov.

Bucureștenii au pătruns în finală din turneul semifinal de la Vaslui prin a învinge și în ziua a doua a patrulaterului, 3-0 cu gazda SC Comstar, calificându-se înainte de termen în ultimul act, cu punctaj maxim, față de cele câte 3 puncte ale moldavilor și celor de sub Tâmpa, Asociația CS Colțea 1920 Brașov dispunând marți seară cu 3-2 de FC Viitorul Constanța, rămasă fără nici un punct.

ASU Politehnica a înregistrat la Cluj bilanțul 3 1 2 0 7-4 5 puncte, a doua după CS Luceafărul, cu 7 puncte (3 2 1 0 5-2), dar înaintea lui Juventus București, cu două puncte, și a lui FC CFR Cluj 1907 SA, cu un singur punct, ultimele două clasate remizând și ele astăzi, în partida inaugurală de la ora 9.

Cluburile finaliste la U13 dețin deja proaspete câștigătoare în sezonul 2016/7 la alte categorii juvenile de vârstă, bucureștenii la juniori C într-un ultim act contra lui LPS Banatul Timișoara, iar clujenii la juniori C, cu 2-1 contra Viitorului Constanța, dobrogeni depășiți și în ultimul act al Ligii Elitelor U19, 3-4 cu Dinamo, învinsă în schimb în actul final al Ligii Elitelor U17, de către craioveni.

Cât despre opțiunea delimitării suprafeței de joc sub formă de copete dispuse din loc în loc, și nu convențional, prin trasarea cu marcaje cu var, întrebați fiind în acest sens de către timișoreni de ce au ales astfel să țină cele 6 întâlniri semifinale de juniori D, organizatorii localnici au răspuns prin a zice că așa au vrut ei.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.