Neînvinși desprinși în ultimul sfert de oră. Nou-promovata egala după pauză: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CS Avântul Periam 4-1 (1-0). Declarații Bura, Stanache, FOTO 30+

Gazdele imbatabile în prima jumătate a turului din Seria a IV-a în Liga 3 au înscris sâmbătă după-amiază pentru a doua oară tot 4 goluri în meciurile câștigate săptămâna aceasta, repurtând și cel de-al doilea succes consecutiv în campionat, după ce marți se calificau în turul 4 al Cupei României. Pentru oaspeții nou-promovați, încă o reprezentație fără victorie în C8, dar totuși meritorie, egalând după pauză: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CS Avântul Periam 4-1 (1-0).

Relativ scump şi-au vândut pielea sâmbătă de la ora 15 nou-promovații din Periam pe arena ”Emilian Pavel”, cedând pasul abia în ultimul sfert de oră al deplasării de la mijlocul turului în C8, când au încasat trei goluri, rămânând fără victorie în 5 încercări, dar cu 3 rezultate de egalitate. După ieșirea la Pecica, pierdută luna trecută cu 2-0, un eșec și în cea de-a doua partidă pe teren advers, cu ocazia căreia antrenorul principal Marius Stanache a luat loc în tribună (vezi galeria foto).

Primul gol a fost marcat foarte repede, chiar în minutul 3, când Cristian Pădurariu a trimis un ”glonţ” în vinclul din dreapta al porții apărate de Ciui… 1-0. În minutul 18 putea fi 1-1, direct din corner, Mânecan trimițând la prima bară dar mingea lovind stâlpul porţii. Până la pauză, Vlădia şi Pădurariu au fost avertizaţi cu cartonaşul galben, primul pentru un fault tare la Claudiu Ciobănică, ultimul pentru proteste.

La reluare, oaspeţii au restabilit egalitatea prin Lucian George Vidican cu un şut din afara careului mare, direct la vinclu… 1-1.

Dar și schimbări inspirate efectuate de antrenorul Bura după pauză, cu Adrian Popa, Cosmin Saizu şi Mahadi Kayondo la timonă, dar şi cu Cristian Pădurariu, contributori decisivi la acest succes la trei goluri diferenţă.

În minutul 78, Pădurariu a reuşit ”dubla”, ca apoi Mahadi Kayondo să înscrie alte două goluri în minutul 84 şi în prelungiri (min. 90+3). Mare bucurie la fluierul final în tabăra gazdelor, jucătorii felicitându-l pe Kayondo pentru dubla reuşită.

Următorul meci pentru cei din Ghiroda și Giarmata Vii, deja marţi de la ora 15, contra celor de la Progresul Ezeriş, pe teren propriu, într-un meci reprogramat din urmă cu două runde. Iar apoi ieșirea la liderul CS Șoimii Lipova. Pentru Avântul, primirea Crișului…

*

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Octavian Mosoarcă – Rareş Mureșan, Cristian Bocşan, Flavius Vlădia, Cosmin Mancaş – Denis Ciobanu (min. 46, Adrian Popa), Gelu Velici (min. 70, Mahadi Kayondo), Lucian Simedru, Adrian Poparadu – cpt. (min. 55, Cosmin Saizu), Gabriel Andreca (min. 46, Samuel Costea), Cristian Pădurariu.

Antrenor: Vlad Bura.

Pe bancă: Victor Domondi Gîrlea, Andrei Precup, Denis Giurgiu, Răzvan Piţigoi.

CS Avântul Periam: Alexandru Daniel Ciui – George Lucian Vidican, Cristian Bobu, Robert Artimon, Valeriu Mager (min. 80, Sorin Angelo Olteanu) – Antonio Rareş Blaga (min. 65, Raul Gălăţan), Cosmin Mânecan (min. 80, Nino Gavruţă), Răzvan Trandu, Claudiu Ciobănică (min. 87, Andrei Ciobănică), Denis Laza – Dragan Robert Paulevici.

Antrenor: Marius Stanache.

Pe bancă: Victor Toma, Constantin Ulmet, Marius Muscă, Andrei Viaşu, Alexandru Taşcă.

Au arbitrat: Adrian Pal (Oradea) – Zsolt Kopriva (Carei) şi Krisztian Toth (Satu Mare). Observator de arbitri Vasile Filon Mărgineanu (Alba Iulia), delegat de joc Ionel Poclid (Timişoara).

+

La cald…

Vlad Bura (CSC Ghiroda și Giarmata Vii): ”Este o victorie muncită, chiar foarte, foarte muncită, ţinând cont că jucăm din 3 în 3 zile. Este un ritm foarte greu pentru acest nivel, mai ales după această pauză mare din cauza pandemiei. Cu toate astea, băieţii au arătat bine, chiar şi fizic s-au prezentat foarte bine. Chiar dacă nu au avut prospeţimea de la meciul cu Dumbrăviţa, am reuşit să ne impunem jocului şi să ne desprindem spre final pe tabela de marcaj. Trebuie să-i felicităm şi pe oaspeţi, băieţii au făcut o partidă bună, au jucători cu experienţă, au un antrenor care organizează bine jocul şi merită felicitaţi, dar azi noi am fost mai pragmatici şi am reuşit ceea ce ne-am propus. Mă bucur că jucătorii care sunt pe bancă contribuie la fiecare meci şi aduc un plus, avem un lot omogen şi îmi pare rău că nu pot să dau şansa şi altor copii să joace mai mult. Dar cât timp ne propunem să fim cât mai sus, trebuie să folosesc jucători mai experimentaţi”.

Marius Stanache (Avântul Periam): ”Noi am pierdut jocul în ultimul sfert de oră, am primit trei goluri pe câteva greşeli impardonabile în faza de apărare. Am început bine, chiar dacă am primit repede primul gol; am egalat imediat după pauză, iar lipsa de concentrare, pregătirea fizică – asta este când nu poţi veni la antrenament, a contat foarte mult. Mulţi dintre jucătorii mei lucrează şi este foarte greu! Ce pot să mai spun, repet, am cedat în ultimul sfert de oră. Mergem mai departe, asta este, nu e capăt de ţară, am întâlnit o echipă bună. Din punctul meu de vedere Ghiroda, Dumbrăviţa şi Lipova sunt cele care se vor bate pentru primele locuri”.

Fotografii de Iosif Canea; rezultatele etapei a V-a în C8 și programul viitor, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.