Nou-promovata Fortuna egalează la finele fiecărei reprize și rămâne în continuare invincibilă: 2-2 la Pâncota cu vicecampioana ediției trecute

Campioana Diviziei D Timiș a încheiat prima jumătate a turului în Seria a IV-a din Liga 3 fără a fi cunoscut înfrângerea în 7 etape, nou-promovata din Becicherecu Mic înregistrând astăzi al treilea rezultat de egalitate în 3 deplasări, și tot cu 2-2, precum în precedenta ieșire în Vâlcea. De astă dată, în compania vicecampioanei ediției anterioare: CS Şoimii Lipova – Fortuna Becicherecu Mic 2-2 (1-1).

Arădenii au preluat de fiecare dată conducerea în prima jumătate a reprizelor, bănățenii egalând apoi la finele primei părți, a doua oară chiar în prelungiri și în inferioritate numerică. În cele din urmă un meci așadar cu multe goluri, peste media reușitelor din partidele în care au fost implicate cele două formații în etapele anterioare, Șoimii înregistrând golaverajul 3-6 după primele 6 runde iar Fortuna, 8-5.

Roșu-albii timișeni au abordat deplasarea în județul vecin la nord de pe ultima treaptă a podiumului seriei vestice, pe care urcau săptămâna trecută în urma remizei acasă cu CS Național Sebiș, Fortuna ridicându-se încetul cu încetul în ierarhia campionatului, de pe locul 10 în urma etapei inaugurale, pe șase, deținut în rundele 2-3, iar apoi pe poziția a patra, ocupată în etapele 4-5. Ascensiunea, rod și al invincibilității formației reprezentând comuna din vestul Timișoarei, atât pe propria arenă, unde a înregistrat două victorii și tot atâtea remize în noul campionat, cât și la Dumbrăvița și Fedeleșoiu, în Vâlcea, unde încheia la egalitate, 0-0 respectiv cu goluri marcate.

În contrast, dacă Fortuna începea de pe locul 3 meciul de la ora 15 de pe arena ”Șoimii” din Pâncota, gazda CS Șoimii Lipova îl aborda în schimb de pe cel de-al treilea loc din coada clasamentului, fără victorie în ultimele 3 etape și cu un unic triumf în cont, izbutit acum aproape o lună de zile, 1-0 cu CS Hunedoara, în runda a III-a. Marele minus al arădenilor, numărul mic de goluri marcate, în medie unul la fiecare două etape, numai 3 înscrise, codași ai seriei la acest capitol, în condițiile în care acasă pierdeau în etapa de debut cu 0-1 cu U Craiova 1948 iar cel mai recent remizau 1-1 la Pâncota cu cei de la LPS Cetate Deva.

Astăzi, în deschiderea rundei, după o perioadă de tatonare fără ocazii la cele două porţi, prima acţiune mai sănătoasă a adus deschiderea scorului, reușită în minutul 19 în urma unei pase a lui Vlad pe flancul stâng, către Filimon, care a intrat în careu, şutând la colţul lung în stânga portarului Costoaie, de la 13 metri lateral: 1-0.

Oaspeții antrenați de Vasile Luţă puteau egala după 10 minute la acţiunea lui Radu pe dreapta, de unde a centrat perfect în faţa porţii, Zurbagiu reluând de la 10 metri la colţul lung dar portarul gazdelor deturnând in extremis de lângă bară, în corner, rămas fără rezultat.

Și totuşi, cu trei minute înainte de pauză, ”roşii” din Becicherecu Mic au izbutit egalarea, Oancia deschizându-l în adâncime pe Radu, care a făcut 3 paşi cu mingea la picior şi a șutat de la 18 metri în stânga portarului: 1-1.

La reluare, localnicii au mai reuşit să preia o dată conducerea, și în minutul 57, la două schimburi de pase între Vlad şi Rusu, ultimul şutând de la 14 metri iar portarul Costoaie respingând mingea în faţă, la 7 metri, în lateral, de unde Filimon a semnat ”dubla”… 2-1.

În minutul 65, primul cartonaş galben al meciului, primit de Filimon pentru faultul asupra unui adversar, după şapte minute încasându-l şi pe cel de-al doilea. Încă o eliminare, Fortuna fiind pățită recent la acest capitol.

Bănățenii au mai lansat o salvă de avertisment, precum pe când erau conduși spre finele primei reprize, Zurbagiu prinzând cu 10 minute înainte de final un puternic șut de 25 de metri, deturnat de portarul Iliescu în afara terenului de joc… Lovitură de colţ rămasă fără rezultat.

Se acordau trei minute de prelungiri dar se părea că fruntașa craioveană a seriei va rămâne și unica formației invincibilă din C4. Și totuși, Fortuna a mai egalat și la finele mitanului secund, în cel de-al doilea minut de prelungiri, când a speculat greşeala unui fundaş arădean la marginea careului de 6 metri, în lateral, Leucian centrând în faţa porţii iar Andrei Hodiș înscriind cu coapsa stângă… 2-2. Se ajungea în cel de-al cincilea minut de prelungiri și se fluiera sfârşitul meciului, spre ușurarea celor în inferioritate numerică. Al treilea lor draw consecutiv, tot neînvinși.

”Să vină Gilortul!” anticipează acum puțin cei din Becicherecu Mic, care, mai apoi, la startul părții a doua a turului se vor deplasa la ACSO Filiași.

Vasile Luţă (antrenor principal Fortuna): ”A fost un meci bun, s-au întâlnit două echipe bune. Am întâlnit o echipă, Lipova, foarte bună, făcând o figură frumoasă în ediţia trecută a ligii a treia. Ştiam că o să avem un meci greu, lucru ce s-a adeverit prin evoluţia scorului. Vă spun că am pregătit acest meci toată săptămâna la victorie, dar sunt mulţumit că am plecat neînvinşi de la Pâncota. Îmi felicit jucătorii că au crezut până la capăt că vor reuşi un rezultat bun, lucru ce s-a şi întâmplat. Încă o dată, băieţii mei au demonstrat că sunt puternici!”

*

Şoimii Lipova: Iliescu – Nagy, Polgar, Lazea, Prună – Vlad (min. 77, Bercu), Dobrean (min. 75, Dobran), Mădălin Popa (cpt.), Rusu (min. 88, Banyoi) – Filimon, Sulea (min. 83, Istrate).

Antrenor: Flavius Sabău.

Pe bancă: Buta – Haţegan, Dolga.

Fortuna Becicherecu Mic: Costoaie – Hodiş, Soare, Toma, Roşie – Zurbagiu (cpt.) –  Radu (min. 70, Centea), Stanilă (min. 65, Leucian), Oancia (min. 78, Giuricici), Cluci – Anagor.

Antrenor: Vasile Luţă.

Pe bancă: Culda – Terec, Feti, Oneţ, Giuricici.

Au arbitrat: Vasile Rodină (Cluj) – Gheorghe Tarba ( Maramureș) si Elena Mazilu (Cluj). Observator de arbitri Cornel Pantea (Bihor), iar delegat de joc Călin Orbonaș (Hunedoara).

Programul etapelor 7-8 în seria vestică din Liga 3, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.