Numeroase succese la limită în etapa a V-a a Campionatului Municipal Timișoara

La începutul acestei săptămâni a demarat etapa a V-a în Campionatul Municipal, una fără surprize, liderii celor două serii obţinând succese, ASU Politehnica II de o manieră foarte clară în dauna celor de la FC Auto și rămânând astfel la egalitate la puncte cu Timișul Şag II, despărţite în frunte de golaveraj, iar Chişoda în deplasare la Electrometal, cu 3-4, prin care se menţine la egalitate de puncte cu rivala Srbianca, despărţite de golaveraj.

Un singur meci nu s-a disputat, din cauza terenului impracticabil, și anume Unirea II Cerneteaz – Tricoul 1 Iunie II, care va fi reprogramat.

Srbianca Timişoara – Frontiera Timişoara 6-5 (4-4). Au marcat: Radu Goanţă (min. 6), Răzvan Bolojan (min. 18 – autogol), Daniel Mureşan (min. 34), Dorin Moroşanu (min. 36) și Alexandru Gulyas (min. 79 şi 88), respectiv Ciprian Bojin (min. 2), Răzvan Bolojan (min. 12), Ghiţă Muntean (min. 19) și Cristian Marian (min. 26 şi 68).

Oaspeţii au fost cel mai adesea la cârmă, încă de la început, 0-1, iar apoi chiar şi cu două goluri diferenţă, 2-4, preluând de 3 ori conducerea în prima parte și o dată după pauză, însă finalul a fost dramatic și gazdele au reuşit să întoarcă rezultatul în ultimele puțin peste zece minute: 0-1, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 2-4, 4-4, 4-5, 6-5…

AS Carani II – ACS Ghiroda II 1-3 (0-1). Au marcat: Cristian Hodoşan (min. 33), Ciprian Vinchici (min. 55) şi Octavian Bata (min. 79), respectiv Lucian Olaru (min. 72).

Electrica – CFR 1933 Timişoara 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat pentru băieţii lui Remus Steop în minutul 75 de Paul Nicoliţă.

Raris Timişoara – Timişul Şag II 1-2 (0-1). Au marcat: Cosmin Iovănescu (min. 55 şi 78), respectiv Fabian Iovănescu (min. 72). De menţionat că autorul golului gazdelor a nimerit și transversala, în minutul 85.  Cu acest succes, trupa lui Dejan Ianoşev este egală la puncte cu liderul ASU Politehnica II, despărţite de golaveraj.

Electrometal – Chişoda 3-4 (2-2). Au marcat: Alin Grigoraş (min. 3), Ruben Cifor (min. 14 şi 71) și Dacian Mitre (min. 65), respectiv Abu Awwad (min. 15, 36) şi Adrian Popovici (min. 53). Cu această victorie, trupa lui Alex Rus rămâne în continuare lider la egalitate de puncte cu Srbianca, despărţite de golaveraj.

Fortuna Becicherecu Mic – Timişul Albina 3-2 (1-1). Autorii golurilor: Dănuţ Stan (min. 35 şi 81), Marian Crăciun (min. 72 – din lovitură de la 11 metri), respectiv Daniel Alexin (min. 21 – din lovitură de la 11 metri) şi Gabriel Marian (min. 88 – din lovitură de la 11 metri).

ASU Politehnica II – Auto Timişoara 8-1 (3-0). Cele opt goluri pentru alb-violeţi au fost marcate de 4 jucători care au avut deja botezul ligii a II-a, Darius Neamţu (min. 6, 29, 78), Ionuţ Vucea (min. 44, 67), Patrick Niţă (min. 55, 89) şi Mladibor Giuricici (min 72), golul de onoare al celor din Freidorf fiind înscris prin Marius Oprea (min 70). Rar ne-a fost să asistăm la un meci în care nu s-a acordat nici un cartonaş galben iar arbitrajul a fost echidistant, asigurat de tânărul George Roman la centru.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.