Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CFR Timișoara 2-4, în Cupa României la fotbal feminin

A pornit la drum și caravana Cupei României în fotbalul feminin, unul dintre dueluri fiind exclusiv timișean, cu gruparea gazdă la lansarea în întrecerile oficiale: CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CFR 1933 Timişoara 2-4 (0-3).

Larisa Sîrbovan: 4 goluri în deplasare

Larisa Sîrbovan: deschidere de scor

Duminică după-amiază, de la ora 17, la Becicherecu Mic s-a disputat meciul din etapa I a Cupei României la fotbal feminin dintre două echipe timişene, una, la debut, iar cealaltă, cea vizitatoare, o ex-prim-divizionară, şi s-a încheiat cu victoria alb-vișiniilor. Cele şase goluri au fost marcate, pentru favorite, de către Sârbovan, în minutul 27, și Sas, în minutele 32 şi 40, dar și de Stoianov, autoare a unui autogol în minutul 66, respectiv Şodincă (min. 71) și Codreanu (78).

Fără antrenorul Florin Bugar, aflat la lotul naţional și suplinit de Titi Nedelea, gruparea CFR s-a calificat în faza secundă după ce se desprindea la 0-3 la pauză și 0-4 spre mijlocul părții secunde.

Constantin  Nedelea, de la CFR, a spus că ”a fost un meci foarte slab, între două echipe nepregătite fizic, şi datorită pauzei forţate pe care ne-a creat-o FRF, în urma deciziei pe care o cunoaşteţi. Prima repriză am dominat-o noi iar partea secundă a fost a gazdelor”.

Florin Pădurean, antrenor al debutantei din Becicherecu Mic, s-a arătat ”mulţumit de jocul prestat de fetele noastre, la primul meci oficial, pentru care le felicit. Cu puţină şansă puteam obţine un rezultat mai bun. Am primit două goluri din faze fixe, plus un autogol. Felicit şi pe oaspeţii noştri de azi!”

Au jucat formaţiile:

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic: Silvia Usain – Oana Stoianov, Deiana Vucin, Camelia Crişan, Romina Bărbosu, Andreea Marincu (min. 46, Roxana Rotaru), Nicoleta Mândruţ, Andreea Betea, Melisa Şodincă, Raluca Cornea.

Antrenor: Florin Pădurean.

Pe bancă: Paula Triponescu.

CFR: Mihaela Durlă – Liliana Obrad (min. 46, Francina Lucescu), Florentina Abrudan, Diana Panaite, Claudia Buză, Ozana Ababei, Mihaela Molnar, Ionela Voica (min. 46, Denisa Blidar), Claudia Bistrian, Loredana Sas, Larisa Sârbovan.

Așadar un efectiv în linii mari conservat al alb-vișiniilor dar și o revenire, a Claudiei Buză.

Arbitri: Cătălin Botaş – Patricia Samsudean şi Lavinia Bozdog.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.