O nouă ediție a Cupei de Iarnă: sâmbătă, pe grupe la Buziaș și Săcălaz. Selecționata divizionară AJF Timiș învinge pe ”Dan Păltinișanu”

De la jocurile pe dreptunghiul verde, la cele în sală. Miercuri seară, la lumina reflectoarelor de pe “Dan Păltinişanu”, s-a disputat un meci între selecționate divizionare ale Asociațiilor Județene de Fotbal din Timiș și Arad, sâmbătă urmând a se trece la fotbalul indoor, odată cu începerea unei noi ediții a ”Cupei de Iarnă” a Diviziei D Timiș, tradițională la ceasul pauzei competiționale de iarnă.

Unsprezece cluburi s-au înscris în întrecerea de fotbal în sală ce va demara sâmbătă în două localități timișene, gazde ale celor două serii preliminare.

În Grupa A, jocurile încep la ora 9:30 în sala sporturilor din Buziaș şi se vor încheia la ora 16, programul propunând zece partide, fiecare cu fiecare între 5 formații: CS Phoenix Buziaş – CSM Lugoj, CS Universitatea de Vest din Timişoara – CS Timişul Şag, CS Millenium Giarmata – Phoenix Buziaş, UVT – Lugoj, Giarmata – Şag, Buziaş – UVT, Şag – Lugoj, UVT – Giarmata, Şag – Buziaş şi Lugoj – Giarmata.

Grupa B, sub forma a două serii triunghiular, se va desfășura în sala de sport din Săcălaz, cu începe tot de la ora 9:30, până la ora 17, după programul CS Cocoşul Orţişoara – Rapid Săcălaz, AS Seceani – Voința Mașloc, Pobeda Star Bîşnov – Orţişoara, Avântul Periam – AS Seceani, Rapid Săcălaz – Pobeda Star Bîșnov și Voința Mașloc – Avântul Periam.

Pe gazon, miercuri seară s-a jucat returul dintre selecționatele divizionare ale AJF Arad și AJF Timiș, după ce în tur, miercurea trecută pe ”Motorul”, a fost 2-2 (0-1) prin golurile lui Raul Gălățan și Bogdan Moroșan. Ultimul a înscris din nou, preluând încă o dată conducerea pentru timișeni, gol al victoriei.

S-a încheiat 2-1 pentru gazdele din Timiș, Caius Marta deschizând scorul în minutul 37 iar Bogdan Moroşan marcând golul decisiv în minutul 78, după ce Eduard Zele egala pentru arădeni în minutul 62. Faţă de primul meci, au fost incluși în formația timișeană Artimon, Kayondo şi Vucea, cărora le-au cedat locul Paulevici, Mânecan și Cărpinişan.

Daniel Vasilcin a apelat la unsprezecele Ciui – Artimon, Gălan, Solomon, Fridrich – Neagoie, Marta, Trandu, Kayondo – Vucea, Radovan, iar pe parcurs au mai jucat și Bogdan, Moroșan, Gălățan, Szalkai, Șultz şi Stoica.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.