Oaspetea codaşă frînează Progresul, rămasă cu… eliminările

Imense rivalităţi locale pot uneori lesne nivela şi cele mai mari diferenţe în ierarhie, „buturuga mică”, sosită din vecini, de la Ghilad, deşi rămasă în 10 oameni încă după o jumătate de oră de joc, răsturnînd neceremonios după pauză carul mare al gazdei, secund clasata AS Progresul Ciacova, într-un joc cu de toate din etapa a XIII-a a Campionatului Judeţean Timiş.

Au fost 3 goluri, chiar 4 eliminări, dintre care 3 pe final, şi 3 puncte cu o destinaţie neaşteptată, AS Unirea Ghilad răsturnînd atît rezultatul cît şi carul… mai mare: 2-1 de la 0-1. (clic pe fotografii pentru mărirea pozei)

Iar jocul a strîns în tribune o destul de consistentă asistenţă, amatori de fotbal din zonă, care aveau să asiste pînă la final şi la niţel pugilat…

Gazdele abordau meciul de pe locul 2 al Seriei a II-a, cu doar două înfrîngeri şi numai 7 goluri primite, ţintind apropierea la 6 puncte de liderul Progresul Gătaia, care avea liber duminică pe seama retragerii din campionat a celor de la Juventus Jebel, însă oaspetea de pe locul 12, care avea numai două victorii în cont, s-a întors fericită acasă: AS Progresul Ciacova – AS Unirea Ghilad 1-2 (1-0).

Nici cel mai pesimist suporter al Progresului nu ar fi crezut cu ocazia derby-ului local cu mai modest clasata AS Unirea Ghilad că fruntaşa nu-şi va trece în cont cele 3 puncte puse în joc în această etapă a 13-a, lucru care însă s-a întâmplat…

Gazdele din Ciacova au reuşit să înscrie unicul lor gol în minutul 18, în urma unei lovituri de la 11 metri, acordată de arbitru pentru un henţ în careu comis de Gătin, transformarea fiind executată cu sânge rece de Ioan Sâcă Mureşan.

După numai 5 minute, la finele unui contraatac pe flancul drept, Lazea a intrat în careu şi a fost cosit de Meseşan, arbitrul Moţ fluierînd dar neacordînd penalty-ul cuvenit, cu toate că asistentul Ioan Şerban s-a îndreptat cu repeziciune spre careu, confirmându-i infracţiunea comisă. În cele din urmă s-a acordat însă o repunere din 6 metri, cu toate protestele gazdelor, care au fost inutile.

Mai supăraţi au fost însă „uniriştii”, care până la pauză au rămas în inferioritate numerică, eliminarea lui Florin Sferle, în minutul 29, fiind dictată pentru injurii aduse arbitrului.

După pauză, lucrurile au luat o întorsătură bruscă, gazdelor nereuşindu-le nimic, pe cînd oaspeţii au zburdat şi au înscris de două ori, prin Marius Meszaroş, în minutul 60, şi Alexandru Radovan, în minutul 79.

Iar pentru ca derby-ul să aibă de toate, o fază care nu anunţa nimic a declanşat circul, în penultimul minut de joc, atunci cînd s-a acordat o lovitură liberă de la 25 de metri în favoarea gazdelor, ceea ce a încins spiritele, formîndu-se un adevărat meleu între jucători. Chiar dacă lucrurile s-au calmat în cele din urmă, Lazea şi Coţofan, care au împărţit pumni în stânga şi în dreapta, au fost trimişi mai repede la vestiare, meritându-şi cartonaşul roşu şi eliminarea. Iar Ioan Sâcă Mureşan, care a reuşit să aplaneze scandalul, a fost şi el trimis la cabine.

Derby în cele din urmă degenerat, încheiat de Progresul în doar 8 jucători… Minutele de prelungiri nu aveau să mai aducă nimic iar victoria oaspeţilor nu s-a mai pus la îndoială.

Progresul Ciacova: Gheorghe Munteanu – Andrei Bria, Flavius Dumitrăscuţă, Ciprian Coţofan, Marius Lazea, Daniel Turcuş, Ioan Ciodar, Andrei Lazea, Ionuţ Imrea, Sică Ioan Mureşan, Marius Tutunariu.