Campionatul Județean Timiș: oaspeții, cu frumoase puncte în traistă în runda 5. Dar și cu 4 roșii, Buziașul, în 36 de minute

Vizitatorii etapei a cincea a ligii a cincea timișene au fost nu departe să-și apropie partea leului în runda derulată în weekend.

Înainte însă de a le enumera pe toate cele din etapa abia încheiată, să notăm și că jocul din runda anterioară dintre Gloria Moşniţa Nouă și CSM II Lugoj, încheiat pe teren cu 2-2, s-a omologat cu 0-3 pentru oaspeți, gazdele folosind un jucător substituit şi fiind implicit penalizate cu 6 puncte.

Primă neprezentare pentru cei de la Moşniţa Nouă, motivul invocat fiind transportul, iar meciul va fi cel mai probabil reprogramat.

O etapă cu multe victorii în deplasare, nu mai puțin decât zece, şi 44 de goluri reuşite de vizitatori, dar şi două meciuri încheiate 1-1, de către Bacova la Găvojdia şi Ciacova la Utvin.

Gazdele au reuşit 11 succese, marcând 59 de goluri, iar un meci nu s-a disputat, cel de la Lugoj, între CSM II și Buziaş, întrerupându-se în schimb la 3-0 pentru amfitrioni, în minutul 48. Au fost totodată și multe cartonaşe roşii acordate de arbitri…

Mai în detaliu…

Mureşul Cenad – Mureşul Igriş 4-1 (2-1). A treia victorie în cinci jocuri pentru trupa lui Iosif Harkai, în dauna celor de la Igriş. Au marcat: Bogdan Wilheim – de două ori, Samir Colompar şi tânărul de 16 ani Toth Norbert, debutant cu gol, respectiv Dan Jicu, din 11 metri.

Portarul oaspeţilor, Alin Buruiană, a fost eliminat în minutul 40 pentru fault din postură de ultim apărător.

Cei de la Cenad au folosit următorul 11: Andrei Covaciu – Viorel Cornuţ, Ionuţ Gavril, Claudiu Sep, Vasile Ilaş, Norbert Toth, Alexandru Rus, Cosmin Radu, Bogdan Wilheim, Samir Colompar, Denis Deian.

Au mai jucat: Marius Marian, David Colompar, Florin Rus şi Denis Iancu.

Timişul Urseni – Viitorul Ştiuca 5-1 (2-1). Un succes mai clar decât arată scorul, prin golurile marcate de Cristian Chevereşanu, Daniel Legradi, Alexandru Periat, Petrică Căldăreanu și Ovidiu Aioanei.

Timişul a folosit următorul 11: Sebastian Obeşterescu, Legradi, Mihai, Cruceru, Stanciu, Daniel Jurcuţ, Sidroni, Chevereşanu, Periat, Căldăreanu, Aioanei.

A mai jucat Marius Jurcuţ.

Recolta – AS O Deta 0-3 (0-0). Din nou victorie în deplasare pentru elevii lui Cosmin Suşman, în deplasare la Timişoara, în dauna celor de la Recolta.

Au punctat: Horea Mureşan, în minutele 57, din 11 metri, şi 85, și Alexandru Marcu (71).

Florin Ioviţu, de la gazde, a fost eliminat (min. 72) pentru cumul de cartonaşe galbene de arbitrul Flavius Roşu.

Pentru Deta au jucat: Jarcalete – Beleţescu, Godenciuc, Paraschiv, Ianoş, Suciu, Chiticariu, Cârnu, Burdan, Radu, Mureşan.

Au mai intrat: Marcu, Bodszor, Pantiş şi Gherman.

Unirea Banloc – AS Unirea II Sânnicolau Mare 5-0 (2-0). În continuare, trupa lui Teo Suciu rămâne neînvinsă după cinci etape şi se menţine în plasa liderului, alături de alte două formaţii, la egalitate de puncte.

Au marcat: Gabriel Semeniuc, Denis Grigore, Constantin Găină, Cosmin Hriţuc şi Florin Natanticu.

Gazdele au folosit următorii jucători: Marta Patrik, Alexandru Boicu, Gabriel Semeniuc, Ionuţ Semeniuc, Olivian Toţa, Beniamin Cioran, Florin Natanticu, Cosmin Hriţuc, Georgel Fanu, Gulan Mihai şi Denis Grigore.

Au mai intrat: Constantin Găină, Mihai Rosuş, Iugoslav Petean şi Gheorge Rosuş.

AS Boldur – FC Bazoş 2-0 (1-0). Doar o etapă au rezistat cei din Bazoș pe primul loc, fiind dărâmaţi de ambiţioşii tineri pregătiţi de Ciprian Milutin, prin golurile marcate de Răzvan Trandafir (min. 6) şi Florin Boldea (min. 53).

Tot gazdele au nimerit stâlpul porţii în minutul 73 prin Florin Jurj. Antrenorul gazdelor, Ciprian Milutin, a ţinut să remarce arbitrajul foarte corect asigurat de Cătălin Botaș, dorindu-și ”în toate meciurile asemenea arbitraje”.

Pentru învingători au jucat: Silviu Borşa – Liridon Gaşpar, Dacian Predescu, Alexandru Tripon, Raul Savilla, Tudor Onae, Sorin Păsculescu, Andrei Eneşca, Răzvan Trandafir, Flavius Jurj, Florin Bolgea.

Au mai intrat și Adrian Stancu, Dragoş Cereanţu, Ioan Iakab şi Adrian Oprişoni.

Nuova Mama Mia II Becicherecu Mic – Voinţa Valcani 3-1 (2-1). Chiar dacă oaspeţii au deschis scorul în minutul 6 prin Adelin Oboroceanu, gazdele au întors rezultatul până la pauză iar în final au reuşit o victorie la două goluri diferenţă. Au punctat: Laurenţiu Telescu (minutele 18 şi 25) şi Flavius Cioancă (min. 77).

Ripensia II Timişoara – AS Corneşti 7-2 (2-1). Curajos au început băieţii din Corneşti, care au deschis scorul în minutul 15 prin Alin Spanciu, dar ripensiştii s-au trezit la realitate şi au punctat de 7 ori, reuşind o victorie clară, ce-i menţine pe locul I, la golaveraj. Au marcat Raul Simian şi Bogdan Uţă, ambii de câte 3 ori, plus Cosmin Stan, iar pentru oaspeţi Alin Spanciu, de două ori.

Au jucat formaţiile:

Ripensia II: Sârbu – Păscăleanu Jr., Dîrnu, Antonio Luca, Hozan, Popescu, Nechifor, Simian, Uţă, Kiper, Laver.

Antrenor Radu Suciu.

Au mai jucat: Cosmin Stan, Cerna.

Pe bancă: Stoi şi Mozac.

Corneşti: Filimon Nicolae – Cozma, Silviu Filimon, Bobuţ, Feteş, Moroşanu, Halasz, Muntea, Bărcan, Spanciu, Neamţu.

Antrenor Valentin Bobuţ.

Au mai jucat: Vlădica, Cocoţan, Salaci şi Raca.

Arbitri: Copaci – Ţepeş şi Barbu. Obsevatori: Miloşoni şi Ghiciulescu.

AS Recaş – Topolovăţul Mare 6-1 (1-1). Oaspeţii au avut un început bun, în care au reuşit deschiderea scorului prin Cândea, iar până la pauză recăşenii au egalat prin Codreanu. La reluare, trupa lui Gabriel Nicolae a mai punctat de 5 ori prin Ciobanu – o ”dublă”, Chifan, Ragea şi Schiop.

CSM II Lugoj – AS  Buziaş 2013 3-0. Gazdele au reuşit să înscrie de trei ori prin Vînătu (10), Pîntea (23) şi Stoichescu (36). ”Chiar aşa ceva nu se poate! Acest tânăr arbitru a fluierat într-o direcţie şi până în minutul 36 am primit 4 cartonaşe roşii şi două galbene. Chiar nu am primit un 11 metri foarte clar văzut de toată asistenţa prezentă la meci, în minutul 16. În semn de protest, în mitanul secund am intrat cu cei 7 jucători pe teren iar unul s-a auto-accidentat şi am fost nevoiţi să încheiem partida. Dacă aşa se va continua, noi ne vom retrage din campionat”, ne-a spus delegatul oaspeţilor.

Întrerupt în minutul 48, întrucât oaspeţii au rămas în 6 jucători, după ce unul s-a accidentat, CSM II – AS Buziaș 2013 va ajunge cel mai probabil ”la Comisii”. Radu George a pus capăt meciului în care vizitatorii au primit patru cartonaşe roşii, ultimul pentru injurii adresate arbitrului. Cei eliminaţi sunt Florian Chişiţă, Adrian Drăgan, Dorian Chişiţă şi Laurenţiu Olaru.

Viitorul Sacoşu Turcesc – Autoliv Lugoj 0-1 (0-1). Unicul gol pentru oaspeţii pregătiţi de Florin Grozoni a fost marcat de Marius Mlădescu în minutul 27.

Flacăra Parţa – Unirea Ghilad 5-1 (2-1). Oaspeţii au condus cu 1-0 prin golul marcat de Alin Gârz şi după aceea au urmat nu mai puţin de cinci goluri consecutive reuşite de localnici. Daniel Nicolescu şi Gheorghe Sabău au reuşit câte o ”dublă” iar Miodrag Prigoreanu a completat fiesta Flacărei.

Vulturii Comloşu Mare – AS Seceani 0-2 (0-0). Victorie muncită pentru liderul Seriei I, care rămîne în continuare neânvins şi ocupă primul loc. Au marcat: Ionuţ Măzăreanu şi Andrei Tănăsescu.

Pobeda II Dudeştii Vechi – Tricoul 1 Iunie 3-2 (3-0). Victorie pentru bulgari prin punctele reuşite de Alexandru Moricz, Petru Râmneanţu şi Rafael Mirciov, respectiv Lucian Gheorghevici şi Adrian Creţu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.