Octavian Benga, în locul lui Alexa, întârziat din Italia: ”Spre binele lor, să joace meci de meci, la o echipă de B sau Mamma Mia”

Pe bancă fără Dan Alexa, întârziat de la un curs de specializare efectuat în Italia, ACS Poli Timișoara a încheiat fără gol primit și cel de-al treilea meci amical în 8 zile respectiv ultimul înaintea deplasării, luni, pe calea aerului, de la Beograd, în cantonamentul din Antalya.

Deși n-a pus foarte mare preț în aceste 3 jocuri de verificare pe aspectele tehnico-tactice și nici atât pe rezultat, dat fiind că abia s-a încheiat primul stagiu de 3 săptămâni de acumulări fizice, pentru mărirea capacității de efort, primordială pentru aceste partide fiind oferirea cât mai multor minute în teren, într-un mod cât mai uniform, tuturor componenților lotului, ACS Poli a reușit totuși și un scor extrem de bun, 8-0 cu liderul Seriei a IV-a în Liga 3, CS Național Sebiș, după ce în minutul 45 era deja 7-0.

Pe frig și umezeală, ACS Poli a disputat astăzi două reprize a câte 60 de minute cu oaspeții arădeni, rulând pe parcurs și pe rând, începând cu minutul 39, alți 16 jucători, printre care și portarii Pap și Montenegro, după cum am transmis în direct în comentariul LIVE TEXT.

Sebișenii s-au dovedit depășiți de situație, cu mențiunea că abia au revenit din cantonamentul în Ungaria, fiind aflați la doar primul amical al iernii.

Antrenorul secund Octavian Benga a explicat că ”am vorbit cu Dan Alexa și mi-a transmis primul 11, pentru prima parte, iar în cea de-a doua parte am introdus alți 11, cum am convenit, iar spre final și pe Motreanu și Lazăr, i-am folosit pe toți cei convocați. Suntem foarte mulțumiți de reacția jucătorilor pe un teren greu și o vreme nefavorabilă, de fapt foarte, foarte mulțumiți de prima repriză, un joc extraordinar, dar nu doar pentru goluri, ci prestația, pe ambele faze, atac și apărare…”

Dan Alexa, care a efectuat pe cont propriu și din resurse proprii un stagiu de perfecționare în Italia, a pierdut vineri legătura transportului aerian la întoarcerea spre casă, pe ruta Bologna – Munchen – Timișoara, banca tehnică fiind asigurată astăzi de secunzii săi, Benga și Vlaicu.

Timișorenii vor decola luni spre Antalya, de la Beograd, lotul de jucători urmând a fi comunicat în timp util, iar în Turcia alb-negrii vor juca meciuri amicale în datele de 11, 13, 15 și 17 februarie, începând de miercuri la fiecare două zile, cu adversari care au fost în principiu acontați, putând totuși încă surveni modificări în privința oponentelor.

Secundul Benga a mai spus: ”Se observă și o concurență pe toate posturile, ceea ce constituie un progres, contribuie la așa ceva. Nikiema se vede că este un jucător de mare calitate, joacă foarte mult spre poartă, să verticalizeze jocul, de aceea l-am adus, aveam nevoie de un jucător ca el. Cu toții au respectat sarcinile, cum am spus, se formează relații de joc, echipa este tot mai omogenă, per total, suntem foarte, foarte mulțumiți, și mulțumim conducerii pentru aducerea jucătorilor doriți și cantonamentul oferit”.

”Nu ne interesează foarte mult rezultatele, folosim aceste jocuri ca o metodă de antrenament, e important și rezultatul dar nu primordial. Căci au fost două săptămâni de încărcare, erau și mai obosiți, dar azi s-au descătușat! Balaure și Todorov mai mult ca sigur vor fi împrumutați, spre binele lor, să joace meci de meci fie la o echipă din divizia B, fie la Mamma Mia, și nu vor pleca în cantonament”, a încheiat Benga.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.