Ovidiu Popescu, „dublă” pentru… Tavi Popescu: 4-1 Jimbolia

FC Marcel Băban Jimbolia a cîştigat sîmbătă pentru a treia oară în ultimele cinci meciuri, toate fără înfrîngere, dispunînd în runda a 24-a a Diviziei D Timiş, pe teren propriu, de Juventus Pişchia, care astfel a primit din nou 4 goluri, după eşecul din intermediară, acasă cu liderul CSM Lugoj. A fost 4-1 (2-0) pentru echipa pregătită de Octavian Popescu.

Ovidiu Popescu a marcat două goluri, Marius Ţăranu şi Dionisie Hîrdău cîte unul, în vreme ce Dobre a redus din handicap pentru pişchieni, 2-1 după pauză, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, lateral stînga.

„Am reuşit o primă repriză bună, destul de organizată, cu posesie şi construcţie bună, cu acţiuni individuale, cu centrări, în care ne-am impus printr-o dominare destul de clară. Am controlat jocul dar n-a fost chiar aşa de uşor, pentru că s-a mai întărit şi Pişchia, ne-a pus probleme cît de cît. Dacă nu eram aşa concentraţi, astăzi aveam meci greu cu Pişchia. Însă dorinţa de a cîştiga ne-a apropiat victoria, căci este foarte important la juniori să aibă o bună concentrare pe tot parcursul jocului, pentru că nu au încă automatismele experienţei. Iar cînd sunt relaxaţi, se vede, şi au fost perioade şi perioade cînd ne-am văzut dominaţi de oaspeţi”, ne-a spus la final Octavian Popescu, antrenor al jimbolienilor.

Fără Caraiman şi Făgeţan între titulari, Vali Miculescu, antrenor al oaspetei, care a urmărit jocul din tribună, după ce a fost eliminat miercuri pentru două cartonaşe galbene, în meciul de acasă cu CSM Lugoj, a remarcat că „în prima parte am jucat destul de slab, mai bine evoluînd vreo 15-20 de minute, la începutul reprizei secunde. Astăzi am stat în tribună dar de miercuri revin titular, am înţeles că mă bagă antrenorul meci de meci, pe postul preferat. Am jucat cam 80% din timp fără nerv, şi asta ne-a privat de un rezultat mai bun. Cei din Jimbolia au o echipă faină, se vede mîna lui nea Tavi, şi juniorii lor şi-au dorit mai mult victoria”, glumind cu ghilimelele de rigoare, referitor la etapa viitoare, că „pe Chişoda îi zdrobim”.

Ovidiu Popescu a deschis scorul după ce a driblat doi adversari, plasînd cu stîngul la cu colţul lung, un foarte frumos gol. Hîrdău a preluat şi a fructificat pentru 2-0 diagonala lui Popescu, de pe stînga, iar Hîrdău i-a întors apoi favorul, servindu-l apoi din centrare pe Popescu, autor de 3-1 cu un picior plasat. Ţăranu a făcut 4-1 iar acelaşi Popescu a ratat un 11 metri, acordat pentru henţ în careu, dar care a fost apărat de goal-keeper-ul Juventusului.

FC Marcel Băban Jimbolia: Pap – Cănuci (Diac 1996), Ardelean, Proteasa, Mitru – Hîrdău, Ţoţu, Popescu, Sava (Sava) – Moldovan (Coşa), Ţăranu. Pe bancă: Ciubotariu – Scuturici, Băban jr., Achim.

Juventus Pişchia: Oprea (51, Trifan) – Iosof (81, Colţa), Mărăndescu, Brînzan, Farcaş (46, Făgeţan; 60, Jurj) – Gherasim, Martin, Dobre, Balint – Loghin, Mariş. Pe bancă: Ivanciuc.

FC Marcel Băban va evolua în runda viitoare la Peciu Nou, după care va primi vizita liderului din Lugoj, în vreme ce Juventus Pişchia va evolua acasă, cu FC Chişoda.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.