Ovidiu Popescu integralist victorios, România – Țara Galilor 2-1 la U21. România U19, 1-3 cu Slovacia în Turul de Elită

Seară cu două jocuri oficiale pentru selecționate ”tricolore”, România U19 pierzând și în fața Slovaciei U19 cu 3-1 la căderea de cortină peste grupa preliminară a Turneului de Elită din Austria, dar România U21 impunându-se în schimb în Grupa 5 a calificărilor la Euro U21.

Ovidiu Popescu a fost integralist în această seară la Mediaș în preliminariile Euro U21, România – Țara Galilor 2-1 (1-0), Hodorogea în minutul 37 și Ioniță în minutul 58 desprinzând gazdele iar portarul Cojocaru apărând în minutul 43 un penalty.

Dulca a aliniat formula Cojocaru – Hodorogea, Miron, Țîru – cpt., Olteanu – Popescu, Marin – Rotariu (77 Ivan), Ioniță (71 Tănase) (85 Păun), Bumba – Pușcaș.

România U21 are acum bilanțul 7 4 1 2 10-9 13 puncte, trecând peste galezi, aflați la primul eșec: 7 3 3 1 10-6 12 puncte. Românii mai au de jucat acasă cu Luxemburg, în Danemarca și în Bulgaria, ultimul – pe 11 octombrie. Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia. În noiembrie, în Țara Galilor, era 1-1.

Cât despre naționala U19 a României, tricolorii au încheiat Turul de Elită din Austria pe locul 4, cu trei eșecuri și golaveraj 1-10. Ene a egalat astăzi în minutul 38 dar slovacii au marcat în minutele 30, 43 și 69. Calificarea a obținut-o gazda Austria, grație unui 3-1 cu cehii, mergând astfel la Euro U19 din Germania, între 8 naționale la start.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.