Palade şi Iancovici intră la pauză şi desprind Timişul: 2-1 cu Dumbrăviţa

Timişul Şag, care începea returul pe locul 4, s-a reapropiat puţin de ocupantele locurilor 4-6, care au acumulat un unic punct laolaltă în runda de sîmbătă, echipa pregătită de Adrian Ianoşev stopînd o serie de 4 partide fără victorie cu un 2-1 în dauna celor din Dumbrăviţa, aflaţi într-o evidentă pierdere de turaţie, la cel de-al treilea eşec la rînd cu cîte două goluri încasate.

„Am învins o echipă clasată pe o poziţie superioară nouă, bine organizată, şi de aceea este o victorie mare, obţinută cu multă muncă şi abnegaţie. Cu toţii suntem foarte bucuroşi de acest succes, chiar meritat după ce am pierdut nemeritat în partida cu Chişoda. Azi am dispus de un adversar redutabil!”, ne-a spus Adrian Ianoşev, antrenor ale cărui două înlocuiri la pauză au dat mari roade, Palade şi Iancovici desprinzînd-o pe Timişul spre mijlocul părţii a doua. Iancovici a fost de fapt coautor şi apoi autor al reuşitelor celor din Şag.

A fost una dintre cele 4 victorii la limită ale gazdelor într-o rară etapă disputată sîmbătă de la aceeaşi oră, 11, trei dintre aceste succese fiind cu un acelaşi 2-1.

Timişul mai are de jucat sîmbăta viitoare la Gottlob, apoi miercuri 6 iunie, într-o ultimă evoluţie acasă, cu Real Dragşina, şi în cele din urmp la retrogradata Progresul Gătaia.

Palade a deschis scorul în minutul 60, fructificînd o centrare oferită la finele unui prelungit dribling izbutit de Iancovici, care mai apoi a marcat la rîndul său, în minutul 70, 2-0. CS Dumbrăviţa a redus din handicap dintr-o fază fixă dar n-a mai putut evita un al cincilea eşec în 2012 în care să primească de fiecare dată cîte două goluri.

Timişul Şag: Ciobanu – Vicea, Sima, Foldi, Miuţă – Costea, Papadopol, Ianoşev (46, Palade; 88, Bercea), Popescu – Daiman, Matei (46, Iancovici). Pe bancă: Mărgeneanţ, Purza.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.