Pe final de reprize… Al doilea triumf consecutiv la zero acasă, contra penultimei clasate: ASU Politehnica – Sportul Snagov 2-0. Declarații Benga, Ivan + FOTO

Alb-violeții au încheiat cu bine aparițiile acasă din tur, evitând alunecarea pe o potențială coajă de banană prin a înscrie la finalul fiecărei reprize contra penultimilor clasați ilfoveni, aflați astfel la cel de-al treilea eșec consecutiv. Bănățenii au completat în schimb cât se poate de fructuos săptămâna cu intermediară, remizei de miercuri de pe ”Electrica” adăugându-i trei puncte prețioase, al doilea succes consecutiv acasă fără gol primit, după cel de sâmbăta trecută cu AFK Csikszereda: ASU Politehnica Timişoara – Sportul Snagov 2-0 (1-0).

Poliștii au preschimbat remizele în serie pe teren propriu cu victoriile la zero pe ”Știința”, de la 1-1 cu Metaloglobus și Dunărea Călărași, la 1-0 și chiar 2-0 astăzi de la ora 14 cu cei din Miercurea Ciuc respectiv Snagov, succese sub bagheta lui Octavian Benga. O completare așadar fericită a invincibilei serii recente, începând de miercurea trecută, cu trei triumfuri fără gol primit, bilanț parțial 4 3 1 0 5-1 10 puncte.

Ca apariții pe teren propriu în turul campionatului, în ordine, 0-1 cu CS Mioveni și ASC Daco-Getica, retrasă din competiție, 0-0 cu Concordia Chiajna, 0-0 cu Farul și CSM Reșița, 3-0 cu ACS Campionii FC Argeș, 1-1 cu Metaloglobus și Dunărea Călărași, 1-0 cu AFK Csikszereda Miercurea Ciuc și 2-0 cu CS Sportul Snagov. Iar ca bilanț acasă dintre rezultatele contabilizate în ierarhie, 9 3 5 1 8-3 14 puncte.

Foarte rar au primit așadar gol ”violeții” în acest sezon, și nici astăzi, doar zece fiind totalul golurilor încasate în cele 17 meciuri luate în considerare în clasament, a doua cea mai performantă defensivă din Liga 2, după cea a liderului UTA, care a scos mingea din propria poartă numai de 9 ori, dar în 14 partide.

Astăzi, prima repriză a fost dominată de băieţii lui Octavian Benga, fără Scutaru, Manea și Schieb, minutul 17 aducând o primă mare ocazie de a deschide scorul, când Axente a scăpat singur spre poartă și a intrat în careu, şutând de la 12 metri în stâlpul din stânga al porţii apărate de tânărul George Micle.

După alte ocazii ratate de Axente şi Mera, mai ales la fazele fixe, din cornere şi lovituri libere, golul a venit cu trei minute înainte de pauză, când Ignea a preluat pe piept, l-a lobat pe Apostol şi mingea s-a strecurat printre picioarele portarului de la Sportul Snagov. Și din nou, aflat într-o situaţie excelentă, Axente a ratat incredibil, de la 10 metri şutând puţin pe lângă bara din stânga… 1-0 la pauză.

Alb-violeţii au continuat sarabanda ratărilor şi în a doua parte a jocului, iar Axente a ratat în acest meci cât nu a ratat probabil de când a venit la ASU Politehnica. Atacantul a trimis cu capul din câţiva metri pe lângă buturi în minutul 55, ca apoi, din marginea careului de 6 metri, din lateral, să şuteze în plasa laterală.

În schimb cei din Snagov au avut două faze interesante după o oră de joc, în minutele 60 şi 67, prin Poştoarcă, mai întâi scăpat singur, dar a greşit de puţin ţinta, nu a nimerit cadrul porţii, apoi fără a ajunge la o minge trimisă bine de Roşu și salvată în extremis de Murariu, ieşit curajos și respingând un gol ca şi făcut.

În minutul 73, antrenorul secund Antonio Foale a primit cartonaşul galben pentru proteste, când a sărit ca ”ars” de pe bancă, după ce arbitrul nu a acordat un fault clar la centrul terenului pentru echipa sa.

Poliştii au continuat cu ratările, în minutul 78, când Axente a şutat din întoarcere, din careul mare, ca apoi, cinci minute mai târziu, şi Zabun să fie imprecis din poziţie perfectă, nu a prins spaţiul porţii. Tribuna a oftat, crezând că mingea se scurge în poartă…

În sfârşit, ștergerea păcatelor. Axente a catapultat mingea în vinclu din lovitură liberă de la circa 23 de metri şi 2-0 pentru ASU Politehnica Timișoara, cu patru minute înainte de final. S-au acordat cinci minute de prelungiri iar oaspeţii au căutat golul de onoare dar împotriva ”violeților” greu se trece.

Urmează ieșirile la Cluj și Mioveni, completate de căderea de cortină acasă cu cealaltă codașă, din Târgu Jiu…

*

ASU Politehnica: Murariu – Jurj, Mera (cpt.), Coadă, Cherecheş – Dros (min. 81, Vidrăsan), Vasile – Popescu, Ignea, Ungureanu (min. 65, Zabun) – Axente (min. 90+1, Piţigoi).

Antrenori: Octavian Benga (principal) Antonio Foale şi Petru Ţurcaş (secunzi).

Pe bancă: Contra – Trip, Radu şi Motreanu.

CS Sportul Snagov: Micle – Poştoarcă, Mocioacă, Apostol, Răileanu, Turbatu (min. 60, Novac) – Roşu,  Lungu (min. 75, Cubleşan), Nechita –  Stoica (cpt.), Safsaf (min. 81, Ioniţă).

Antrenor: Valentin Ivan.

Pe bancă: Stanciu – Mirică, Dorobanţu, Bărbulescu.

Au arbitrat: Vladimir Andrei Nagy ( Alba) – Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca) şi Cosmin Bojan (Târgu Mureş). Arbitru de rezervă, Alexandru Dan Gornic (Arad). Observator de arbitri Cornel Corocan (Reşiţa) iar delegat de joc Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin).

+

La cald…

Octavian  Benga (antrenor principal ASU Politehnica): ”Vreau să-mi felicit jucătorii! Nu este uşor să joci patru meciuri în zece zile. Au dat totul pe teren. Astăzi a fost cireaşa de pe tort. Pe un fond de oboseala foarte crescut, în anumite momente am făcut unele greşeli. Îi felicit pentru efort, pentru atitudine şi pentru că au fost receptivi! În toate cele trei meciuri de când am venit, au respectat ce le-am solicitat, luând adversarul în serios. Vreau să mulţumesc şi fanilor care au fost alături de noi, au fost senzaţionali, cât şi finanţatorilor şi celor care se ocupă de echipă. Toată lumea face eforturi, de la cel mai mic, la cel mai mare, şi s-a văzut în rezultate. Aceste şapte puncte sunt meritul tuturor!”

”Echipa Snagovului nu este o echipă peste care poţi să treci aşa uşor, intri şi câştigi din start. Dacă nu o tratezi cu atenţie, te poate surprinde. Consider că am pregătit foarte bine meciul. Echipa Snagovului jucând 5-4-1 pe faza defensivă şi apoi, transformând pe atac în 3-4-3, jucătorii au respectat sarcinile pe faza de atac şi apărare. Dacă eram mai atenţi în prima repriză, jocul era mult mai bun în favoarea noastră, dacă marcam la acele ocazii, pentru că am mai avut vreo patru-cinci ocazii clare. Sper deosebire de alte jocuri, am avut şi o posesie mult mai bună, am reuşit să jucăm mai mult pe atac, mai direct. Ne-am creat ocazii”.

”Ne-au ieşit execuţiile, dar trebuie să fim mult mai atenţi când avem şanse să marcăm, pentru că şi la Ripensia puteam să luăm totul. Dar nu vreau a-l mânia pe Dumnezeu, am luat şapte puncte din trei meciuri. Am ieşit bine din perioada aceasta şi putem să pregătim următoarele două jocuri, care sunt extrem de dificile, la U Cluj şi Mioveni, două echipe foarte bune, cu buget mare şi cu jucători de mare experienţă”.

Întrebat de soarta celor trei care au absentat, Benga a completat: ”Sper ca Scutaru să fie recuperat până la meciul de la Cluj, în schimb Manea şi Schieb nu pot juca, sunt încă în convalescenţă”.

Valentin Ivan, înscris pe foaia de arbitraj ca „secund” al Sportului, a declarat: ”În primul rând felicit echipa dumneavoastră pentru că a câştigat astăzi! A fost o victorie meritată. S-a văzut diferenţa de experienţă faţă de echipa noastră. Faptul că avem jucători tineri, care nu au jucat la un nivel înalt, s-a văzut. Pe greşeli personale. În rest, eu sunt mulţumit în mare parte de jocul nostru. Păcat că s-au făcut greşelile acelea, se putea să facem şi o surpriză. Dar a fost destul de greu pentru că din cauza lipsei de experienţă nu ne-a ieşit ceea ce ne-am propus. Sută la sută echipa e în creştere, avem interdicţie la transferuri, jucători care nu au jucat la seniori până acum, avem şi câţiva care nu au jucat mai sus de Liga a treia, și asta spune totul. Din iarnă sperăm să ne punem la punct şi surprizele vor apărea în continuare…”

Fotografii de Iosif Canea; rezultatele zilei în etapa a 18-a din Liga 2 și programul rundei a 19-a, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.