1-1 şi la bare: Ciumacenco, reprofilat portar la Peciu Nou, Spartak – cu Roman şi Bota

AS Peciu Nou a înregistrat astăzi, în ultimul meci disputat acasă în turul Diviziei D Timiş, un al treilea 1-1 pe teren propriu, respectiv al doilea la rînd, fundaşul Ciumacenco salvînd punctul gazdei din postura de portar, în care a evoluat ca titular, aducîndu-şi astfel aminte cu folos de clipele petrecute între buturi la începutul carierei.

Se intrase deja în prelungirile jocului de la Peciu Nou, cînd oaspetea Spartak Gottlob a forţat un al doilea succes extern stagional, după un 2-1 înregistrat în etapa a VII-a, dar şutul lui Dani Roman, revenit momentan la echipă, de la 8 metri lateral, a fost respins de fundaşul-portar.

„Am evoluat mai bine pentru că am avut cît de cît echipa aproximativ completă, inclusiv cu Roman şi Bota. Am avut şi astăzi două absenţe, pe Făgeţan, accidentat, respectiv Oros, dar am putut totuşi alcătui un <11> competitiv. Gazdele au condus cu 1-0 pe o neatenţie de-a noastră, la o execuţie rapidă a lui Ionel Bărbosu, care şi-a arătat din nou experienţa, însă pe fondul dominării noastre. Am egalat în minutele dinaintea pauzei, dintr-o lovitură liberă de la 19 metri, prin Bura. În repriza a doua au ieşit ei la joc, au avut vreo 3 bune situaţii, au avut şi o bară, după ce au început bine, pe cînd noi am căzut puţin fizic. Ultimele ocazii le-am avut însă noi, o bară prin Roman, iar Ciumacenco a scos în final şutul lui Roman”, ne-a spus la final Ghiţă Marişescu, antrenor-jucător al oaspetei Spartak Gottlob, aflată la cel de-al patrulea punct în deplasare al turului.

Spartak Gottlob: Petrar – Marian Călin, Marişescu, Gorgan, Mărăndescu – Clej, Nastor (54, Şuşman), Bota, Marincu (Novac) – Bura, Roman. Pe bancă: Şerban, Boceanu, Apostol.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.