Penultima clasată iarăși pierde acasă și se scufundă

Dacă în tur a înregistrat totuși două remize în primele 4 etape fără victorie, care avea de fapt să vină abia la ultima apariție acasă în sezonul de toamnă, în schimb în aceste prime patru runde din retur lugojenii n-au izbutit să mai smulgă nici un punct, agravându-și cu atât mai mult situația precară din ierarhia seriei vestice în Liga 3: CSM Lugoj – ACS FC Avrig 0-1 (0-1).

Iar după 3 înfrângeri în care a înscris câte un gol, și una în care n-a mai marcat, penultimei clasate rămânându-i numai 11 meciuri la dispoziție pentru a salva situația, începând cu cel de săptămâna viitoare, la Ghiroda. Singură consolare, dacă se poate pomeni despre așa ceva, faptul că și antepenultima clasată a pierdut astăzi în etapa a XIX-a cu același 1-0, LPS Cetate Deva cedând în Cetatea Marii Uniri, ceea ce menține la 13 puncte diferența dintre vecinele ierarhice de pe pozițiile 14-15.

Și ce mai diferență de la un an la altul pentru lugojeni! În 2018, în a doua jumătate a lunii martie, cu Cosmin Petruescu la timonă, tocmai se bucurau de un 3-0 victorios acasă cu cei din Ghiroda, ceea ce-i urca pe locul secund. În actuala campanie, în pierdere de personal și peste vară, și în iarnă, când remanierile de efectiv s-au efectuat și în ”stilul Mama Mia”, cu importuri ieftine, soluții de moment fără bătaie lungă și fără sorți de izbândă, înfrângerile vin în serii de câte trei sau șase, cazuri din tur, ori patru, la startul acestui retur.

Astăzi, unicul gol al meciului a fost marcat în prelungirile primei părți (minutul 45+1) de Ionuţ Bărculeţ, din 6 metri, după ce un șut de la 16 metri deturnat de portarul Filip a ricoșat din stâlpul porţii: 0-1. Astfel, cei din Avrig au pendulat de la ieșirea pierzătoare cu 3-0 la Cermei, la un triumf în deplasare, obținând al treilea succes în retur, pe lângă cele pe teren propriu, 3-2 cu Industria Galda și 2-1 sâmbătă trecută cu CS Crișul Chișineu Criș. Cândva pe podium dar depășită momentan, cel puțin până mâine, de formația din Avrig, care a săltat provizoriu două locuri, pe 6, peste cluburi arădene.

Ardelenii s-au impus astfel tur-retur fără a primi gol de la lugojeni, 3-0 în sezonul de toamnă și 0-1 astăzi, cu mențiunea că mai câștigau în vest și la ultima apariție afară din tur, tocmai la Lipova, cu 1-2.

Minutul 60 a adus și cele mai mari proteste din partea gazdelor, de la care Cristian Onţel a primit al doilea cartonaș galben, pentru simulare, iar dat fiind că era al doilea ”galben”, a fost eliminat. Toată suflarea a fost convinsă că arbitrul va acorda o lovitură de la 11 metri, dar centralul a considerat că Onțel nu a fost faultat în suprafața de pedeapsă. Iar după numai 7 minute şi Gakou Abubakar a văzut cartonașul roşu, pentru cumul de cartonaşe galbene…

Ilie Rotariu a spus la final: ”A fost un meci de luptă, niciuna dintre echipe nu merita să câştige. Un plus pentru oaspeţi, care au creat atacuri mai periculoase, dar nu au periclitat poarta noastră. Am primit gol la ultima fază din prima repriză… Am avut un 11 metri, fault tare asupra lui Onţel în careu, după două driblinguri, cu toţii au fost uimiţi, și jucătorii oaspeţi, când arbitrul a dat simulare şi l-a eliminat nejustificat. Iar până la final ne-am apărat, să nu mai primim gol, încă o înfrângere pentru noi. Ce să facem!?! Nici noroc nu avem, mergem mai departe cum putem…”

CSM Lugoj: Alexandru Filip – Bogdan David (min. 46, Cărăbaş), Giuga, Miculescu – cpt, Brian, Folarin Temitope, Kim (min. 46, Hrudei), Maier, Ankomah – Onțel, Gakou Abubakar.

Antrenori: Călin Cojocaru și Ilie Rotariu. Pe bancă: Claudiu Iovicin, Rațiu, Mihoc, Kiala.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.