Petrolul, Astra și Pandurii, calificare în bloc în UEFA Europa League

Tiparul calificării celor 3 a fost identic: remiză acasă, victorie în deplasare.

Grozav a repetat la Arnhem isprava din manșa întâi, de la Ploiești, a duelului din turul III preliminar Petrolul – Vitesse, marcând și ultimul gol al returului din Olanda, de această dată decisiv, prin care formația antrenată de Cosmin Contra s-a calificat în faza play-off din ultima decadă a lunii august.

După 1-1 în Prahova, Boudjeema a deschis scorul pentru galben-albaștri la mijlocul primei reprize a deplasării în Olanda, iar golul lui Van Der Heijden, din minutul 72, părea a trimite disputa în prelungiri. Însă Grozav, care egala la unu în minutul 84 al manșei tur, n-a fost de acord cu versiunea adăugită, dând lovitura în cel de-al cincilea minut de prelungire din mitanul secund: 1-2 (0-1).

Reușita sa a completat o seară fructuoasă pentru reprezentantele Ligii 1 în UEFA Europa League, după ce Astra și Pandurii se calificau și ele fără a cunoaște eșecul în ansamblul celor două manșe și marcând câte două goluri în această seară de joi.

Pe Național Arena, Astra s-a văzut de două ori condusă de slovacii din Trencin, remizând 2-2 într-un joc în care toate golurile au căzut în ultimele 8 minute. Formația lui Isăilă s-a calificat în virtutea succesului din tur, cu 3-1.

Pandurii Târgu Jiu a triumfat cu 2-1 (1-1) la Tel Aviv, în fața lui Maccabi, după ce remiza acasă în manșa întâi, 1-1. Eric Pereira a egalat în minutul 34 iar Ciucur a adus victoria în minutul 50, după ce Damari deschidea scorul pentru israelieni, din penalty, în minutul 21.

S-au mai calificat Rijeka, Rubin, Dila, Kukes, Maccabi Haifa, Zalgiris, Estoril, Qarabag, Kuban, St. Etienne, Vojvodina, Liberec, Thun, Trabzonspor, Swansea City, Stuttgart, Jablonec, Standard Liege, Sevilla, Rapid Viena, Udinese, Slask Wroclaw, Cernomorets Odessa, Minsk, Aktobe și Tromso, ultimele 3 la lovituri de departajare.

Tragerea la sorți a fazei play-off are loc la ora 14 a României la Nyon, între cele 62 de cluburi aflându-se 29 de echipe calificate din turul III preliminar, alte 15 pierzătoare din aceeași fază a competiției Ligii Campionilor, plus 18 care intră în scenă abia acum, printre care 4 foste câștigătoare ale competiției, Dinamo Kiev, Feyenoord, Fiorentina și Tottenham Hotspur.

Meciurile vor avea loc în 22 și 29 august iar tragerea la sorți a grupelor UEFA Europa League în 30 august, la Monaco.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.