Pişchia ca la tenis, 6-1, când Info e deşteaptă şi rămâne-n şase

„De când sunt în fotbal nu m-am confruntat cu o asemenea situaţie. Ce altă impresie să avem decât că este vorba de o desconsiderare a competiţiei şi a adversarului!?” a spus Cosmin Stan, antrenorul învingătoarei, după ce meciul Juventus Pişchia – Informatica Timişoara a fost întrerupt în minutul 35, la scorul de 6-1 pentru gazda ocupantă a locului 2 în Divizia D Timiş, când vizitatorii au rămas în doar 6 jucători, dintre cei opt cu care abordaseră partida din etapa a XXV-a, disputată astăzi de la ora 11.

Bota a marcat trei goluri pentru pişchieni, dintre care unul din penalty, iar Miculescu şi juniorul Brânzan, autor al unei „duble”, celelalte reuşite ale gazdei, pentru care antrenorul Cosmin Stan a rulat începând cu minutul 30 şi jucătorii de rezervă, dându-şi seama că Informatica va arunca prosopul dintr-o clipă în alta.

Doi jucători ai Informaticii au părăsit terenul accidentaţi, în minutele 30 şi 35, în al doilea caz chiar portarul, moment în care brigada de arbitri Moţ – Parlea – Marian a fluierat încheierea jocului, oaspeţii rămânând în numai şase jucători, sub numărul minim admis de componenţi ai unei formaţii pentru continuarea disputei. Conform regulamentului, scorul înregistrat fiind peste 3-0, partida va fi omologată cu rezultatul de 6-1 în favoarea lui Juventus Pişchia.

Informatica Timişoara nu s-a prezentat la partida de campionat din turul actualei ediţii, cu FC Chişoda, evitând de această dată o asemenea ruşinoasă postură dar optând pentru varianta cu aşa-zisa accidentare a unora dintre cei opt componenţi aliniaţi la începutul meciului.

Juventus Pişchia a învins în alcătuirea Caraiman – Slabu, Şofronea (34, Farcaş), Hromei (30, Pop) – Nistor, Brânzan, Marcu (30, Argatu) – Belciug, Burlacu – Bota, Miculescu (34, Iosof).

Juventus va evolua joi după-amiază de la ora 17 în etapa intermediară dinaintea Paştelui, pe terenul Textila, contra Dumbrăviţei, care a revenit astăzi în ultima parte a jocului de la Cerneteaz, cu Unirea, Cosma egalând în minutul 90 după ce Bălan redusese din handicap, în prealabil Negru reuşind o „dublă” pentru gazdele antrenate de Romeo Malac: Unirea – Dumbrăviţa 2-2.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Pişchia ca la tenis, 6-1, când Info e deşteaptă şi rămâne-n şase

1. Mefisto spune:

Asta nu-i desconsiderarea competitiei ci fata reala (chiar daca-i dezgustatoare) a fotbalului romanesc. Mircea Sandu & Co dau 1 milion de parai Argentinei sa vina sa ne inaugureze stadionul National, ce ne-a costat de doua ori mai mult decat face, in timp ce, incepand de la liga a 3-a in jos, cu mici exceptii, fotbalul romanesc se joaca in conditii demne de Africa: terenuri proaste, infrastructura oribila a vestiarelor, aranjamente, arbitrii si oficiali corupti etc . Daca-ar da banii Argentinei pe infrastructura din fotbalul de ligi inferioare s-ar mai schimba putin lucrurile. Insa Sandu & Co stiu cine conduc AJF-urile si mai bine-si tin banii lor decat sa-i dea mafiilor judetene. De vina pentru ce s-a intamplat la Pischia nu sunt cei din Carpinis ci cei care tolereaza aceste lucruri si inchid ochii. Fotbalul Romanesc ne desconsidera pe noi toti cei ce iubim acest sport pe meleagurile mioritice!