Pişchia îşi mai dă o şansă, Pobeda, doar al doilea eşec în 2012

Juventus Pişchia a reuşit sîmbătă o a şasea victorie în retur dar poate mai puţin sperată în faţa revelaţiei Pobeda Dudeştii Vechi, de care a dispus cu 2-1 (1-0), pricinduindu-le „bulgarilor” primul eşec din 17 martie încoace, cînd cedau cu 3-0 la Chişoda, şi oferindu-şi astfel o şansă să evite retrogradarea, mai ales că sîmbăta viitoare, în antepenultima etapă, urmează un derby al disperării, la Deta, cu nişte gazde pierzătoare astăzi cu 2-1 la Nerău, unde au ratat un penalty prin Cosmin Bar, şi care au fost egalate astfel la puncte (30) de Miculescu&Co., diferenţa de golaveraj fiind de doar o „boabă” iar în tur înregistrîndu-se 2-2…

Un egal pînă la cel mult 2-2 în anticipatul duel al ocupantelor locurilor 16-17, AS FC Deta – Juventus, le-ar menţine pe gazde „în faţă” dar le-ar dăuna de fapt ambelor combatante, rămase acum la 3 puncte în urma Avîntului Bobda, învinsă cu 3-2 la Peciu Nou şi căzută pe locul 15, cu 33 de puncte.

Pînă atunci însă, Nicu Făgeţan a revenit în sfîrşit cu gol după etape întregi în care încerca să ducă un meci dar nu se putea descotorosi de o accidentare avută în debutul returului, marcînd în minutul 34 pentru gazda Juventus, în urma unei devieri cu capul a antrenorului-jucător Vali Miculescu, după o degajare a portarului pişchienilor. Făgeţan a reluat tot cu capul, peste portarul Pobedei, după ce în primă instanţă şutul său fusese respins în faţă de goal-keeper-ul vizitatorilor: 1-0.

Balint a dublat avantajul la 2-0, în minutul 66, în urma unei centrări de pe dreapta expediată de Dobre, preluînd pe flancul stîng şi şutînd fără replică. Pobeda a punctat spre final, în minutul 85, aceeaşi armă secretă Prochin, introdus pe parcurs, profitînd de o minge irosită de apărarea Juventusului, care a contabilizat cîteva absenţe, şi anume Caraiman, Mariş respectiv Handrache, suspendat.

„Am obţinut o victorie meritată, după un joc cu multe ocazii. A fost un meci frumos şi curat”, ne-a spus Vali Miculescu, aflat la al doilea său joc după suspendare, şi care mai evoluase la Bobda, în runda trecută. Miculescu a fost înlocuit de Vali Martin, care a sosit la meci în pauza partidei, direct de la lucru.

„Aşa cum am mai spus recent, în deplasare nu prea jucăm, şi trebuia să se spargă ulciorul. Ne-am dus un pic cu nasul pe sus, Pişchia a fost mai motivată, căci avea mare nevoie de puncte, şi a venit şi primul nostru eşec. Nu am mai pierdut din prima etapă, de la Chişoda. Dar mergem înainte!”, ne-a spus antrenorul Petre Mirciov la primul eşec după o remarcabilă serie de 8 victorii.

Juventus Pişchia: Oprea – Iosof, Mărăndescu, Brînzan, Trifan – Gherasim (79, Farcaş), Dobre, Balint, Colţa – Miculescu (59, Martin), Făgeţan.

Pobeda Dudeştii Vechi: Stoianov – Boboiciov, Piloiu, Gabără, Fibişan – Budur (Mirciov), Vasilcin, Rusu (Roncov), Daju (Babuşcov) – Kalapiş, Şerban (Prochin). Pe bancă: Tranculov.

A arbitrat Cătălin Botaş, cavaler al fluierului divizionar A.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la Pişchia îşi mai dă o şansă, Pobeda, doar al doilea eşec în 2012

1. JUVE spune:

BULGARILOR IAR ATI INCASAT_O LA PISCHIA. ANUL ASTA ATI SCAPAT CU 2 DOAR SPUNE_TI MERSI

2. daniel spune:

noi am incasato dar uitate in primu rand la clasament .ca pe locu care sunteti mi-ar fii si rusine sa mai zic ceva