Pobeda Dudeştii Vechi face scor rulînd şi o tripletă de la echipa „satelit”

Pobeda Dudeştii Vechi a încheiat la pas evoluţiile de pe teren propriu în turul Diviziei D Timiş, dispunînd sîmbătă cu 4-0 de Banatul Nerău, o oaspete care a acumulat peste 30 de goluri primite în deplasările acestei toamne.

Toma Budur a marcat şi a fost cel mai bun om al alb-albaştrilor Pobedei Dudeştii Vechi în ultimul meci acasă din 2012: 4-0 cu Banatul Nerău

De aşteptat, „bulgarii” s-au impus just, înregistrînd cel mai clar succes din runda a noua încoace, dar tot după ce au suferit puţin pînă să deschidă scorul. Ciobanu, cu un şut sub bară, la vinclu, a marcat în minutul 43 de la 18 metri şi jumătate, după cum a ţinut să precizeze distanţa antrenorul Petru Mirciov, care a oferit prilejul să joace unei triplete de tineri din echipa „satelit” a Pobedei, nemaiavînd însă vreun alt component pe banca de rezerve, şi care a remarcat că „ne pare foarte rău pentru cele două sincope acasă, cu care ne-am îndepărtat de primul loc, dar cred că spectatorii au plecat mulţumiţi de la ultimul nostru joc pe teren propriu în 2012. Suntem în continuare singura echipă neînvinsă în deplasare în acest tur de campionat iar la Dumbrăviţa vom încerca să rezistăm, să păstrăm acest record”.

Mirciov, cu capul, în minutul 57, în urma cornerului executat de Roşu, a dublat avantajul Pobedei, după care rezerva Tranculov, cooptat de la echipa a doua a clubului alb-albaştrilor, a punctat în minutul 73, iar Toma Budur, care s-a dovedit a fi jucătorul meciului, a pus cireaşa pe tort în minutul 87: 4-0.

„Bulgarii” au glumit pe seama faptului că Budur a fost „trezit” tocmai de un bocanc recepţionat în plină figură în cursul primei reprize, cînd s-a accidentat la buză şi bărbie, fiind pansat şi devenind ulterior jucătorul numărul 1 al partidei.

Pobeda Dudeştii Vechi: Stoianov – Mirciov, Fibişan, Boboiciov (Blaga), Daju (Niţă) – Vasilcin, Ciobanu, Roşu, Budur – Kalapiş, Şerban (Tranculov). Pe bancă: -.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Pobeda Dudeştii Vechi face scor rulînd şi o tripletă de la echipa „satelit”