Pobeda Dudeștii Vechi a încheiat sezonul cu a opta victorie în retur, dar abia prima în ultimele 5 etape, sfîrșind astfel în afara podiumului, pe care se plasa drept vicecampioană de iarnă. Dar, vorba lui Petre Mirciov, ultima impresie contează, mai ales la aniversare, pentru un fost portar al echipei, Petcov Blaj, ajuns la 90 de primăveri! A fost Pobeda – CS Dumbrăvița 2-1.

Tulcan a deschis scorul în minutul 65, după o pătrundere pe stînga, cu șut de la 13 metri, cu stîngul, la colțul lung, Vasilcin repreluînd apoi conducerea în minutul 78, de la 17 metri lateral dreapta, peste zid: 2-1 dintr-o lovitură liberă.

CS Dumbrăvița egala temporar în minutul 70 dintr-o fază fixă, Șofronea exploatînd din 5 metri o centrare pe colțul lung.

Pobeda i-a dedicat victoria unui fost fotbalist al clubului, care tocmai a împlinit 90 de ani, și anume portarul Petcov Blaj, cîndva divizionar la Corvinul Hunedoara, din care părți s-a tras spre Dudești. ”Nu lipsește de la nici un meci și are o bună stare a sănătății. De fapt glumeam că ar fi putut apăra 2-3 minute dar am fi fost sancționați. Fostului portar al Pobedei i s-a înmînat o plachetă din partea clubului, de la Gyuri Stoianov, ca de la portar la portar, iar profesorul Viruzab a rostit cîteva cuvinte emoționante. Petcov Blaj a dat mîna cu toți componenții actualei echipe, a fost o atmosferă frumoasă, emoționantă”, a descris antrenorul Petre Mirciov, explicînd că ”după două dușuri reci, a ieșit și soarele, într-un meci frumos, peste nivelul diviziei”.

Iar Pobeda, astăzi fără Augustinov și Fibișan, mai știe deja că se va reuni în 13 iulie!

”Slab, și sunt în asentimentul tuturor din club. Acesta e calificativul sezonului nostru, de care nu suntem deloc mulțumiți, pentru că ne așteptam la mai mult. Dar după acest campionat avem ce învăța mai mult. Ne-am creat foarte multe ocazii dar n-am avut marcator, ceea ce ar fi o deficiență, iar locul în clasament (n.n.: șapte) e reflectat de golurile înscrise și primite. Vrem să evoluăm, și va fi cu siguranță mai bine!”, a spus Florin Macavei, de la alb-verzii lui CS Dumbrăvița.

Pobeda Dudeștii Vechi: Stoianov – Gabără, Blaga, Piloiu, Boboiciov – Rafael Mirciov, Vasilcin, Kalapiș, Bratan – Tulcan, Novac (Șerban).

Pe bancă: Sofran – Niță.

CS Dumbrăvița: Miklos – Surpanu, Todor, Sîrbu, Duma – Știopu, Cosma, Șuleap, Șofronea – Giurgiu, Iszak. Au mai jucat Puiu – Koszma.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Pobeda Dudeștii Vechi, prim succes în 5 etape, la aniversarea fostului portar Petcov Blaj, ajuns la 90 de ani: ”Ultima impresie contează”