Poli 2002 Timișoara, eşec usturător: 0-3 cu Pădureni

Vlad Purece a reușit un hattrick de senzație, cu care a adus victoria echipei sale, F.C.S Vulturii Pădureni, împotriva formației Poli 2002 Timișoara, într-un meci contând pentru etapa a XX-a din cadrul Diviziei D-Timiș, disputat sâmbătă la amiază pe terenul sintetic din complexul „Dan Păltinişanu”.

Meciul a fost echilibrat în prima sa jumătate, astfel încât nimeni nu s-ar fi aşteptat la o asemenea diferență de scor la finele întâlnirii: 0-3. De fapt, iniţial, vedeta echipei poliste, Gueye Ousmane, a ratat două mari ocazii în minutele 3 și 36, abia apoi, şi contrar cursului jocului, o greșeală în apărarea gazdelor permiţându-i lui Vlad Purece să deschidă scorul pentru vizitatori, în minutul 38.

Repriza a doua a început cu echipa gazdă atacând în valuri, totul culminând cu un penalty obținut de Flavius Nicula în minutul 60, ratat însă de decarul echipei, Dan Silaghi. După ratarea acestei oportunităţi, echipa gazda a căzut în primul rând psihic, iar odata cu trecerea timpului și fizic, câţiva dintre componenţi evoluând şi joi după-amiază, în Campionatul Naţional de juniori I, mai ales că antrenorul Contescu nu a produs nici o schimbare.

Această pierdere de turaţie le-a permis lugojenilor să majoreze scorul prin același Vlad Purece, în minutele 68 respectiv 75, și să controleze ostilităţile până la finalul meciului.

Antrenorul Cristian Contescu a trimis în teren următorul unsprezece: 12 – Rusu Octavian, 4 – Boceanu Andrei, 6 – Avramescu Alexandru, 27 – Pașca Lucian, 30 – Rigo Andrei, 20 – Călușaru Andrei, 10 – Silaghi Dan, 7 – Neamțu Eusebiu, 18 – Gueye Ousmane, 17 – Nicula Flavius, 9 – Vișan Vlad.

Pentru formația oaspete au evoluat 1 – Lupulescu Sebastian, 15 – Rădneanţu Alin, 13 – Belean Ovidiu, 4 – Bota Mihai, 2 – Moisin Daniel, 8 – Stoica Sorin, 16 – Vânătu Denis, 10 – Costescu Raul, 11 – Bărburescu Remus, 9 – Purece Vlad, 17 – Bota Nicolae. Pe parcursul meciului au mai evoluat pentru formația oaspete Petrescu Florin, Tofei Sergiu şi Bidiviu Dan.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.