Poli II, 5-2: „pasul la echipa mare”, de unde „să nu vină înapoi”

Echipa a doua a violeţilor pare a-şi fi justificat vineri rolul de anticameră a secund-divizionarei, prin titularizarea lui Dobricean contra Chindiei, iar acest principal obiectiv a fost plusat sâmbătă de un nou succes cu goluri multe, 5-2 cu Mama Mia Becichierecu Mic, într-un duel local timişean din runda a X-a a Diviziei C, în care codaşa se prezenta după 4 puncte acumulate tocmai de la fruntaşe ca Bihorul Beiuş ori ACS Recaş.

Însă, vorba fundaşului central al oaspetei, Situwe, frustrat la final pe erorile unor colegi de-ai săi, „aţi câştigat şi voi un joc şi…”, ulciorul n-a mers şi a treia oară la apă.

Violeţii i-au bătut pe roşii mai greu decât arată scorul: 5-2 (2-0)

Iar poliştii n-au aşteptat mult pentru a se revanşa în urma insuccesului din Valea Jiului, Boştină reluând o centrare de pe flancul drept, cu latul, dintr-o bucată, la firul ierbii, pe sub portar: 1-0 în minutul 8. Iniţial, Feraru, unul dintre cei 4 juniori din generaţia ´94 cedaţi de LPS Banatul echipei pregătite de-acum de Sorin Bălu şi Narcis Petre, l-a testat cu un prim şut pe poartă pe Ostafie.

Dar odată ce Buda, marcator sâmbăta trecută dintr-o fază fixă, a „transformat” o lovitură liberă ca la rugby, iar la poarta oaspeţilor Szalkai a preluat perfect pe flancul stâng o excelentă angajare din partea lui Ganea, şi a pătruns în careu, şutând curat la colţul lung, 2-0 în minutul 20, balanţa jocului a înclinat decisiv în favoarea gazdelor.

Ce-i drept, ulterior, Mama Mia a preluat uşor iniţiativa, Hecsko aproape ştergând transversala dintr-o lovitură liberă, Bâldea testându-l şi el cu un şut bun pe Ostafie iar Zurbagiu reluând cu capul de puţin pe lângă colţul lung, însă tot Poli II a fost mai aproape de gol, prin Ganea, al cărui şut a fost deturnat de sub bară de Filip: 2-0 la pauză.

Cu Leagu în locul lui Belu-Iordache, accidentat, violeţii au început exact în aceeaşi notă şi partea secundă, acelaşi Boştină punctând şi la opt minute după reluare, în urma unei centrări şutate, de pe dreapta, care i-a ajuns în cele din urmă pe dreptul, şut strecurat pe jos de lângă bara de la colţul scurt, în cel opus: 3-0.

Mai avea oare Mama Mia ceva de făcut? Să iasă şi mai mult la joc… Iar Costel Zurbagiu şi-a exersat tirul, căutând frumos colţul lung, pe care l-a ochit cu un gol spectaculos, de la 25 metri lateral stânga, bară-gol în colţul opus: 3-1, minutul 56. Un minut mai târziu Mama Mia a şarjat impetuos pe dreapta, Bogdan depăşindu-l şi pe Ostafie dar, dintr-un unghi nu neapărat foarte închis, ochind doar plasa laterală. Strigăte de „mama mia!” dar şi de deznădejde s-au auzit de pe banca oaspeţilor, care ratau marea şansă a revenirii în meci…

L-au aruncat în luptă şi pe Ungureanu, în locul jucătorului de bandă stângă Feraru, dar căpitanul Adrian Popa, deschis pe jos de pe flancul drept, a pătruns decis în careu şi l-a ocolit din fentă şi pe Filip, repunând lucrurile la punct cu dreptul, pentru 4-1 în minutul 65. La acea vreme Silaghi-Perju iar mai apoi Stancu şi ulterior Velici erau aruncaţi în luptă pentru împrospătarea forţelor…

Adi Stoicov, bucuros pentru Dobricean: "Acesta este rolul echipei, de-aici să facă pasul la prima"

Sarabanda golurilor a continuat dintr-o fază fixă, cu nouarul Cosmin Bogdan autor al unei frumoase execuţii de la 25 metri lateral dreapta, pe colţul scurt, cu piciorul stâng, lovitura liberă fiind acordată pentru un henţ comis de Dubei: 4-2 în minutul 72.

Acelaşi Dubei, paratrăznetul din centrul defensivei poliste, s-a înălţat la cap la poarta adversă, cap la colţul lung, din lovitura liberă expediată de Ganea de pe dreapta, parafând scorul final în minutul 84, 5-2 pentru violeţi. Poate uşor exagerat prin prisma raportului posesiei mingii şi a incursiunilor ofensive dar explicat prin indeciziile apărării imediate a codaşei.

După 5-2, Adrian Stoicov s-a declarat bucuros pentru pasul făcut de Dobricean, cu speranţa ca mijlocaşul şi alţii ca el să-şi consolideze locul, odată ajunşi la prima garnitură: „Important este să nu-i trimită înapoi”. Stoicov a repetat că rolul echipei secunde este ca şi alţi jucători „să facă pasul la echipa mare”, cât despre joc recunoscând că după un start foarte bun s-au reliefat şi nişte carenţe iar „Zaluschi a fost depăşit şi Ganea n-a mai putut”.

Totodată, Adrian Stoicov nu l-a cruţat pe centralul Luca, amintind că medicina nu se împacă nepărat cu împărţirea dreptăţii în fotbal: „Destul de slab arbitraj, l-am văzut şi sâmbăta trecută, la Mama Mia – Recaş, aceleaşi prostii le-a repetat, şi impresia mea este că nu ştie. Cum a ajuns la Divizia C, e problema celor care l-au propulsat acolo”.

De partea cealaltă, Sorin Bălu a recunoscut că „am început foarte prost, practic de la 2-0, pe nişte pase lungi în diagonală, la care n-au fost atenţi Aniţoiu şi Ştefanovici, deşi exact aceste aspecte le-am transmis în şedinţa tehnică. Dar greşelile în fotbal se plătesc. Acolo s-a tranşat jocul, deşi ulterior, la 3-1, dacă făceam 3-2 cu acea ocazie monumentală, intram în joc, şi la fel la 4-2, când am avut o altă mare ocazie. Şi atitudinea s-ar fi schimbat… Felicit jucătorii pentru evoluţia din repriza a doua, pentru dăruirea în joc, dar trebuie să eliminăm greşelile individuale, neforţate de adversar”.

SC FC Timişoara II (antrenori Adrian Stoicov şi Ilie Rotariu): 23. Ciprian Ostafie – 30. Claudiu Belu-Iordache (46, 8. Ion Leagu), 21. Mircea Iovan, 28. Andrei Dubei, 4. Călin Toma – 18. Samuel Jitaru, 10. Adrian Ganea (85, 20. Gelu Velici), 13. Adrian Zaluschi (76, 55. Mădălin Stancu), 27. Robert Szalkai – 9. Alexandru Boştină (60, 17. Dan Silaghi-Perju), 31. Adrian Popa (cpt).

Pe bancă: 22. Octavian Rusu – 14. Paul Coşovanu, 20. Dorin Rotariu.

Mama Mia (antrenori Sorin Bălu şi Narcis Petre): 99. Alexandru Filip – 4. Branimir Ştefanovici, 5. Cristian Situwe, 2. Mihai Hecsko, 11. Florin Aniţoiu (80, 16. Daniel Birău) – 6. Costel Zurbagiu – 7. Zoran Radu, 13. Sergiu Buda, 17. Samuel Feraru (60, 14. Adrian Ungureanu) – 10. Daniel Bâldea, 9. Cosmin Bogdan.

Pe bancă: 29. Narcis Laurenţiu – 3. Andrei Hodiş, 8. Vasile Luţă, 18. Bogdan Centea.

Cartonaşe galbene: Dubei (32), Ganea (44).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.