Politehnica, eliminată la primul hop din Cupa României, la Timișoara cu ACS Piroș Security Protect: 0-2 (0-0). GALERIE FOTO + declarații Albon, Cuedan, Bozian

Ambele întâlniri strict între formații prim-divizionare din 16-imile Cupei României la fotbal feminin s-au încheiat astăzi cu victoria la zero a vizitatoarelor mai bine clasate în campionatul Ligii 1, dueluri între cluburi din județe vecine, Ladies Târgu Mureș – Heniu Prundu Bârgăului 0-5 și Politehnica Timişoara – ACS Piroş Security Protect 0-2 (0-0), oaspeții de pe locurile 2 respectiv 5 în elită trecând de turul 2 al întrecerii K.O., fază în care au intrat în cursă și cluburile de pe prima scenă. Așadar, revanșă în Cupă a arădencelor, după 4-1 tot pe ”Știința” pentru ”violete” pe 5 septembrie în etapa a II-a din eșalonul întâi…

Două puncte le despărțeau în clasamentul Ligii 1 pe vecinele ierarhice din Arad și Timișoara după 9 runde și înaintea ultimelor două etape din turul campionatului, situate pe pozițiile 5-6 cu avantajul de partea celor de la ACS Piroș Security Protect, dar și două goluri le-au despărțit pe protagonistele din vest în întâlnirea eliminatorie pentru pătrunderea în optimile de finală, asigurată de oaspete.

Fază a optimilor în care Piroș Security o întrecea cu 4-3 în ediția trecută a Cupei României pe Fortuna Becicherecu Mic, înlocuită în vară în Liga 1 de Politehnica, arădencele calificate atunci pe teren propriu avansând până în semifinalele competiției, în care au fost scoase din cursă de Universitatea Olimpia Cluj, cu 0-3 pe malurile Mureșului.

FRF a dirijat frumușel pe criterii geografice împărțirea perechilor în 16-imi, iar ca la noi, la nimeni – marca FRF, CCA şi AJFT, cu 22 de ore înaintea partidei erau delegaţi trei arbitri timișoreni, însă fără observator, și anume George Roman, Patrik Sandu şi Alexandru Gherman, CCA trimițându-i în cele din urmă pe Marius Omuț, Ludovic Zifceac și George Urs.

Altfel, polistele au avut şi o mică galerie, formată din circa 6-7 jucătoare, adunând în plus peste 70 de suflete de spectatori în jurul terenului de pe ”Ştiinţa”, după-amiaza însorită de noiembrie îmbiind la sport…

O primă repriză dominată de timişorence, însă fără a fi foarte periculoase, cu o singură mare ratare, a lui Sucilă, singură cu portarul dar eșuând în tentativa de deschidere a scorului, în minutul 16. Roșu-albele ratând și ele în debutul reprizei prin egipteanca Sally Mansour, care a şutat de la 10 metri lateral stânga la colţul lung însă şi pe lângă stâlpul din stânga.

În partea a doua lucrurile s-au schimbat, vizitatoarele au avut iniţiativa mai mult și chiar au deschis scorul în minutul 49. după o minge lungă expediată din lovitură liberă de la circa 28 de metri, şut al lui Bozian la marginea careului de 16 metri, Olariu prelungind balonul cu capul spre poartăiar Sally Mansour intrând în careu, de unde a sutat cu stângul, de la 10 metri. Mingea era respinsă cu ambele braţe de portarul Câmpean, sub transversală, balonul căzând după linia porţii. Corect, arbitrii au semnalizat înscrierea golului… 0-1.

În minutul 54, oaspeţii au înscris din nou, prin Bozian, dar golul a fost anulat, balon jucat cu braţul drept înainte de a şuta spre poartă.

Dezmeticite după acest duș rece, „alb-violetele” au început să preseze tot mai accentuat, însă tot fără nici un rezultat. În vreme ce ”decarul” oaspeţilor a făcut și faza defensivă și a fost la orginea golului doi, în minutul 71, când Olariu a şutat spre poartă de la 14 metri și Câmpean a respins balonul în doi timpi, Bălaş fiind pe fază și pasându-i lateral stânga Elisei Bozian, care a împins balonul în plasă: 0-2. O calificare meritată a roșu-albelor.

Până la final am mai consemnat ocazia lui Sucilă din minutul 87, când a prins un şut de la marginea careului şi a țintit transversala. Iar după cele 5 minute de prelungiri arădencele au dat frâu liber bucuriei, încingând hora. În schimb gazdele au fost ţinute în şedinţă de antrenorul Mirel Albon. Le așteaptă deplasarea de sâmbătă la Târgoviște, o codașă a Ligii 1.

Eliminată la scor în capitală de AS CS Carmen 1937 București, cu 6-1. Deținătoare a trofeului este campioana națională Universitatea Olimpia Cluj, câștigătoare cu 1-0 a finalei din 6 iunie a ediției trecute, anul acesta, tocmai la… Arad.

*

Politehnica Timișoara: 1. Sara Câmpean – 7. Florentina Ancăș, 22. Nicol Dincă-Vuia, 4. Cristina Codrescu, 6. Denisa Heisu (min. 56, 2. Anca Dobai), 5. Teodora Meluță (cpt.), 10. Nikoleta Kurja (min. 56, 8. Clara Roșu), 27. Genoveva Roșie (min. 61, 19. Andreea Șepețan), 14. Anda Jivan (min. 75, 20. Roxana Dovîncescu), 24. Cristina Sucilă, 23. Melisa Șodinca.

Pe bancă: 30. Cosmina Roșu, 15. Denisa Hațegan.

Piroș Security Protect Arad: 1. Maha Shehata – 17. Andrea Balaș (min. 87, 7. Mariana Voinea), 8. Estera Prunar (min. 90, 3. Andrada Jardea), 9. Lidia Șuveț, 91. Mansour Salwa (min. 90+3, 11. Andrada Vanu), 33. Adelina Ion, 16. Lidia Căuni, 10. Melisa Olariu, 5. Andreea Tomescu (cpt.), 55. Carla Kugler, 19. Elisa Bozian.

Pe bancă: 14. Manuela Jula.

Au arbitrat:Marius Omuţ (Satu Mare) – Ludovic Zifceac (Aleşd / Bihor ) şi George Catălin Urs (Oradea / Bihor). Observator: Cosmin Danciu (Hunedoara).

*

La cald:

Mirel Albon (antrenor principal Politehnica): ”Este o înfrângere dureroasă, cred că puteam mai mult. Am încercat să jucăm, din păcate nu am reușit să punem în practică ceea ce ne-am dorit, ceea ce am lucrat la antrenamente. Am intrat de la început într-un joc de uzură, într-un joc de luptă, care clar a avantajat echipa din Arad. Oricât am încercat să le fac pe fete să schimbe modelul de joc, să aibă curajul de a pasa, de a juca ce am făcut în ultimele etape, nu am reușit. Nu știu de ce această schimbare în felul lor de a trata jocul. Nu pot spune că nu și-au dorit, însă am avut puține realizări. Eu chiar speram ca în repriza a doua să fim mai proaspete decât ele și să avem mai multe ocazii. Din păcate, nu a fost deloc așa. Trebuie să analizăm ce se întâmplă, este clar că nu avem constanță, este clar că, în momentul în care scorul nu este cel pe care ni-l dorim, nu avem liniștea mentală să construim, să jucăm ceea ce vrem, vom încerca să îmbunătățim și din acest punct de vedere. Regret foarte mult, îmi doream să mergem cât mai departe, e o competiție care ne interesa. Este greu să ne gândim că am fi putut câștiga Cupa României, în condițiile în care sunt echipe ca și Olimpia Cluj sau Heniu Prundu Bârgăului, ambele cu loturi foarte valoroase, foarte experimentate și numeroase, însă ne doream să avem un parcurs cât mai lung, să ajungem până în fazele superioare. Din păcate, părăsim competiția mult prea repede, sper să învățăm din meciul de astăzi și în perioada care urmează să jucăm cât se poate de bine, să prindem play-off-ul, să ne organizăm mult mai bine, să avem în a doua parte a campionatului mult mai puține jucătoare accidentate și să reușim să facem un joc care să mulțumească acest minunat public, care a fost și astăzi alături de noi și care cred că merită mult mai mult.”

Dan Cuedan (antrenor principal Piroş Security Protect): ”Fetele au fost extrem de concentrate și responsabile pe tot parcursul jocului. Au făcut un joc defensiv aproape perfect, să nu-i dai unei echipe ca și Poli decât trei-patru situații de gol nu e puțin lucru. În repriza a doua sau cel puțin în primele 20-25 de minute am jucat bine și pe atac, au venit și golurile și, zic eu, am obținut o victorie și o calificare meritată. Asta e Cupa, o competiție a surprizelor, pentru că trebuie să recunoaștem că am produs azi o surpriză câștigând pe terenul unei echipe cu condițiile lui Poli Timișoara. Le felicit pe fetele mele pentru cum au gestionat acest meci și deja ne gândim la deplasarea de la Reșița, unde trebuie neapărat să învingem ca să mergem în play-off-ul Ligii.”

Elisa Bozian, cu numărul 19, de la oaspeţi, a fost cea mai bună jucătoare de pe teren.

– Te aşteptai la victorie şi o calificare meritată chiar la Timişoara?

Sincer, da, mă aşteptam; ştiam că o să fie foarte greu, ştiam că au jucătoare bune, care pasează foarte bine. Le-am studiat înainte de meci dar am ştiut că astăzi vom face un meci foarte bun, lucru care ne-a reuşit.”

– Ce ati schimbat la pauză că aţi jucat peste asteptări?

”Domnul antrenor ne-a dat cele mai bune indicaţii, iar noi am vorbit între noi, ne-am încurajat şi ne-am gandit că putem lupta o repriză, chiar am şi putut, şi s-a văzut.”

– Dar în prima repriză aţi jucat mai cu frică…

”Da, în prima repriză ne-au luat ele cam tare, iar în cea de-a doua am fost noi cele care punem mai tare piciorul, şi asta s-a şi văzut. Am fost mult mai determinate să câştigăm!”