Un al câtâlea meci pe ”Dan Păltinișanu” după acel ”ultim joc pe Dan Păltinișanu”, un al treilea test de verificare al ”violeților” cu echipe lider în Liga 3 din ultimele 4 partide consecutive ale poliștilor în compania unor fruntașe din eșalonul terț. Astăzi însă, la matineu, la ultima repetiție înaintea reluării turului în Liga 2 prin primirea joia viitoare a Petrolului, bănățenii s-au înclinat în premieră, încă din prima repriză, dintr-o fază fixă: 0-1 (0-1) cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii. Detalii, fotografii și declarații.

Careu de meciuri ale alb-violeților mai ales pe gazon natural cu grupări de pe locurile 1 și 2 în seriile vestice ale Ligii 3, creionat începând de-acum nici două săptămâni în Caraș-Severin, sâmbăta, 0-0 la CSM Reșița – lider imbatabil cu bilanțul 15 14 1 0 55-7 în Seria 7, contur continuat miercurea trecută la Hunedoara, 0-0 pe ”Michael Klein” și cu Corvinul, lider invincibil în Seria 9, iar vinerea trecută pe iarba ”Științei”, 4-2 (2-1) de la 0-1 cu urmăritoarea Corvinului în C9, Metalurgistul Cugir, careul fiind închis astăzi de la 11 pe gazonul lui ”Dan Păltinișanu” în compania galben-albaștrilor de la CSC Ghiroda și Giarmata Vii, fruntași în Seria 8 cu bilanțul 14 10 2 2 30-11 și 3 puncte avans față de cei din Chișineu-Criș, șase față de CS Șoimii Lipova.

Și a venit și prima înfrângere pentru poliști în pregătirile de iarnă demarate ca jocuri amicale pe ”sintetic”, de la 4-2 cu cei din Alba la 0-1 cu timișenii de lângă Pădurea Verde, următorul meci al Politehnicii fiind totodată şi primul duel oficial din noul an, în compania liderului Ligii 2 – Petrolul Ploieşti – joc care contează pentru runda 17 şi care e programat joi 24 februarie de la ora 20, tot pe stadionul „Dan Păltinişanu”. Iar organizatorii anunță deja detalii despre accesul la penultimul meci oficial acasă al ”violeților” în sezonul regular la următoarea legătură: Informaţii bilete.

”Galbenii” Ghirodei vor relua în schimb returul abia peste o lună de zile, în jur de 18 martie, acasă cu CS Crișul Chișineu-Criș, în penultima rundă din sezonul regular în C8, dat fiind că în etapa de debut din 2022, antepenultima, din 11-12 martie, vor sta ca urmare a excluderii lui ACS Poli din competiții. Ghirozenii mai au așadar 4 săptămâni de pregătiri la dispoziție înaintea primirii Crișului, deplasării la Cermei și a celor 9 apariții din faza play-off 1-4, după sistemul tur-retur-tur 3.

Altfel, terenul a fost bun și s-a menținut astfel, câteva zeci de spectatori au fost prezenți la tribuna 2, iar divizionarii ”C” au înscris în urma primei lor incursiuni ofensive după golul anulat poliștilor în minutul 28, pe motiv de ofsaid, când italianul Gerbi scutura plasa.

Ghirozenii au obținut un corner la finele atacului, Precup l-a executat iar Mihai Hecsko a marcat cu capul din apropiere, în stânga lui Păduraru… 0-1.

La pauză, Ioan Mera se număra între cei 3 alb-violeți intrați pentru repriza a II-a, antrenorul Croitoru efectuând încă două înlocuiri în minutul 64 și alte două în ultimul sfert de oră, când ”cangurul” Harrison Devenish-Meares l-a schimbat între buturi pe Păduraru iar Zaluschi a intrat în ultimele nici 10 minute. De partea cealaltă, liderul din C8 cu 12 jucători de rezervă, doar o minoritate ajungând să intre pe parcurs.

Altfel, de notat și că s-a jucat pe un vânt destul de puternic, primele opotunităţi fiind la poarta vizitatorilor, dar loviturile de cap trimise de Bocşan în minutul 12 şi Ursu (29) nu şi-au atins ţinta. Oaspeţii în schimb au punctat la chiar prima ocazie notabilă avută, după o fază fixă.

În partea secundă, în minutul 50, şutul din întoarcere expediat de Ursu a fost deturnat în corner de portarul Mikloş, iar peste un sfert de oră Sîntean nu a prins cadrul porții din exteriorul careului, Vukoje fiind şi el aproape de gol în minutul 68, imediat după intrarea pe teren.

Pe lângă anunțul despre biletele de meci, Politehnica a mai informat și că atacantul muntenegrean Balša Rogošić a semnat un contract pe trei ani şi jumătate. Balša Rogošić s-a născut pe 17 septembrie 1996, la Podgorica (Muntenegru), și a fost format la OFK Petrovac şi Buducnost Podgorica. A evoluat în Statele Unite timp de doi ani pentru Greeneville şi North Cobb Christian. A mai jucat în ţara natală pentru Ljeskopolje, FK Podgorica, OFK Petrovac şi FK Zeta Golubovci. Pentru cea din urmă a marcat două goluri în 7 partide din sezonul în curs al primei ligi din Muntenegru. „Sunt foarte bucuros să fiu aici şi mă pregătesc ca să dau tot ce am mai bun pentru Poli. Am venit să ajut echipa, să ne atingem obiectivele. Anul viitor aş vrea să ajungem în prima ligă şi să fac parte din acel proiect”, a spus muntenegreanul.

Care a intrat astăzi de la pauză, pe când poliștii nu au putut conta pe Doru Andrei, care suferă dureri în zona genunchiului, Alex Iamandache (ruptură fibrilară) şi Cosmin Bîrnoi, cu toţii accidentaţi. Cel din urmă e aşteptat să reia luni pregătirea alături de colegi. În altă ordine de idei, fundaşul Denis Giosu nu se mai pregăteşte cu ”violeții”. Alte noutăți poliștii vor furniza în conferința de presă anunțată pentru marți dimineață la sala polivalentă a Bibliotecii UPT de pe Bulevardul Vasile Pârvan 2, prin vocea antrenorului principal Nicolae Croitoru şi a jucătorului Octavian Ursu.

Programul etapei a 17-a în Liga 2, pe coloana clasamentelor la zi a secțiunii Fotbal. ”Poli” va mai juca pe teren propriu în sezonul regular și cu AFC Hermannstadt, la finele turului, în jur de 12 martie, după ieșirea la Chiajna. Ulterior, în play-out.

*

Politehnica: Păduraru (minutul 76, Devenish-Meares) – Radu, Scutaru (46, Mera), Bocşan, Pamfile – Plumbuitu (46, Olariu), Ignea, Lazăr (83, Zaluschi), Oanea (64, Vukoje) – Gerbi (46, Rogosic), Ursu (64, Sîntean).

Antrenor: Nicolae Croitoru.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Mikloş – Sporin, Stupu, Hecsko, Coroiu – Precup – Mancaș, Trandu, Jichici, Ehling – Bădăuță.

Rezerve: Mosoarcă, Miclău, Zavaleche, Hissen, Datcu, Ciocan, Andreșoiu, Rosuș, Velcan, Pop, Grancea și Românu.

Antrenor: Răzvan Leucă.

„Din păcate nu am dat gol şi am şi arătat destul de rău. Cel puţin în prima repriză nu am avut niciun fel de realizări, am fost haotici… era ultimul joc şi aşteptam altceva… Chiar săptămâna aceasta discutam, am avut prospeţime la antrenament, ne-am simţit destul de bine, însă astăzi la joc nu am arătat aşa cum ar trebui. Ne-am şi pierdut luciditatea la un anumit moment, cel puţin în prima repriză, căci în a doua lucrurile s-au mai aşezat. Am avut o mai bună organizare pe faza de atac, ne-a lipsit finalizarea. Dar în prima repriză am arătat destul de rău, chiar dacă am venit şi cu anumite improvizaţii, date fiind accidentările, am încercat eventuale soluţii pentru jocul de joi”, a declarat Nicolae Croitoru, antrenorul principal al Politehnicii, adăugând: „Poate că la unii o fi şi o stare de oboseală, poate un instinct de conservare, poate şi faptul că am tratat mai superficial jocul, e greu de spus acum, cert e că nu e ceea ce ne doream cu toţii. Îi văd şi pe ei destul de preocupaţi.”

Răzvan Leucă (antrenor principal CSC Ghiroda & Giarmata Vii): „Am câştigat acest amical, a fost pentru noi primul joc în care am folosit o formulă mai aproape de ceea ce o să folosim în campionat şi se pare că ne-a şi ieşit. A fost un joc de angajament fizic, puţine ocazii de poartă, dar cred că un joc cu ritm. Nu e un obiectiv al nostru, neapărat, să-i chinuim pe Poli, obiectivul e să ne vedem de jocul nostru şi să realizăm lucruri care să ne aducă câştiguri din punct de vedere sportiv. Având în vedere că am câştigat împotriva unei formaţii de nivel superior suntem foarte foarte mulţumimiţi. Plus că am reuşit pe multe momente ale jocului să dominăm şi să ne impunem jocul. Nu am intenţionat să jucăm mai defensiv (în repriza a II-a), diferenţa a fost că Poli probabil plecând de la rezultat a încercat să pună presiune şi atunci noi a trebuit să facem pasul în spate. Noi suntem la momentul acesta matematic în play-off, sperăm să terminăm în fruntea clasamentului, după care în semifinale şi finale să scoatem cât mai mult. Noi, prin pregătire, prin joc, o să încercăm să facem tot ce putem să câştigăm pe teren.”

Arbitri: George Roman – Alexandru Gherman şi Patrik Sandu.

Fotografii

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Liga 3, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Politehnica pierde repetiția înaintea reluării turului Ligii 2, din corner: 0-1 (0-1) pe ”Dan Păltinișanu” cu liderul din C8 CSC Ghiroda și Giarmata Vii. GALERIE FOTO + declarații Croitoru, Leucă