Poparadu, calificat în decembrie la Afumați: ”Dacă vom juca precum în repriza I cu Balotești, atunci…” Țugui: ”Aștept debutul și îmi doresc foarte mult să și marchez!”

Debutant la ASU Politehnica după sosirea de la concitadina ACS Poli în deplasare la Târgoviște, jucând contra Chindiei până în minutul 70, când era înlocuit cu Staicu, și strângând deja 5 titularizări, inclusiv în ultimele trei etape, Adrian Poparadu va reveni sâmbătă cu secund-divizionarii alb-violeți la Afumați, unde pe 13 decembrie 2016 se califica în primăvara Cupei României cu cei de pe ”Dan Păltinișanu” grație unui 0-3 (0-1) în care a intrat în minutul 58 la 0-1 în locul autorului deschiderii de scor, Drăghici.

Poparadu

Poparadu, care a lipsit doar în deplasarea la Clinceni, tot în Ilfov, a explicat astăzi că ”ne așteaptă un meci greu, la o formație cu un început mai slab de campionat, dar cu jucători cu experiență mare, jucători buni, așa încât suntem conștienți că va fi dificil, dar dacă vom juca precum am făcut-o în prima repriză cu cei din Balotești și vom elimina greșelile, atunci putem obține toate cele 3 puncte. Important este să luăm cele 3 puncte, pentru moralul nostru și pentru acești suporteri minunați, care ne susțin meci de meci”.

Adrian Poparadu a mai spus că ”atmosfera este OK, ne-am revenit după remiza acasă de sâmbătă și sperăm acum să facem un joc bun și să obținem cele 3 puncte. M-am acomodat foarte bine, colegii m-au primit foarte bine și sper să ofer evoluții foarte bune, să-mi ajut echipa”.

Poparadu, care deschidea scorul în minutul 26 al jocului remizat sâmbătă pe ”Știința” 2-2 (2-0) cu CS Balotești, a mai zis: ”N-am mai marcat într-adevăr de ceva vreme, sunt fericit că am făcut-o dar eram și mai fericit dacă învingeam, însă a intervenit o relaxare a noastră după o primă repriză foarte bună, și asta a făcut să fim egalați după numai 5 minute…”

L-a urmat la declarații mai tânărul său coleg de lot Andrei Țugui, aflat în pragul revenirii în teren în Liga 2 pentru ”violeți”: ”Mergem la Afumați să dăm totul și trebuie să abordăm deplasarea cu mentalul ridicat, sper să ne întoarcem cu cele 3 puncte. Aștept debutul și îmi doresc foarte mult să și marchez!”

Țugui a admis că ”am avut o mică pauză în urma discuțiilor care au fost, dar acum din toate punctele de vedere sunt foarte bine iar atmosfera la echipă este foarte bună, domnul antrenor ne stimulează și dă încredere  fiecărui jucător, iar asta ne face să dăm totul!”

Alb-violeții sunt în fața celei de-a doua deplasări în Ilfov după 4 săptămâni, CS Afumați – ASU Politehnica fiind programat în etapa a 9-a din Liga 2 sâmbătă de la ora 11, joc pe care gazdele neînvinse de 3 runde după ce în primele 5 nu înscriau deloc îl abordează de pe locul 15 și cu numai 5 goluri marcate, mai mult doar decât ”lanterna roșie” Foresta Suceava. CS Afumați este însă mai puternică decât relevă diferența de 7 locuri și 5 puncte din clasament între oponentele din weekend, în favoarea bănățenilor.

Care timișoreni au avut parte de rezultate alternante, mai întâi două victorii, apoi două eșecuri la zero, din nou două succese, începând cu cel cu 3-2 în Ilfov, la Clinceni, urmate de înfrângerea cu 1-0 în fief-ul liderului sibian și dezamăgitorul după pauză 2-2 (2-0) acasă sâmbăta trecută cu o altă formație ilfoveană, CS Balotești.

Și în campania precedentă timișorenii aveau a cincea deplasare tot la Afumați, încheiată atunci cu 2-0 (0-0) pentru gazde prin goluri marcate în minutele 81 și 90+1, Sorin Brîndescu abordând ieșirea în formula Mitrea – Motreanu, Gălan – cpt, Todorov, Taub – Teuț (77, Vucea), Giuricici, Constantinescu, Birău (83, Stancu), Mărgărit, Blănaru iar pe bancă fiind Gakos – Ștefanovici, Ghinescu, Țugui și Niță.

La ora actuală, bănățenii se vor prezenta în Ilfov cu bilanțul 4 2 0 2 6-7 6 puncte pe alte terenuri, 3-2 la Brăila, 2-0 pentru Chindia, 3-2 la Clinceni și 1-0 pentru AFC Hermannstadt, după ce anul trecut efectuau deplasarea la Afumați în etapa a 10-a, cu 8 puncte la zestre, dintre care 4 în deplasare.

CS Afumați a pornit cu stângul în actuala ediție a Ligii 2, 4-0 pentru CS Mioveni, 0-1 acasă cu Hermannstadt, 0-0 la Balotești și 2-0 pentru Sportul la Snagov, după care a mai pierdut și în runda a V-a, 0-1 pe teren propriu cu Dunărea Călărași, pe 26 august, trecând însă apoi la rezultate pozitive, 2-0 la Satu Mare, tot 2-0 și acasă cu UTA respectiv 1-1 în weekend-ul trecut la Motru.

Ultima întâlnire a violeților cu cei din Afumați s-a consumat în primăvară, în returul sezonului trecut, 2-1 (2-0) pentru ASU Politehnica prin golurile lui Taub și Blănaru în minutul 42, din penalty.

Majoritatea meciurilor etapei a 9-a se joacă sâmbătă de la 11 iar Olimpia – UTA la Satu Mare de la ora 12, după care Chindia – Dacia Unirea Brăila duminică de la 11. Programul rundei, clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.