Popovici, centrare de gol pentru 1-1 şi apoi… plecare la România U18

Flacăra Făget a pierdut pentru a doua deplasare la rând cu acelaşi 2-1, cedând vineri seară în faţa noii lidere din C5, Bihorul Beiuş, care o devansează momentan în frunte, pentru o zi, pe Millenium Giarmata, timişeana cu maxim de puncte ce primeşte sâmbătă vizita lui CS Hunedoara, într-un alt meci din runda a şasea.

Costea a deschis scorul pentru bihoreni în minutul 12 iar Paina a marcat golul victoriei beiuşenilor care au risipit doar două puncte în noua stagiune, în minutul 65, după ce Dan Raţiu egalase în minutul 40, reluând cu piciorul de la colţul lung o centrare expediată de pe flancul drept de Sergiu Popovici, care imediat după joc a făcut deplasarea în cantonamentul reprezentativei sub 18 ani a României, convocat fiind în vederea pregătirii turneului oficial de calificare din Suedia, din 2-10 octombrie, pas spre Turneul de Elită din primăvara lui 2012.

„Puteam să obţinem mult mai mult din acest meci, după o evoluţie de la egal la egal cu gazdele, în prima parte, şi o a doua repriză bună. Meritam mai mult din deplasarea de astăzi”, a spus Adrian Săvoiu, antrenor principal care a apelat la o unică înlocuire faţă de acel 3-1 de sâmbăta trecută, cu reşiţenii, şi anume Tache în locul lui Demian, indisponibil în defensivă.

„Pe lângă gol, ne-am creat câteva bune situaţii în atac, nu neapărat mari ocazii. Şi arbitrii ne-au mai oprit în vreo două rânduri dar nu asta contează. Trebuie să creştem la capitolul mentalitate, pentru a obţine unele puncte pe care le-am merita cu prisosinţă, cum a fost şi la Beiuş”, a mai spus Săvoiu, care s-a declarat mulţumit de prestaţia lui Raul Speroni, „a avut o evoluţie bună, chiar dacă nu a marcat”.

„Mauricio Ahumada mai are poate nevoie de acomodare dar este pe drumul cel bun, îşi doreşte mult să se afirme şi neîndoielnic este un jucător de calitate”, s-a referit antrenorul Săvoiu la evoluţia celuilalt argentinian, în vârstă de 21 ani, şi care l-a înlocuit pe Boghian după mijlocul mitanului secund.

Flacăra Făget: Rădulescu – Petruş, Gălan, Tache, Drăgan – Popovici (86, Mihuţa), Ilie, Briciu, Raţiu (80, Popescu) – Speroni, Boghian (70, Ahumada). Pe bancă: Iacob – Burduhos, Şuleap, Doroi.

Făgeţenii aşteaptă acum vizita timişenilor de la ACS Recaş, într-un derby local, sâmbăta viitoare.

În alte jocuri din C5 ale serii de vineri, Şcolar Reşiţa – Jiul Petroşani 1-1, Gloria CTP Arad – Gloria Reşiţa 0-0 şi FC Hunedoara – CFR Simeria 0-1.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.