Portarul Petrescu ia rapid roșu și UPT sucombează: 0-9 (0-5) cu UVT. Radosav 5!

Duelul studențesc timișorean din etapa a III-a a seriei vestice în Campionatul Național Universitar de fotbal se anunța a fi încă din capul locului extrem de dificil pentru alb-violeții Universității Politehnica, aliniind în general tineri fără apartenență de grupări divizionare și fiind depășiți cu 2-4 acasă în jocul de debut de săptămâna trecută, dar a devenit cu atât mai anevoios odată cu pierderea portarului încă din primele minute ale întâlnirii cu favoriții de la Universitatea de Vest, Petrescu greșind elementar și fiind eliminat.

Joi de la ora 17, la Baza Sportivă nr. 2 a Politehnicii din Timișoara, a avut loc meciul între echipa gazdă, Universitatea Politehnica, și Universitatea de Vest din Timișoara, iar oaspeții de la UVT s-au impus cu un scor sever, 9-0, după ce la pauză conduceau cu 5-0.

Pe o căldură neobișnuită pentru această perioadă a lunii aprilie, meciul a debutat abrupt, cu eliminarea portarului Politehnicii, în minutul 6, când a comis un henț în afara careului în postură de ultim apărător.

Golurile primei reprize au fost marcate de Dennis Radosav, chiar de 4 ori, și Robert Foldi, în partea a doua mai înscriind pentru UVT același Radosav, ajuns la 5 reușite în acest meci, Foldi, Narcis Damian și Alin Roșu. Nu doar jucătorii de câmp s-au evidențiat la UVT, în repriza a doua Mircea Ardelean reușind să apere o lovitură de la 11 metri, în fața lui Berbece, protagonist la final al unei neprincipiale harțe tocmai cu colegul său de echipă Manoliu.

sigla UVT

Universitatea de Vest, care a înregistrat a treia victorie consecutivă, având un golaveraj de 17-2, a început partida în formula: Alex Ciui – Radu Popovici, Andrei Horcea, Branimir Ștefanovici, Narcis Damian – Alexandru Rus – cpt., Marco Giuricici, Alin Roșu, Laurențiu Mâțu – Robert Foldi și Dennis Radosav. Au mai intrat la pauză în 11-le învingătorilor și portarul Mircea Ardelean, Marius Brînzan, Ioan Ugocian, Denis Dârnu și Vlad Nicoară.

”În mod nejustificat, jucătorii noștri au clacat psihic în momentul eliminării portarului. Nu m-a deranjat că am pierdut, ci atitudinea”, a explicat la final profesorul Alecu Ciorsac, antrenor al învinșilor de la UPT, care s-au înclinat în componența Andrei Petrescu – cpt. – Sorin Iordache (46, Alex Pintea), Alex Harțapuc, Dan Harpailă, Manoliu, Adrian Caimac, Claudiu Cristea, Vasile Dzita (46, Claudiu Ionesi), Alex Lucaciu, Silviu Lazăr (46, Sorin Berbece), Alex Szabo (6, Alin Șchiop – portar), rezervă fiind Adrian Giurgiu.

Etapa următoare, UPT va evolua în deplasare în compania studenților de la Universitatea din Petroșani, joia viitoare la ora 16,30, în timp ce UVT are o săptămână de pauză.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Sport Universitar și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.