Portugalia câștigă după prelungiri finala Euro U19, 4-3 (2-2) cu Italia, Pedro Correia preluând a 3-a oară conducerea pentru lusitani la 8 minute după introducerea sa în joc

Prima generație de juniori care să câștige titlul continental atât la categoria sub 17 ani cât și la U19 este cea a Portugaliei, triumfătoare și în această seară în ultimul act al Campionatului European al grupei de vârstă sub 19 ani, în Finlanda, unde a dispus de Italia după reprizele de prelungiri, cu 4-3, scorul la finele celor 90 de minute fiind 2-2.

Portughezii, care au dispus în faza grupelor cu 3-1 de Norvegia și cu 3-0 de gazda Finlanda, după care au trecut în semifinale cu 5-0 de învingătorii în calificări ai românilor, ucrainienii, s-au revanșat în finala din această seară în fața Italiei, de care erau învinși în cel de-al doilea meci din serii cu 3-2, în urmă cu o săptămână și jumătate, joi 19 iulie.

Italia U19, care câștiga grupa Portugaliei prin a risipi puncte doar în remiza 1-1 cu Norvegia, după care se califica în finală grație unui 2-0 în dauna câștigătoarei ediției din 2016, Franța, a egalat de două ori în această seară, atât în repriza a II-a a ultimului act de la Seinajoki, cât și în repriza a doua de prelungiri, însă șutul pe jos al lui Pedro Correia, expediat în minutul 109, la numai două minute după ce ”albaștrii” egalau la trei dar și la doar 8 minute după introducerea sa în joc, a fost decisiv în favoarea lusitanilor îndrumați de Helio Sousa.

Portugalia U19 a deschis scorul la momentul oportun, în primul minut de prelungiri al reprizei I, prin Joao Filipe, distanțându-se în minutul 72 prin reușita lui Trincao, după care Moise Kean a marcat pentru italieni în minutele 75 și 76, ”dublă” ducând finala în prelungiri, când alte 3 goluri s-au înscris în doar câteva minute, mai întâi de către Joao Filipe în minutul 104, urmat de Scamacca, autor al golului egalizator pentru peninsulari în minutul 107.

Portugalia și Italia, dar și semifinalistele învinse Ucraina și Franța, precum și Norvegia, câștigătoare joi cu 3-0 a meciului play-off al ocupantelor locului 3 în grupele turneului final UEFA Euro U19 din Finlanda, contra Angliei, și-au asigurat biletele pentru Campionatul Mondial sub 20 de ani din Polonia, din 2019.

Portugalia a câștigat UEFA Euro U19 învingând în finală prin Joao Virginia – Thierry Correia, Romain Correia, Carmo, Ruben Vinagre – Nunes, Florentino, Quina (91, Nuno Santos) – Francisco (101, Pedro Correia), Jose Gomes – cpt. (83, Mesaque Dju), Joao Filipe (120, Moura)

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.