Prim eșec în 2021 dar intrare în play-off. ASU Politehnica, singura calificată fără victorie astăzi

A început anul 2021 de pe locul 4, la 6 puncte în urma liderului craiovean, și și-a asigurat prezența în play-off de pe locul 6, la numai 3 puncte în urma acelorași nou-promovați fruntași din Bănie, deznodământ al unei runde finale în sezonul regular din Liga 2 favorabil lui ASU Politehnica, în ciuda înfrângerii din această după-amiază la Chiajna, cu 2-0 (1-0). ”Violeții”, singurii învinși care s-au calificat în grupa I valorică, ceilalți învinși în etapa a XXI-a dintre aspiranții la locurile 1-6, și anume cei din Târgu Jiu, Cluj și de la Metaloglobus București, urmând a continua în play-out. Într-adevăr, urmașa lui ACS Șirineasa și Farul sunt perdantele mini-returului, la început de 2021 în zona 1-6 dar nu și în continuare, locurile fiindu-le preluate de Csikszereda și CS Mioveni, care, alături de craioveni, Rapid și Dunărea Călărași se vor număra între oponenții tur-retur ai bănățenilor în lupta cu 10 runde pentru promovarea directă…

ASU Politehnica n-a învins în deplasare nici la a treia încercare din 2021, din contră, chiar pierzând astăzi după-amiază la Chiajna, cu 2-0 (1-0) pe terenul trupei de play-out Concordia, după ce remiza la Slobozia și Târgu Jiu în compania altor gazde din zona inferioară a ierarhiei, astfel încât timișorenii n-au câștigat încă afară în Liga 2 de la preluarea băncii tehnice de către Dan Alexa. Dar ”violeții” s-au menținut chiar și așa în zona locurilor 1-6, calificându-se în play-off…

ASU Politehnica a fost singura echipă care n-a câștigat astăzi în etapa a XXI-a din Liga 2 dar care s-a calificat în play-off, înregistrând în schimb primul eșec din noul an, în care bilanțul mini-returului a fost 5 2 2 1 4-3 8 puncte.

Calificarea în grupa I valorică a fost asigurată pe baza rezultatelor directe în condițiile egalității de puncte între 4 formații, timișorenii înregistrând victorii cu 2-1 acasă cu Farul și 0-1 la Târgu Jiu cu urmașa lui ACS Șirineasa – cluburi care vor continua în play-out, respectiv o înfrângere cu 2-0 la Miercurea Ciuc, cu AFK Csikszereda, pe care o vor reîntâlni tur-retur în zona 1-6 pe Bega și în Harghita.

Primele şase clasate își vor disputa locurile de promovare într-un mini-campionat play-off, rezultând astfel încă 10 meciuri pentru fiecare formație, dintre care 5 acasă, așadar cu nou-promovata din Craiova, cu Dunărea Călărași, CS Mioveni, Rapid și harghitenii. La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1. Tragerea la sorţi a programului play-off va avea loc luni 29 martie de la ora 11 la FRF.

6. ASU Politehnica Timișoara 32p.

Fără Ionuţ Cioinac, accidentat recent, dar și fără antrenorul principal Dan Alexa pe banca tehnică, suspendat fiind, ASU a încheiat fără gol marcat a doua deplasare din noul an.

Prima parte a jocului a fost ștearsă dar ilfovenii au marcat în minutul 37, când Deac a centrat lejer din dreaptă iar Biceanu a reluat din voleu de la colțul lung, sub bară.

Oaspeții au efectuat trei schimbări la pauză, care au împrospătat jocul, iar Plazonja a avut două bune ocazii de a egala, în minutele 48 şi 53. Prima dată a fost blocat, apoi portarul Chesneau a salvat de la colţul scurt. Pe contraatac, minutul 63 putea aduce un nou gol pentru Concordia, dar execuţia lui Ciucureanu a ocolit colţul lung.

Nou intrat, Axente putea aduce egalarea cu 11 minute rămase de jucat, dar şutul său a trecut pe lângă poartă. În schimb minutul 90 a pecetluit dublarea avantajului gazdelor din zona play-out, 2-0 prin Llullaku, din apropierea porţii.

*

Concordia Chiajna: Chesneau – Borţa, Manole, L. Ion, Cherecheş – Biceanu – cpt. (minutul 89, Alexe), Rosado – M. Dumitru (68, Cocoş), Deac (76, Llullaku), Ciucureanu – Hergheligiu (89, Piper).

Pe bancă: Lungu – Oanea, Stănică, R. Ivan, Pintilie.

Antrenor: Claudiu Niculescu.

ASU Politehnica Timişoara: Hindrich – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile (min. 46, Manea; min 78, Axente) – Codrea – Radu (46, Munteanu), Casado (46, Ivanovici), Ignea, S. Popovici – Plazonja (66, Radunovic).

Pe bancă: Păduraru – Jurj, Bocşan, Coadă.

Antrenor pe bancă: Antonio Foale.

Rezultatele etapei a 21-a, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.