Prim punct extern pentru ACS Poli, la conducere la Mediaș aproape jumătate de meci prin golul lui Popovici și cu om în plus un sfert de oră

După a patra deplasare din campionatul Ligii 1, ACS Poli a întrerupt șirul insucceselor, cucerind primul punct afară, pe terenul nou-promovatei Gaz Metan Mediaș, scor 1-1. Așadar, timișorenii au marcat și astăzi, cum o făceau și în celelalte ieșiri de până acum, dar au și ratat o bună oportunitate de a bifa o victorie, fără a profita de avantajul unui jucător în plus în repriza a doua. Și astfel au ajuns la 26 de dispute la rând fără triumf pe alte terenuri în campionatul elitei…

Ambele grupări veneau după rezultate mulțumitoare. Bănățenii pierduseră doar la limită cu principala candidată la titlu, FCSB, iar gazdele dăduseră lovitura pe terenul campioanei en titre, Astra Giurgiu, pe care au învins-o în urmă cu 3 seri cu 2-0.

În singurul duel anterior direct de la Mediaș, ACS-ul înregistrase o victorie „in extremis”, Nanu marcând unicul gol al meciului de pe 24 februarie 2014 în ultimul minut de joc, în condițiile în care medieșenii evoluaseră aproape toată partida în „10”, Todea fiind eliminat încă din min. 3.

Popovici, prim gol în Liga 1 după peste 2 ani

Mulțumit de prestația echipei în partida cu liderul FCSB, Ionuț Popa a folosit în jocul de la Mediaș în mare parte aceiași titulari, cu două excepții: căpitanul tradițional, Croitoru, a rămas pe banca de rezervă, nefiind utilizat deloc iar postul său fiind ocupat de Cârstocea, în timp ce în locul accidentatului Pedro Henrique a fost trimis din primul minut Popovici. Iar tocmai acesta a fost cel care a stabilit scorul pauzei, după lansarea excelentă a lui Doman, fructificând chiar prima ocazie de poartă. Popovici a devenit al 8-lea jucător din lotul pregătit de Ionuț Popa care își trece numele pe lista marcatorilor, după Scutaru, Elek, Croitoru, Bărbuț, Cânu, Pedro Henrique și Artean, acesta din urmă fiind însă singurul timișorean care a înscris mai mult de un gol. Reușita lui Popovici vine după o lungă perioadă de secetă, anteriorul gol marcat de atacantul „alb-violet” înregistrându-se pe 21 aprilie 2014, când a deschis scorul în înfrângerea cu 1-2, de pe stadionul Dan Păltinișanu, din duelul cu Universitatea Cluj. Popovici mai apărea ca titular în noua ediție a elitei cu Pandurii, CFR Cluj și la Voluntari iar ca rezervă utilizată în 5 rânduri.

În repriza a doua timișorenii nu au contat la poarta lui Pleșca, deși în ultimul sfert de oră amfitrionii au evoluat în inferioritate numerică, Zaharia primind al doilea cartonaș galben. S-au apărat în cea mai mare parte a timpului, iar atunci când Straton sau fundașii din fața lui nu au mai putut să se opună, i-a salvat bara transversală, cum s-a întâmplat la reluarea din voleu a brazilianului Eric.

Ultima oară când ACS a plecat neînvins din deplasare s-a consemnat în campionatul trecut, în play-out, pe 18 aprilie terminând la egalitate, fără goluri, pe terenul lui CSMS Iași. De remarcat că și în acel meci timișorenii nu au reușit să profite de avantajul unui om în plus, moldovenii evoluând în zece în ultimele 20 minute. În ediția trecută de campionat „alb-violeții” nu au cucerit nici un succes extern, așa încât ultima victorie pe teren străin a rămas cea de pe 27 aprilie 2014, de la Târgu Jiu, cu Pandurii.

Duminică, de la ora 18, ACS Poli va primi vizita lui ASA Târgu Mureș, un derby al suferinței, cele două adversare fiind singurele grupări din liga întâi care, după 9 etape, sunt încă pe minus în ceea ce privește punctele din clasament, dar și unicele cu câte un singur succes până acum în campionat. Va fi un prim duel direct în noul sezon, ele urmând a se confrunta și în semifinalele Cupei Ligii, turul fiind programat pe 21 decembrie la Târgu Mureș. Dar până atunci, lupta pentru puncte, handicapul sub formă de pasiv al timișorenilor putând fi înjumătățit printr-o victorie față de cel al ardelenilor, elevi ai lui Alexa care în urma remizei lui ACS la Mediaș au rămas singurii din elită învinși pe linie afară: cu 2-1 la Mediaș și Craiova, 3-1 la Ovidiu, 4-2 la Botoșani și 1-0 la Drobeta Turnu Severin.

Nu doar Alexa va reveni însă în week-end pe ”Dan Păltinișanu”, ci și Belu-Iordache ori Zicu, plus Dobrosavlevici, pentru a nu mai aminti de Daniel Stanciu, al cărui nume a apărut zilele acestea între cauzele pe rol la CNSL, în felul următor în disputa sa cu ACS Poli: ”Pretenții financiare – Admite cererea precizată. Obligă la plata debitului aferent clauzei penale prin Acordul nr. 622/13.05.2016 și la plata taxei de procedură. Cu recurs”. Cunoștințe vechi, în reprize distincte.

Altfel, și ASA Târgu Mureș a jucat în această seară, de la ora 18,30, cedând acasă cu 0-2 (0-1) prin golurile din prelungirile reprizelor ale lui Alibec (45+1) și Florea (90+3), pentru Astra, care și-a trecut astfel în cont doar al doilea succes, lăsându-i pe ardeleni cu numai 3 puncte cucerite din 27 posibile, minimul la zi al ediției. Alexa s-a axat pe Mingote – Belu-Iordache (Mendy, 70), Cordoș, Dobrosavlevici, G. Matei – Candrea (Kuku, 66), G. Mureșan, Feketics (E. Dică, 46) – Zicu, Ciolacu, Surdu, rezerve rămânând Viciu – Rus, Deaconu și Ursu.

*

Gaz Metan Mediaș – ACS Poli Timișoara 1-1 (0-1)

Stadion ” Gaz Metan”, joi 22 septembrie, ora 16.

A marcat: 0-1 Popovici (min. 30), după ce Doman interceptează un balon în propria jumătate de teren, îl lansează pe Popovici printre doi fundași adverși, iar acesta înscrie de la 12 metri, după ce driblează și portarul; 1-1 Lullaku (min. 71), după centrarea lui C. Petre de pe stânga, care a fost prelungită cu capul pe spate de Gavra până la Lullaku, și care, din 5m, a reluat, tot cu capul, la rădăcina barei din stânga lui Straton.

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Trtovac, Susnjar, Buzean – Zaharia, Bic (I. Cristea, 78) – Munteanu (Gavra, 46), Eric, Lullaku – Axente (C. Petre, 58).

Pe bancă: D. Cristea – Rugasevic, Olaru, Danci.

Antrenor: Cristian Pustai.

ACS Poli: Straton – Străuț, Scutaru, Bocșan, Novak – Artean, Llorente – Bărbuț, Cârstocea (Roșu, 60), Doman (Neagu, 90+2) – Popovici (Drăghici, 88).

Pe bancă: Smaranda – Mailat, Croitoru, Șeroni.

Antrenor: Ionuț Popa.

Cartonaşe galbene: Zaharia (52, 75), Susnjar (89), Eric (90) – Bărbuț (24), Doman (28), Drăghici (90+4).

Cartonaş roșu: Zaharia (75).

Arbitri: Iulian Dima (Bucureşti) – Sebastian Stoianov (Constanţa), Alexandru Vodă (Alba Iulia).

* Rezultatele etapei, clasamentul și programul celei de-a X-a, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.