Prima victorie din ultimele 3 tentative acasă, conturată din primul sfert de oră: Șoimii Lipova – CSC Ghiroda și Giarmata Vii 1-0

Paradoxul face ca singurele victorii ale gazdelor în ultima zi a rundei finale din campionatul Seriei a IV-a în Liga 3, sâmbătă altfel dominată de cele 3 remize la unu și succesul în deplasare din duelul direct hunedorean, să fi fost obținute de fosta campioană de toamnă care a pierdut în cele din urmă cursa promovării dar și de învingătoarea liderului cu biletele pentru Liga 2 asigurate deja de sâmbăta trecută. Fruntașii reșițeni au pierdut în județul Alba iar arădenii de pe Mureș s-au impus la limită la Pâncota, tardiv însă și fără efect în ceea ce privește șefia ierarhică, reușind numai să comprime la două puncte diferența față de prima clasată și să-și păstreze treapta a doua: CS Șoimii Lipova – CSC Ghiroda și Giarmata Vii 1-0 (1-0).

Lider al seriei vestice în Liga 3 și în primele 7 etape din sezonul de primăvară, până în runda a 22-a, din 9 și 10 aprilie, după care a cedat șefia cărășenilor, CS Șoimii Lipova a pus punct printr-o victorie la Pâncota aparițiilor considerate acasă în acest campionat, ultimă bună impresie după precedentele rezultate negative în propriul fief, 1-1 cu AFC Unirea 1924 și 0-2 cu CSM Școlar Reșița, ceea ce a decis atunci în foarte mare măsură câștigătoarea întrecerii, însă victoria contra timișenilor constituie doar o palidă consolare.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 13, la o fază foarte bine creată de gazde, în cursul căreia Denis Rusu a lobat mingea peste întreaga apărare, iar Florin Istrate a ţâşnit printre fundaşi, a sprintat spre poartă și a intrat în careu, unde l-a driblat şi pe portarul Barbu, înscriind în poarta goală… 1-0.

Galben-albaștrii lui Paul Codrea au avut oportunitatea lor de a egala până la pauză, mai exact în minutul 40, când putea fi 1-1, dar centrarea lui Saizu de pe flancul drept a fost reluată în transversală cu capul din 12 metri de Cosmin Mancaş.

Ghirozenii au dominat repriza secundă printr-o mai bună posesie a mingii, dar din nou ocaziile ratate i-au privat de reușita egalării, ca de exemplu și în minutul 90, când şutul lui Mancaș din unghi, la colţul scurt, a fost respins de portar în corner.

Implicit, a treia înfrângere consecutivă în deplasare pentru galben-albaștri, pe locul 11 în clasamentul final al ediției 2018-2019, cu numai două locuri și 4 puncte în fața primei formații retrogradate din seria vestică, LPS Cetate Deva. Formația de pe arena ”Emilian Pavel” a pierdut în două treimi din deplasările efectuate în campionatul încheiat sâmbătă, de zece ori, câștigând în schimb în 4 rânduri pe terenuri adverse și remizând o dată.

Paul Codrea (antrenor principal CSC Ghiroda și Giarmata Vii): ”Pot spune că am jucat chiar bine, am dominat și am ratat ocazii mari, dar rezultatul în final ne-a fost defavorabil. Un rezultat de egalitate era mult mai echitabil! Am încheiat un campionat greu şi sunt bucuros cu întreg staff-ul tehnic că ne-am realizat obiectivul, salvarea de la retrogradare”.

CS Șoimii Lipova: Jianu – Nagy, Calvin, Bercu, Burlă (min. 77, Popa), Filimon, Lazea, M. Popa, D. Rusu, Istrate (min. 75, Sulea), Trabalka (min. 63, Marton).

Antrenor: Flavius Sabău.

Pe bancă: Bujor – Dardai,  Obrad, Vasiu.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Barbu – Semeniuc (min. 82, Eperieș), Hotca, Bocșan (min. 24, Saizu), Liuba – Țugui, Jichici (min. 82, Cluci), Mancaș, Baranyi, Ghinescu (min. 70, Șofran), Budur.

Antrenor: Paul Codrea.

Pe bancă: Gakos – Pițuc, Lazăr.

Arbitri: Răzvan Necrici (Maramureș) – Zsolt Kopriva (Satu Mare) şi Rareș Lakatos (Oradea). Observator de arbitri Dan Miholcea (Bocșa), iar delegat de joc a fost Marius Ștefan (Orăștie).

Rezultatele ultimei etape, a XXX-a, cu bilanțul 4-3-1 și 24 de goluri marcate, dintre care 15 de către gazde, precum și clasamentul final al ediției 2018-2019, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.