Prin Lucian Stoica, Gătaia se răzbună în D Timiș pe Peciu Nou pentru eliminarea de miercuri la penalty-uri, Șag se desprinde la reluare pe CFR

ACS Poli II – Ripensia 3-0 a ținut capul de afiș nu doar al partidelor de la ora 11 din cadrul etapei a VII-a a Diviziei D Timiș, dar alte două meciuri s-au jucat sâmbătă dimineață, gazdele și oaspeții împărțindu-și victoriile.

Depășită miercuri în faza a II-a județeană a Cupei României, la lovituri de departajare, Progresul Gătaia s-a revanșat în fața grupării calificate în urmă cu 3 zile de pe punctul cu var, învingând-o într-un duel pe puncte, în campionat: 1-0 (1-0) cu AS Peciu Nou.

Este și a patra victorie la rând acasă, procentaj 100% pe teren propriu pentru Progresul, respectiv a doua la rând la zero, pe când cei din Peciu Nou sunt la al doilea eșec afară fără gol marcat.

Trupa lui Adrian Bungău s-a revanşat așadar în campionat, după ce pierdea în Cupa României în urma executării loviturilor pentru departajare.

Unicul gol al meciului a fost marcat de noua achiziţie de la Voința Maşloc, în personala lui Lucian Stoica – fostul golgheter, în minutul 39, în urma unei centrări perfecte de pe flancul drept a lui Ştefan: finalizare cu capul din 7 metri şi 1-0 până la final.

În minutul 90 plus 3, oaspeţii puteau egala prin Ciumacenco, dar s-a opus transversala, la un corner executat de veteranul Ionel Bărbosu.

Și miercuri bucuria era tot în tabăra gazdelor, dar din celălalt club, atunci AS Peciu Nou – Progresul Gătaia încheindu-se 8-7, după executarea loviturilor de departajare de la 11 metri. Unicul meci exclusiv între cluburi de liga a IV-a, din Divizia D Timiş, necesita la mijlocul săptămânii şi ceva mai mult decât cele 90 de minute regulamentare, încheiate la egalitate, 4-4, şi urmate în reprizele de prelungiri de un 1-1. Aşadar 5-5! Iar după executarea loviturilor de la 11 metri, pentru departajare, câştig de cauză au avut gazdele, care au transformat 3 lovituri, oaspeţii înscriind în schimb numai două.

Sâmbătă, la Gătaia, au jucat formaţiile:

Progresul Gătaia: Bota – Luikics, Apro, Mihali, Horţ, Stoica, Duţu, Parvanyi, Ştefan, Apostol, Barburescu.

Antrenor: Adrian Bungău.

Au mai intrat: Olar şi Antemie.

Pe bancă: Aiju, Cortuşan, Băluţă.

AS Peciu Nou: Popa – Casian Dorobanţu, Ilea, Ciumacenco, Alin Roşu, Martinov, Bărbosu, Dumea, Popaluca, Hoţa, Mureşan jr.

Antrenor: Mihai Dorobanţu.

Au mai jucat: Oşvat şi Ştefan Muraru (fostul portar al Electricii).

Arbitri: Elvis Nanu – Bulgăraşu şi Goloşie. Observatori: Ion Lazăr şi Raul Dragomir.

+

CFR 1933 Timişoara – Timişul Şag 0-3 (0-0).

Prima repriză a fost mai echilibrată şi fără gol, dar la reluare trupa lui Adrian Ianoşev a marcat de trei ori, prin Marco Giurasevici, în minutul 52, George Costescu (min. 61) şi Marius Tutunaru (min. 70).

CFR a înregistrat astfel și a șaptea înfrângere, patru conturându-se acasă, pe când CS Timișul a reușit cel mai clar succes în noul campionat, la a doua victorie, și aceasta la zero.

CFR: Vlad – Brânzan, Daniel Oberşterescu, Iordache, Florei, Sorin Oberşterescu, Bob, Popa, Emanuel Ardelean.

Au mai intrat: Dance, Janai, Mircea Ardelean.

Şag: Miloievici – Indici, Tăut, Goia, Seculin, Şurpanu, Costescu, Giurasevici, Nichiforel, Iszak, Tutunaru.

Antrenor Adrian Ianoşev.

Au mai intrat: Mărgineanţu, Ropotă, Iovan şi Mincu.

Pe bancă: Aioanei şi Bercea.

Arbitri: Florin Albu – Laurenţiu  Marian şi D. Hotico. Observatori: Nicolae Grigorescu şi Iosif Mânecan.

Etapa a VII-a continuă azi și mâine, mai întâi sâmbătă de la ora 17 cu jocurile Cocoșul – Pobeda, Făget – Periam și Dumbrăvița – CS Unirea.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.