Programul turneului final. Sistem de disputare: Campionatul Național Universitar al României

Faza finală cu opt participante a Campionatului Național Universitar al României la fotbal va avea loc de vineri până duminică, în 18-20 mai, la Timișoara, pe stadionul Știința și pe terenurile II din complexul Adrian Stoicov respectiv sintetic Baza II – UPT, sub forma a 12 partide, cu ultimul act pe Știința duminică de la ora 16. Iată programul turneului final și sistemul de disputare al competiției…

La turneul final vor participa opt echipe, care vor juca eliminatoriu: sferturi de finală, meciuri de clasament, semifinale, finala pentru locul 3, finala. Fiecare grupare va juca un meci pe zi, în cele trei zile de turneu.

Durata meciurilor de la turneul final, exceptând finala, va fi de două reprize a câte 30 de minute. În caz de scor egal la final, se va trece direct la loviturile de departajare.

În finală, în caz de scor egal după 90 de minute se dispută două reprize de prelungiri a câte 15 minute. Dacă egalitatea se menține, se trece la loviturile de departajare (câte cinci, executate alternativ, apoi, dacă egalitatea se menține, câte una).

Lotul unei echipe poate avea maxim 19 jucători. Echipele au dreptul de a înscrie 18 jucători pe raportul de arbitraj, dintre care şapte rezerve. Fiecare echipă are dreptul la cinci înlocuiri de jucători, una fiind rezervată exclusiv portarului.

Participă echipe studențești din centrele universitare București, Cluj, Iași, Oradea, Târgoviște, Târgu Jiu și Timișoara, cu campioana la zi UVT și gazda UPT.