Progresul lasă Cocoșul în urmă după pauză: Ciacova – Orțișoara 2-0

Divizia D Timiș a oferit în cadrul rundei în curs și al doilea succes la zero al gazdelor, Progresul 1906 Ciacova – Cocoşul Orţişoara 2-0 (0-0).

Progresul Ciacova

Disputat sâmbătă după-amiază în cadrul etapei a VI-a din liga a patra, ultimul joc al zilei, de la ora 17, s-a încheiat cu victoria gazdelor la două goluri diferenţă. După o primă repriză ”albă”, în care oaspeţii au ratat chiar şi cu poarta goală prin Alexandru Radovan, în mitanul secund aceste ocazii aveau să se răzbune.

Astfel, în urma unei centrări a lui Guliaș, în minutul 57, portarul Stoianov a scăpat mingea din braţe şi, pe fază, Mario Porcescu a pus latul şi a deschis scorul. Cel de-al doilea gol localnicii l-au marcat în minutul trei din prelungiri, în urma unui contraatac al lui Ciprian Şipeţan, finalizat cu un şut de la 13 metri sub transversală: 2-0.

Progresul Ciacova, care a marcat în fiecare etapă, a egalat-o astfel la victorii în cont pe Cocoșul Orțișoara, cu câte două succese din 6 posibile, elevii lui Chimiuc nereușind în premieră să înscrie într-un meci din noua ediție.

Progresul: Jigu – Guliaş, Bona, Ciurariu, Marius Lazea, Golea, Căluşeru, Cioran, Grăcea, Andrei Lazea şi Porcescu.

Antrenor: Vasile Daniel Rupa.

Au mai jucat: Şipeţan şi Ivan.

Pe bancă: Martescu, Ion Flavius. Tibor Bokor a lipsit, fiind accidentat.

Cocoşul: Stoianov – Secotă, Solomon, Viţan, Buliga, Râmneanţu, Opriş, Neagoie, Gânju, Anagor şi Radovan.

Antrenor Ghiţă Chimiuc.

Au mai jucat: Arghilian şi Chelbu.

Pe bancă: Vlad, Sobolea şi Janai.

Au arbitrat: Daniel Vărzan – Alin Botaş respectiv Alexandru Filip. Observatori: Nicolae Istrat şi Aurel Bobu.

*

Vasile Daniel Rupa (antrenor Ciacova): ”În sfârşit, am intrat şi noi în febra ligii a IV-a. Sunt bucuros de acest succes, da, este a doua victorie, şi sperăm să vină cât mai multe. Am întâlnit o echipă bună, căci nea Ghiţă pe unde se duce face treabă bună. Îmi pare rău că i-am bătut dar aşa este în fotbal”.

Ghiţă Chimiuc (antrenor Orţişoara): ”Este nomal să fiu supărat când pierzi. Noi ratăm chiar şi cu poarta goală! Nu am reuşit să marcăm şi întodeauna eşti pedepsit când nu respecţi acest fenomen fotbalistic. Adversarul a fost mult mai bătăios, s-a văzut că îşi doreşte victoria, lucru pe care l-a reuşit la finalul meciului. Chiar am luat golul trei în prelungiri şi aici se vede cât de mult îţi doreşti să joci până la fluierul final. Dar mergem mai departe!”.

Ultimul joc al etapei se va disputa de la ora 17 între AS Murani şi Arsenal Flacăra Făget.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.