Progresul ratează de la 11 metri și egalează de două ori acasă, Bazoș învinge în premieră dar Deta începe în 10

Încheierea celei de-a șaptea etape din returul Diviziei D Timiș a mai dres în foarte mică măsură busuiocul pentru cluburile organizatoare, în suferință în runda a 24-a, pierzătoare în mai mult de jumătate dintre confruntări, cinci, numai două fiind victoriile gazdelor, plus o remiză…

Duminică s-au jucat ultimele două meciuri din această etapă ce a completat seria celor 3 runde într-o săptămână, iar rezultatul de egalitate s-a înregistrat în partida Progresul 1906 Ciacova – Cocoşul Orţişoara 2-2 (1-1).

A treia remiză consecutivă pentru gruparea gazdă, care a egalat de două ori, prin Aleksandar Radovan în minutul 33 şi autogolul lui Ion Arghilean din minutul 75: 2-2.

Gabriel Gînju deschidea scorul pentru Cocoșul în minutul 15 iar Cristian Tăbăcaru prelua din nou conducerea în minutul 51. Însă, în minutul 38, la scorul de 1-1, puțin după ce au egalat prima oară, gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri, prin Radovan, şutând peste transversală.

A doua victorie acasă a etapei, duminică, într-un duel al echipelor fără succes în retur… AS FC Bazoşu Vechi – ASO Deta 1-0 (0-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Cristian Racocianu în minutul 81, prin care formația îndrumată de Flavius Buţă au reuşit prima victorie în acest retur, fără antrenorul Ghiţă Marişescu.

De menţionat pe de altă parte că oaspeţii din Deta au jucat cu numai 10 sportivi, întrucât au avut absențe în efectiv, Stanciu, Crişanov şi Duţu fiind suspendaţi, iar Nohai, Berceanu, Gaidoş, Râmneanţu, Vlădic şi Boțiu – accidentați.

În schimb Flavius Buţă a folosit următorii jucători: Tcaciuc – Aniţaş, Lazea, Morman, Bungău, Militar, Scurtu, Jude, Vilcinschi, Racocianu şi Zeicu. Au mai intrat Filip şi Alexandru.

Așadar, un rezultat ”în oglindă”, după 1-0 în tur pentru deteni.

Rezultatele etapei a 24-a și programul viitor, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.