Puncte împărțite în mod egal, gazde – oaspeți, în prima jumătate a etapei a 7-a în Liga 2

Ripensia a reușit să pună punct în matineul de sâmbătă seriei de 5 apariții fără victorie în Liga 2, urmată miercuri de eliminarea din Cupa României, câștigând în premieră în Timișoara în noul sezon 2018-2019, 2-1 cu penultima clasată fără succes CS Balotești, prim triumf al roșu-galbenilor de la un 1-2 la Brăila în runda inaugurală. Astăzi de la 11 a demarat etapa a VII-a în eșalonul secund cu primele 5 partide, două fiind câștigate de gazde la potou cu 2-1 după 0-0 la pauză, iar alte două de formațiile vizitatoare, pe când Daco-Getica București – Chindia s-a încheiat 2-2…

Vom reveni cu detalii și fotografii de pe ”Dan Păltinișanu”, unde Andrei Dumiter a marcat golul victoriei Ripensiei în minutul 90, 2-1 (0-0) cu ilfovenii, după ce Claudiu Apro deschidea scorul puțin după pauză din lovitură liberă iar Cornel Predescu egala în minutul 75, dar mai întâi iată rezultatele și marcatorii celorlalte 4 întâlniri…

CS Mioveni – Energeticianul 2-1 (0-0): Alexe 68, Neacșa 89 / Popescu 77.

Remiză pe ”Juventus”, după ce târgoviștenii au condus de două ori: Daco-Getica București – Chindia 2-2. Au marcat Voicu în minutele 14 și 47, imediat după pauză din lovitură de la 11 metri, respectiv Mihai în minutul 7 și Cherchez (44).

În runda finală din primăvară o remiză salvatoare de la retrogradare pentru ambele echipe, acum scorul amiezii: Dacia Unirea Brăila – Pandurii 0-4 (0-1). Au marcat Brînzan (minutul 17), Tudoran (53 – din lovitură de la 11 metri) și Pârvulescu (59 și 84). Oltenii au jucat în inferioritate numerică din prelungirile reprizei I, când Vodă era eliminat.

În fine, încă un meci cu 3 goluri și ambele formații marcatoare, SSC Farul – Metaloglobus București 1-2 (1-2), oaspeții din capitală, desprinși la 0-2 la mijlocul reprizei I, apărând apoi avantajul în ultimul sfert de oră în inferioritate numerică.

Iar la ora 12:30 a început al șaselea și ultimul meci al zilei în Liga 2, UTA – Academica Clinceni. Clasamentul actualizat și programul etapelor a 7-a și a 8-a, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.