Racoceanu, dublă pentru liderul Timișul. Jocuri amicale: rezultate, marcatori

Febra jocurilor amicale a crescut astăzi de la ora 11 şi după-amiaza de la ora 16 la nivelul fotbalului ”mic” timișean, disputându-se mai multe meciuri de pregătire, în timp ce, pe de altă parte, câteva n-au mai avut în cele din urmă loc.

Într-adevăr, partida ACS Ghiroda – CS Naţional Sebiş nu s-a mai jucat, întrucât colegele de eșalon din C4 n-au mai căzut de acord, iar nici juniorii mari de la ACS Poli nu și-au mai măsurat forțele cu divizionara D Avântul Periam.

A jucat în schimb ultima clasată în seria vestică a Ligii 3, depășită acasă de o divizionară D: CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Unirea Sânnicolau Mare 0-3 (0-1).

Meciul s-a jucat la Jimbolia de la ora 11 iar trupa lui Nicolae Căprărescu a reuşit o victorie la un scor de forfait, prin golurile reuşite de Bogdan Costea în minutul 31, Andrei Cărpinişan (min. 62) şi Valentin Florescu (min. 75).

Următorul meci de verificare pentru CS Unirea este programat miercuri 14 februarie de la ora 16 pe terenul sintetic de la Baza II – UPT, cu Centrul Naţional de Pregătire Timişoara.

Liderul ligii a patra timișene s-a impus la limită: Progresul Ciacova – Timişul Şag 1-2 (0-2). Au marcat Aleksandar Radovan (min. 60) respectiv Cristian Racoceanu, în minutele 5 şi 40.

Cristian Racoceanu

Fruntașa preluată de Iulian Munteanu va juca mâine un joc amical internaţional în deplasare în Serbia, cu echipa Radnicki Sutjeska, de la ora 14.

Au jucat formaţiile:

Ciacova: Boşca – Ciurariu, Goia, Marius Lazea, Secareş, Ştefănescu, Nechifor, Pintea, Flavius Ion, Briceag şi Radovan.

Şag: Buruiană – Beloiescu, Demian, Artimon, Damian, Rîmneanţu, Alin Roşu, Bogdan Cosmin, Racoceanu, Mărgineanţu şi Raţiu. Antrenorul Iulian Munteanu a menajat mai mulţi jucători pentru partida de mâine.

Ripensia II – Cocoşul Orţişoara 2-3 (1-0). Meciul s-a jucat la Urseni.

Au marcat: Istvan Ordog (min. 20) şi Ionuţ Mărgan (min. 48), respectiv Gabriel Gînju (min. 53), Victor Opriş (min. 62) şi Romică Corlăţeanu (min. 76).

Antrenorul Ghiţă Chimiuc a folosit următorii jucători: Ciui – Motreanu, Dănilă, Solomon, Arghilean, Livădaru (min. 46, Pop), Opriş, Semenea (min. 80 Bogdan), Corlăţeanu, Tăbăcaru şi Gînju.

Podgoria Şiria – Pobeda Dudeştii Vechi 0-5 (0-3). Aflată în cantonament la Moneasa, trupa lui Daniel Vasilcin a jucat primul amical în compania celor din liga a V-a Arad, pe care i-au învins la scor prin golurile marcate de Daniel Vasilcin (min. 20), Ioan Kalapis (min. 22), Sebastian Budur (min. 29), Sebastian Lobonea (min. 50) şi Eugen Ciocan (min. 80).

Progresul Gătaia – Atletico Liebling 3-0 (0-0). În prima repriză, gazdele au ratat un 11 metri prin Laurenţiu Luca, în minutul 35. Ca apoi, în mitanul secund, să înscrie de trei ori prin Emanuel Jinga (min. 59), Alexandru Olar (min. 67) şi Lucian Robotă (min. 79). Următorul meci amical pentru Progresul este săptămâna viitoare, sâmbătă, cu ASO Deta, de la ora 16.

ASO Deta – AS Seceani 3-0 (0-0). Cele trei goluri pentru trupa lui Florin Albu au fost marcate de Remus Barburescu (min. 55 şi 70) şi Cosmin Jarcalete (min. 79). În minutul 29, oaspeţii au marcat un gol prin Laurenţiu Berar, anulat însă pentru ofsaid.

AS Peciu Nou – Flacăra Parţa 2-0 (0-0). Victorie pentru elevii lui Remus Steop şi Orlando Trandu în faţa unui lider din liga a V-a, Seria a II-a, și anume Flacăra Parţa. Golurile au fost reuşite de Gheorghe Schipor (min. 56) şi Bogdan Băluţă (min. 76).

Viitorul Sacoşu Turcesc – FC Bazoşu Vechi 2-1 (2-1). Au marcat: Darius Petri şi Ionică Tătaru, respectiv Cristian Toroni.

În alte meciuri amicale, Satchinez – Voinţa Şandra 0-6 și Tricoul 1 Iunie Timişoara – ACS Murani 3-0.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.