Rațiu 3 goluri, Voința Mașloc 3 succese la rând

Încă o victorie în deplasare și la căderea de cortină peste etapa a 26-a din Divizia D Timiș, marcând mijlocul sezonului de primăvară în liga a patra. Gazdele s-au ales cu doar 3 succese în runda începută încă de joi, oaspeții învingând pe 5 terenuri adverse.

Dacă ieri după-amiază s-au consemnat 3 triumfuri în deplasare în partide cu câte 6 goluri marcate sau chiar opt, și astăzi de la ora 17 a fost un meci cu multe reușite, șapte la număr, încheiată tot cu o victorie a vizitatorilor.

Cei de la Voința Mașloc, câștigători și weekend-ul trecut în deplasare, cu 0-3, au învins astăzi în cea de-a noua etapă din retur după ce au condus încă din primul sfert de oră dar au și fost conduși pentru câteva minute în primul sfert de oră al părții secunde, răsturnând însă apoi scorul de la 2-1 la 2-4.

Elevii lui Adrian Șețu s-au impus pentru a treia oară în tot atâtea etape, stopând seria de 4 victorii a gazdelor de astăzi: ACS Murani – Voinţa Maşloc 3-4 (1-1), după succesiunea 0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 2-4, 3-4.

Dan Raţiu – foto pagina I a înscris de 3 ori pentru învingători, în minutele 10, 76 și 78, iar Cosmin Bogdan a egalat la 2-2 în minutul 60, din tabăra amfitrionilor marcând Stelian Argatu în minutul 25 din lovitură de la 11 metri şi 79 respectiv Ilie Alexandru în minutul 58.

Gazdele nu s-au revanșat așadar pentru drasticul 8-1 din tur, rămânând pe poziția a opta, pe când Voința Mașloc le-a urmat pe CSM Lugoj II și ACS Dumbrăvița în a învinge cu goluri multe în deplasare, cele 3 păstrându-se la egalitate de puncte, pe locurile 4-6. S-au marcat așadar aproape 40 de goluri în 8 meciuri, 17 de către gazde și 22 de vizitatori.

Iar marți demarează runda a 27-a, intermediară, primă etapă dintre cele 8 rămase în acest campionat. Rezultatele din acest weekend, clasamentul actualizat și programul rundei de peste săptămână, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.