Recital al galbenilor lui Benga în primele 20 de minute din turul 2 al Cupei României: CSC Ghiroda și Giarmata Vii – CSC Dumbrăvița 3-1 (3-0). FOTO + declarații

Gazdele duelului direct județean de miercuri seară dintre echipele timișene rămase în Liga 3 după sezonul anterior au rezolvat ecuația calificării în turul 3 al Cupei României încă din prima jumătate a reprizei I: CSC Ghiroda și Giarmata Vii – CSC Dumbrăvița 3-1 (3-0). FOTO + declarații…

Cei peste 150 de spectatori prezenţi în tribune au asistat la un excelent debut de meci reuşit de galbenii lui Octavian Benga, care nu au lăsat adversarul să ”răsufle”, marcând trei goluri până la mijlocul primei părți.

Primul l-a înscris ”maestrul” Cosmin Mancaş, scăpat singur pe centrul terenului, până la 16 metri, unde a fost faultat, reuşind totuși să şuteze spre colţul lung… 1-0 dar și cartonaş galben pentru portarul Miklos. Foarte bine a procedat arbitrul la această fază, validând golul din minutul 6.

După alte şase minute, în urma unei centrări de pe flancul drept, juniorul Pituc a marcat cu capul din 7 metri, în dreapta lui Miklos, dublând avantajul pentru echipa sa.

În minutul 20, tot junele Pituc a scăpat spre poartă, singur cu goalkeeper-ul alb-verzilor, și a şutat pe jos din careul mare, reuşind prima sa ”dublă” la Ghiroda şi stabilind rezultatul la pauză… 3-0. Gazdele, cu calificarea în buzunar.

La reluare, ”verzii” lui Sorin Bălu au dominat copios iar după două ratări, ale lui Drăghici şi Enciu, au redus din diferenţă în urma unei lovituri de colţ. Boldea a centrat în careu iar Bogdan David a înscris cu latul de la 13 metri, în dreapta lui Gakos. 3-1 în minutul 58.

Cursa de urmărire n-a mai avut însă vreo continuare pe tabela de marcaj iar CSC Ghiroda și Giarmata Vii a mers mai departe, în faza următoare a Cupei României. Urmează turul 3.

*

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Markos Gakos – Marius Semeniuc, Cristian Bocșan, Iulian Goţa, Alin Liuba (min. 78, Alexandru Sabău) – Liviu Herci (min. 60, Ionuţ Ianc), Petrişor Jichici, Perju (min. 72, Sebastian Budur), Dan Silaghi, Alexandru Baranyi – Cosmin Mancaș, Ilie Alex Pituc.

Antrenori: Octavian Benga (principal), Alexandru Chiu (secund) și Călin Frunză (cu portarii).

Rezerve la start: Raul Barbu, Aleksandar Iovanic, Nicolae Sofran și Răzvan Ghinescu.

CSC Dumbrăviţa: Robert Mikloş – Dănuţ Bilia, Laurenţiu Telescu, David Bogdan, Gabriel Siminic – Marco Boldea, Dorin Codrea, Raul Briciu (min. 80, Mircea Stupu), Răzvan Morariu (min. 71, Sebastian Foca) – Octavian Drăghici, Marco Enciu (min. 66, Andrei Făgărăşanu).

Antrenor Sorin Bălu.

Rezerve la start: Mădălin Smaranda, Mădălin Stancu, Adrian Ştefan, Florin Nanu.

Au arbitrat: Mihai Domşa (Aiud) – Cristian Bumb (Hunedoara) şi Daniel Popa (Aiud). Delegat de joc Florian Mierea (Timişoara).

*

Sorin Bălu (antrenor principal ACS Dumbraviţa): ”Zic eu că am început jocul prost, pe trei greşeli personale neforţate de adversari am primit trei goluri. Prima repriză spun eu că a aparţinut celor de la Ghioroda şi prin prisma rezultatului, însă repriza a doua zic eu că am dominat-o net. Pe lângă gol ne-am creat două mari ocazii, dar repet, victoria celor de la Ghiroda este meritată. Îi felicit pe această cale şi le doresc mult succes! Cupa României nu era neapărat un obiectiv al nostru, însă am vrut să respectăm competiţia. Ne-am prezentat cu o echipă zic eu apropiată de cea care va fi în prima etapă, însă nu am reuşit foarte multe. Cred eu că trebuie să reglăm nişte lucruri săptămâna care urmează, iar la primul meci trebuie să fim la turaţie maximă. Mai ne trebuie doi juniori şi în zilele care urmează vor sosi. Următorul meci va fi un nou amical, vineri de la ora 18, cu ACS Poli Timişoara”.

Bălu a mai zis că ”este o mare şmecherie care s-a vrut, ca Universitatea şi Slatina să nu se întâlnească în aceeaşi serie. Au mutat Craiova la noi, clar, principal favorită la promovare, însă le spun eu că le va fi greu, cu noi şi cu Ghiroda, Lipova şi cu Crişul, pentru că din punctul meu de vedere este o serie foarte echilibrată, cu echipe bune, care pot să bată oricând şi pe oricine. Anul trecut mi-aş fi dorit să o avem pe Craiova dar anul acesta nu! Sincer, nu îi vom menaja pe cei de la Craiova, este o competiţie şi ne jucăm şansele sportiv”.

Octavian Benga (antrenor principal CSC Ghiroda și Giarmata Vii): ”Este o victorie meritată din punctul meu de vedere, o repriză excelentă reuşită de băieţi, am avut un ritm senzaţional. A fost un joc agresiv, i-am pus în mare dificultate pe cei de la Dumbrăviţa. Au vrut să construiască dar i-am surprins în toate momentele jocului. O repriză a doua mai puţin reuşită, nu le-am cerut să dea înapoi, chiar le-am spus că în primele 15 minute trebuie să joace ca la început. Dar asta este specificul românesc, au dat înapoi, iar cei de la Dumbrăviţa au jucători de mare calitate şi cu mare experienţă. Am luat un gol, chiar au şi controlat jocul, dar nu au mai marcat. După părerea mea ei sunt mari favoriţi la promovare, doresc să-i felicit că în această vară au reuşit să-şi aducă nişte jucători de mare calitate şi îi consider mari favoriţi. Au tot ce le trebuie, un antrenor foarte bun şi chiar banca de rezervă foarte bună. Sunt împreună cu cei de la Craiova şi Lipova favoriţi la promovare, iar cu atât mai mult această victorie este foarte importantă pentru noi. Nu ne dorim un adversar mai greu, ne dorim să creăm o echipă competitivă de la o etapă la alta. Încă mai avem de muncit, s-a văzut şi în jocul de astăzi, o primă repriză excelentă şi după aceea aţi văzut şi dumneavoastră. Trebuie să fim constanţi pe toată durata celor 90 de minute. Cu siguranţă vor veni şi eşecurile şi să nu facem dintr-o floare primăvară, căci greul de-abia acum începe…”

Întrebat despre această serie a patra, Benga a spus: ”Nu aş vrea să deranjez, dar toată lumea a rămas surprinsă, aţi văzut şi dumneavoastră, toată ţara a văzut, să ai deplasări la Vâlcea, la Filiaşi… Au fost scoase echipe din zona noastră, noi treceam prin Sibiu, Alba Iulia, şi acum trecem prin Vâlcea. Foarte ciudat! Trebuie să jucăm cu cine am nimerit. Eu consider că e o serie foarte puternică. Craiova, Filiaşi, care a terminat pe trei, ei au salarii foarte mari, 3-4 mii de lei. Chiar şi eu am vrut patru jucători dar nu am putut. Sunt echipe foarte bune şi oricine poate să bată pe oricine. Da, vom face un ultim amical uşor, vom juca sâmbătă cu o echipă din liga a VI-a…”