Record mondial în prelungire: Voința Mașloc, 6 penalty-uri ratate etapă de etapă în ultimele 4 runde. GALERIE FOTO: 8-2 cu AS Peciu Nou. ”Șchiopu și Ilie au fost vioara întâi”

Al doilea meci al etapei în curs din Divizia D Timiș în care s-a consemnat un categoric 8-2 pentru gazde, Voinţa Maşloc – AS Peciu Nou 8-2 (4-1).

Un joc cu de toate, atâtea câte se pot vedea la fotbal, cartonaşe roşii – 3, cartonașe galbene – 9, lovituri de la 11 metri – tot trei, acordate de arbitrul Costel Dobrişan, precum şi multe goluri, iar în final o victorie clară, previzibilă și detașată pentru Voinţa Mașloc, cei din Peciu Nou rămânând în schimb și în continuare fără puncte după 13 etape.

Fără nici un punct după douăsprezece etape, oaspeţii au venit la Chișoda pentru jocul din cadrul etapei a XIII-a cu speranța să-şi vândă pielea cât mai scump cu putință, lucru pe care l-au reuşit parțial și inițial, până în minutul 30, când vicecampioana a preluat decisiv conducerea şi hățurile în teren, după ce a fost condusă timp de câteva minute.

După cum au început tinerii vizitatori din Peciu Nou, cu antrenorul-jucător Ionel Handrache în teren, prin crearea a trei ocazii de gol, nădejdile să nu sfârșească prea șifonați au avut acoperire, mai ales după ce au și reuşit în minutul 24 să deschidă scorul prin Denis Bud, cu capul, în urma unei lovituri libere de la 30 metri lateral stânga, trimisă înalt în careu de Handrache.

Bucuria lor a fost însă de scurtă durată deoarece gazdele au luat cu asalt poarta outsiderei şi în minutul 27 Şchiopu a scăpat singur spre buturi și a egalat la unu. După un minut, amfitrionii au beneficiat și de o lovitură de la 11 metri acordată pentru henţul comis de Hoţa, care a văzut al doilea cartonaș galben şi a fost eliminat. Lovitura de pedeapsă a fost apărată de portarul Cătălin Trifon, la şutul expediat telefonat de Ovidiu Glodean.

Însă o altă lovitură de la 11 metri acordată gazdelor după nici 20 de secunde, pentru un fault, nu a mai fost ratată, cum a tot repetat Voința în mod incredibil în alte şase dăți în ultimele 4 apariții, Ilie ochind ţinta şi transformând, dar totuși cu emoţii, întrucât portarul a ghicit direcţia dar nu a putut respinge.

S-a restabilit însă egalitatea numerică în teren când și Gabără a văzut direct cartonaşul roşu de la arbitru Costel Dobrişan, pentru o intrare violentă cu ambele picioare asupra lui Negoiţă, la centrul terenului, unde a necesitat îngrijiri medicale.

Până la pauză însă Rus – în minutul 38 şi Şchiopu (min. 42) au stabilit scorul primelor 45 de minute, un 4-1 firesc după atâtea peripeţii.

În mitanul secund vicecampioana a mai reuşit alte patru goluri, marcate de Şchiopu (min. 66), Ilie (min. 74), Pele (min. 80) şi Bogdan Cosmin (min. 82), după care oaspeţii au transformat un penalty prin Denis Bud, cu cinci minute înainte de final, la această fază Berceanu primind al doilea cartonaș galben şi fiind eliminat.

Este pentru prima dată când portarul Amarinei a fost rezervă şi nu titular, după ce la meciul cu cei din Gătaia rata un penalty, Sergiu Nariţa debutând cu succes între buturile vicecampioanei, în vreme ce Daniel Obeşterescu, care a fost eliminat în etapa trecută, a fost suspendat 4 etape şi amendat cu 200 de lei.

Voinţa: Sergiu Nariţa – Daniel Gabără, Marius Demian, Alin Berceanu, Cosmin Bogdan, Alex Rus, Ovidiu Glodean (min. 60, Iulian Şuleap), Lucian Ignea (min. 70, Emanuel Dănilescu), Dan Raţiu (min. 75, Ionuţ Branişte), Adrian Ilie (min. 75, Cristian Pele), Mircea Şchiopu.

Antrenor: Adrian Şeţu.

Rezerve: Cosmin Amarinei, Darius Năstase şi Vlad Cristea.

Peciu Nou: Cătălin Trifon – Adrian Hoţa, Gheorghe Schipor, Rafael Husarciuc, Ionel Handrache, Denis Negoiţă, Cosmin Gorbe, Milan Timiş (min. 66, Gabriel Luminosu), Ionuţ Humoiu, Denis Bud, Silviu Lazăr.

Antrenor-jucător: Ionel Handrache.

Rezervă Nicolae Gaşpar.

Arbitri: Costel Dobrişan – Cristian Pleşa şi Alexandru Ghiurcan. Observatori Romeo Malac şi Dan Gabriel.

La cald…

Ioan Coman, care izbucnea recent că a încheiat-o cu Voința Maşloc, a rămas pe baricadele ligii a patra prin a remarca: ”A fost un meci anost, slab, chiar dacă am câştigat. Ne-am trezit după douăzeci şi cinci de minute, când copiii Peciului ne-au dat un gol meritat, și chiar au mai avut două situaţii de a marca, dar este bine când se termină cu bine. Azi, Şchiopu şi Ilie au fost vioara întâi. După părerea mea, cele trei cartonaşe roşii date de arbitru nu-şi aveau rostul la un asemenea meci. Chiar l-am avut pentru a doua oară pe acest arbitru foarte exigent şi ne-a eliminat 4 jucători. Da, am stat în tribună, căci am fost suspendat două luni dar am făcut recurs şi mi-au redus suspendarea la o lună”.

Ionel Handrache (antrenor-jucător Peciu Nou): ”Am încercat şi noi dar ne-a mers numai în prima jumătate a primei reprize, când am putut marca un gol spun eu superb, prin Bud, cu capul, din centrarea mea din lovitură liberă. Maşlocul are o echipă foarte bună, cu jucători experimentaţi, care au pasat mult şi se vede diferenţa de valoare, prin mai mulți jucători de la ei. Noi avem numai juniori, am jucat şi eu întrucât nu am avut rezerve, căci cinci jucători au fost la lucru şi nu au putut veni. Azi sunt mulţumit de jucători, de modul cum au evoluat, dar experienţa adversarului şi-a spus cuvântul. Regret cartonaşul roşu primit de Hoţa, cam prea uşor acordat, şi de aici chiar s-a rupt meciul. Mergem mai departe cu aceşti juniori, care, de la meci la meci, capătă experienţă pentru acest eşalon”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.