Rezultatele și marcatorii rundei în curs în Divizia D Timiș, cu 2 x 7-0 și un lider spulberat + sancțiuni de la Comisia de Disciplină AJFT

Divizia D Timiș a programat vineri de la ora 18 dar și sâmbătă de la orele 11 și 18 meciuri în cadrul rundei a III-a, care încă nu s-a încheiat.

Etapa a III-a din liga a IV-a timișeană a demarat vineri cu jocul dintre Pobeda Dudeştii Vechi şi Progresul Gătaia, încheiat cu victoria ”bulgarilor” pregătiţi de antrenorul-jucător Daniel Vasilcin, din nou la limită, dar cu 3-2 (2-1).

Au marcat: Sebastian Lobonea (min. 7), Toma Budur (min. 9) şi Marius Matei (min. 74 – din lovitură de la 11 metri) respectiv Remus Barburescu (min. 14) şi Bogdan Pleşcan (min. 79 – din lovitură de la 11 metri).

Oaspeţii au făcut deplasarea numai cu 11 jucători iar din minutul 57 au rămas în 10 sportivi, antrenorul-jucător Adrian Bungău părăsind terenul accidentat. În ultimul minut de joc, Vlad Vişan, de la vizitatori, a văzut al doilea cartonaș galben şi pe cel roşu din partea arbitrului Florin Brădău.

Pobeda: Ciocani – Matei, Fibişan, Boboiciov, Kalapiş, Budur, Vasilcin, Galea, Oboroceanu, Lobonea, Novac.

Au mai jucat: Horoba şi Tulcan.

Pe bancă: Szofran şi Coioc.

Progresul: Bota – Stoicoiu, Voin, Ilea, Gavrilă, Prodana, Bungău, Parvanz, Pleşcan, Bărburescu, Vişan. Pe bancă, Manu Roşu și delegatul echipei, Marius Bota.

Sâmbătă de la ora 11 a fost un singur meci, CS Timişul Şag – Unirea Sânnicolau Mare, încheiat la egalitate 0-0, în care în minutul 45 oaspeţii au trimis mingea în transversală prin Angelo Olteanu. La final, ambele combatante s-au declarat mulţumite de rezultat.

Iar de la ora 18 s-au disputat trei partide, după cum urmează:

Arsenal  Flacăra Făget – AS Peciu Nou 7-0 (5-0). Trupa lui Adrian Brazovan a zburdat pe teren, reuşind să perforeze poarta oaspeţilor de şapte ori, prin ”tripla” reuşită de golgheterul echipei, Alexandru Apostol, în minutele 14, 35 – din lovitură de la 11 metri şi 37, Florin Bolgea, cu o ”dublă” în minutele 9 şi 19, Sergiu Ţofei (min. 70) şi Sorin Coţolan (min. 75).

În minutul 35, jucătorul Florin Bolgea a fost transportat de urgenţă la spital în urma duelului cu un adversar, când s-a acordat lovitura de la 11 metri. Pentru Flacăra au jucat: Manzur – Găleţan, Neagu, Onae, Ionescu, Laczko, Ploscariu, Jurj, Bârză, Apostol, Bolgea. Au mai intrat: Coţolan. Ţofei, Trofin şi Gheban.

Avântul Periam – AS Murani 4-1 (2-0). Fostul lider a fost detronat de trupa lui Doru Siminiceanu la o diferenţă mare, de trei goluri. Au marcat: Ionuţ Ologu (min. 2 şi 4), Flavius Tulcan (min. 47 din lovitură de la 11 metri şi 82) respectiv Ioan Pîrjol (min. 56 din lovitură de la 11 metri).

Raul Iţu - autorul  unui hat-trick

Raul Iţu – autorul unui hat-trick

Unirea Banloc (foto pagina I) – ACF Băban Marcel Jimbolia 7-0 (3-0). Debut cu stângul pentru noul antrenor Dan Mănăilă, care a preluat la începutul săptămânii banca tehnică a celor de la ACF Băban Marcel Jimbolia. Au marcat: Raul Iţu (min 5, 45, 56,), Cristian Pantiş (min 41), Florin Natanticu (65), Constantin Găină (min 69 şi 81).

Mâine se mai joacă două meciuri de la 11, și anume CSM Lugoj II – Voința Maşloc şi Voința Biled – Progresul Ciacova, iar de la ora 18 Seceani – Cocoșul Orţişoara, în vreme ce jocul ACS Dumbrăviţa – ACS Ghiroda a fost amânat şi se va disputa pe 6 septembrie de la ora 17.

+

Sancţiuni din partea Comisiei de Disciplină AJF Timiș

Jocul din prima etapă, CS Timişul Şag – ACF Băban Marcel Jimbolia, a fost omologat cu 3-0 pentru gazde, rezultând și o penalitate financiară de 200 lei pentru vizitatori, conform articolului 79, punctul 1 din regulamentul disciplinar.

În urma cartonaşului roşu primit de jucătorul Joseph Anagor (Cocoșul Orţişoara) la meciul disputat acasă din etapa trecută, cu Voinţa Biled, pentru un fault dur asupra lui Alexandru Martinov, divizionarul D nu a fost iertat de Comisia de Disciplină, care l-a trecut pe tuşă timp de 6 etape şi cu o penalitate financiară de 100 de lei.

Au mai fost suspendaţi Cătălin Ştefănescu (Ciacova) şi Roberto Ardelean (CSM Lugoj II), ambii cu câte două etape şi 100 de lei amendă, iar Nicu Bona (Ciacova), cu o etapă şi 50 lei.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.