Ripensia, ca între campioane naţionale: la UTA, pe 3 noiembrie

FC Ripensia 1928 Timişoara îşi continuă frumosul reînceput, anunţînd cu prilejul zdrobitorului 12-0 înregistrat vineri după-amiază, contra juniorilor de la CSŞ Bega, într-o nouă rundă a Campionatului Municipal, perfectarea unui joc amical la Arad, cu un alt club ex-campion al ţării, UTA, pe 3 noiembrie. Dar iată consemnarea portalului oficial www.ripensiatimisoara.ro…

Ripensia continuă seria fără greşeală din Campionatul Municipal, reuşind vineri o nouă victorie lejeră, la pas, 12-0 cu CSŞ Bega. „Ripi” se menține, astfel, pe prima poziție a clasamentului, acumulând maximum de puncte după 5 etape și un golaveraj de invidiat: 43-2.

Așa cum şi-au obişnuit deja suporterii, galben-roşii au deschis rapid scorul, căpitanul Andrei Uzun reușind primul său gol în campionat la capătul unui corner executat de Nicolin. 8 minute mai târziu, același Nicolin a aruncat o minge în careu, din lovitură liberă, iar Havril, de la oaspeți, a deviat nefericit în propria poartă. A urmat o ușoară relaxare a băieților noștri, Nichitean ducând scorul a 3-0 ˝abia˝în minutul 36. După alte ocazii și combinații frumoase, Costândana a stabilit scorul la pauză, fructificând din fața porții o minge reluată cu capul de Uzun, în urma unui corner.

Bomberul Boghian, vizibil obosit, a fost înlocuit la pauză, iar Rudăreanu, intrat în locul său, a mărit avantajul la 5-0 în minutul 50. Mogoș și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor 2 minute mai târziu,  apoi fiind înlocuiți și veteranii Costândana, Nicolin și Uzun, aceștia lăsând locul mai tinerilor Michi, Mureșan și Melcioiu.

Nichitean a reușit un gol de generic, trimițând un lob de la 23 de metri, pentru 7-0. Hoța a marcat și el 2 minute mai târziu, iar la încă 3 minute distanță, Melcioiu, la primul meci oficial, a dus scorul la 9-0. Mogoș, Mureșan și Mihai au marcat ultimele 3 goluri ale partidei. De notat că Narcis Mihai, unul dintre cei 3 juniori din lotul nostru, în vârstă de doar 16 ani, a bifat primul său gol în tricoul Ripensiei, evoluând 90 de minute în această după-masă.

Ripensia (manager Radu Suciu): Mercescu – Hoţa, Uzun (Melcioiu), Rumega, Mogoş – Năvală, Costândana (Mureșan), Nicolin (Michi), Mihai – Nichitean, Boghian (Rudăreanu). Pe bancă: Filip, Păscăleanu, Petrişor.

CSS Bega: Blaga – Gaboi, Molnoș, Klabacs, Plașa, Dumitru, Bălănca, Ardelean, Havril, Lupulescu, Radu. Rezerve: Pascu, Iute, Plavet, Pele, Coconoiu.

˝Eu zic că jucăm destul de bine, suntem încă în formare, dar creştem de la meci la meci. S-a văzut şi în meciul cu ACS Poli, echipă de ligă superioară, când ne-am descurcat onorabil. Eu cred că şi în momentul de faţă, cu o pregătire centralizată şi câteva întăriri, am face faţă cu brio în liga a treia. Am aflat acum că s-a perfectat un amical cu UTA, meci ce va avea loc în noiembrie. Sunt convins că ne vom prezenta la fel de bine şi acolo. În trecut, am mai evoluat contra lui UTA, acum câțiva ani, când eram juniorul Drobetei, în Divizia B. Erau 14.000 de spectatori în tribune şi te simţeai fotbalist˝, a declarat Andrei Mogoş (foto), autor a 2 goluri în această partidă.

La sfârşitul partidei, Radu Ienovan a anunţat, în premieră, disputarea unui nou amical puternic, cu UTA, la Arad, pe data de 3 noiembrie.

Miercuri, 10 octombrie, ˝Ripi˝ se va deplasa în cartierul Freidorf, unde va întâlni formaţia Auto II Timişoara, într-o confruntare ce se anunță puţin mai dificilă, în absenţa a 5 jucători de bază, Costândana, Nicolin, Popa, Năvală și Boghian, aceştia participând la un turneu de futsal în Olanda, împreună cu echipa MAV-Glissando.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Ripensia, ca între campioane naţionale: la UTA, pe 3 noiembrie

1. costea ioan spune:

unde joaca si la ce ora ASU POLITEHNICA TIMISOARA?

• Bună ziua, dacă vă grăbiţi, mai puteţi ajunge. E la 14,45, pe Ştiinţa, la UPT. Redacţia noastră publică în colţul dreapta sus al primei pagini, într-o rubrică specială, întregul program săptămînal al competiţiilor, la toate sporturile. Vă invităm să-l lecturaţi, aflînd exact unde, cînd, cum. Toate cele bune!