Ripensia – CSC Dudeștii Noi 1-0: Golda 85. Declarații Pelici, Miculescu

Secund divizionara în galben-roșu a învins într-un nou meci de verificare o grupare din Divizia D Timiș: Ripensia Timişoara – CSC Dudeştii Noi 1-0 (0-0).

Ripensia a disputat vineri de la ora 10 pe acelaşi teren un nou joc de pregătire, la numai două zile de la primul amical, cu Avântul Topolovăţu Mare. Timișorenii au întâlnit o altă formaţie din judeţul Timiș, de astă dată din liga a patra şi cu mulţi jucători cu experienţă. Iar de această dată a fost o victorie la limită obţinută de trupa lui Alexandru Pelici.

Nu au putut juca Gabriel Stoi şi Andrei Tînc, din motive medicale, Alexandru Voinea fiind învoit până luni.

În prima repriză, după ocaziile mari ale lui Golda, Fotescu şi Zaluschi, în minutul 27, Fotescu a nimerit transversala. Iar în mitanul secund unicul gol a fost marcat de ratangiul Denis Golda, care a reintrat în minutul 75. Cu cinci minute înainte de final, Țieranu l-a deschis pe flancul drept pe Popovici, care a plecat glonţ spre poartă, i-a aşezat mingea lui Golda în faţa porţii goale, iar acesta a îndeplinit cu latul o simplă formalitate… 1-0.

Ripensia: Mociu – Lungu, Ţieranu, Apro, Călin Toma – Neagu, Boldea – Fotescu, Zaluschi, Chera – Staicu.

Antrenor: Alexandru Pelici.

A doua repriză: Marinoiu – Adrian Popa, Ţieranu, Hecsko, Monea – Dobie, Burdeţ – Popovici, Grigore, Iseini – Golda.

CSC Dudeştii Noi: Burtic – Miheţ, Firuţ, Slabu, Damian, Berar, Lutsch, Dan Roman, Plopeanu, Palade, Nichitean. Antrenor: Vali Miculescu.

Au mai intrat: Ungureanu – Balint, Terec, Braşoveanu, Toroni, Turbureanu şi Raul Iţu.

Au arbitrat: Alexandru Manea – Sandu Patrik şi Daniel Radin.

Alexandru Pelici (antrenor principal Ripensia): ”A fost o pregătire bună și sperăm ca lucrurile acestea să se vadă și în campionat. Această pregătire trebuie să ne ajute, să fim echipa care să poată să alerge, să muncească, să facem un grup harnic, un grup unit, pentru că ne așteaptă un campionat foarte greu. Sper să mai apară unul-doi jucători, și apoi vom trage linie. Următorul meci vom juca tot acasă, miercuri, cu CSM Reşiţa”.

De menţionat că alți trei jucători s-au adăugat pe lista Ripensiei pe lângă cei patru menţionaţi în materialul anterior, care au semnat în această vară, și anume Caius Lungu (30 de ani; fundaş lateral reîntors din Italia), mijlocaşul lateral Nafi Iseini (19 ani; ACS Poli) şi portarul Haralambie Mociu (18 ani, ex-Energeticianul). Iar alţi trei care au fost în pregatiri nu au mai fost păstraţi: portarul Alexandru Marinoiu, Dragoş Grigore şi Mario Boldea.

Vali Miculescu (antrenor principal CSC Dudeştii Noi): ”După numai două antrenamente cu băieţii, pot spune după părerea mea că a fost un joc bun, chiar dacă am fost dominaţi clar. Ei au avut câteva situaţii clare de a marca,  chiar singur cu Burtic, fiind la înălţime. Au reuşit un gol pe contraatac, în final, mai erau câteva minute. Sunt mulţumiţ de băieţi, au jucat cu ambiţie, chiar s-au autodepăşit. În primele 60 de minute am folosit unşpele de bază, iar după aceea am efectuat şapte schimbări. Dar pot spune că şi rezervele s-au mişcat bine. Următorul meci, vom juca pe 20 iulie la Săcălaz cu Rapid”.

Ripensia va juca al treilea meci amical tot în Ciarda Roşie, miercuri la ora 18, cu CSM Școlar Reșița, noua colegă de eșalon, promovată în acest an în Liga 2.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.