Ripensia, egalată de Luceafărul de la 0-2. ASU Politehnica, învinsă de nou-promovata Energeticianul

Ripensia a rămas invincibilă și după cea de-a doua deplasare consecutivă din debutul noii ediții a Ligii 2, adăugând victoriei de la Brăila o remiză la Sânmartin, însă pe de altă parte timișorenii pot regreta risipirea unui avantaj de două goluri pe terenul lui CS Luceafărul Oradea, care a redus din handicap în repriza I și a egalat prin același jucător din lovitură de la 11 metri, după care a rezistat pe final în condiții de inferioritate numerică, în urma unei accidentări în tabăra bihorenilor după efectuarea tuturor înlocuirilor. În cealaltă deplasare avută astăzi în continuarea etapei a II-a de secund divizionarele de pe Bega, ASU Politehnica a pierdut din nou la limită, de astă dată la Petroșani, unde liderul nou-promovat Energeticianul s-a desprins până la pauză: 2-1 (2-0).

Ripensia Timișoara a revenit în Bihor tot pe început de sezon și în ediția 2018-2019 iar CS Luceafărul nu s-a impus nici astăzi de la ora 11, rezultat 2-2 (1-2), bănățenii acumulând astfel 4 puncte, pe când orădenii abia pe primul.

Roș-galbenii s-au detașat în prima jumătate de oră prin marcatorii din triumful de la Brăila, Andrei Dumiter deschizând scorul deja în minutul 11, bară-gol, iar George Monea dublând avantajul peste nici 20 de minute.

Văzându-se însă prematur cu sacii în căruță, vizitatorii au fost ajunși treptat din urmă, Vasile Pop finalizând un contraatac în minutul 35 și tot el transformând o lovitură de la 11 metri după o oră de joc, acordată pentru faultul lui Stoi asupra nou-intratului Dulca: 2-2.

Ripensia, care anul trecut deținea punctajul maxim ca nou-promovată după primele două apariții în Liga 2, incluzând un victorios 1-2 (0-0) în Bihor tot în etapa a II-a, în care același Dumiter contribuia la răsturnarea rezultatului, a apelat astăzi la Dobre – Popa, Burdeţ, Apro, C. Toma – Stoi, Anghelina (min. 67, M. Toma) – Dumiter, Ungureanu (min. 61, Mansour), Monea (min. 68, Cluci) – Bădăuţă.

Oaspeții antrenați de Ciprian Urican au încheiat partida în superioritate numerică, bihorenii suferind pierderea lui Toriște din efectiv datorită unei accidentări, după efectuarea și celei de-a treia înlocuiri, cu un sfert de oră înainte de final.

Mai puțin fructuoasă a fost deplasarea alb-violeților de la ASU Politehnica în Valea Jiului, unde nou-promovata ACS Energeticianul a fructificat din nou avantajul terenului propriu, copiind reușita Ripensiei din vara trecută, când, tot la sosirea din Liga 3, a tranșat favorabil primele reprezentații.

Elevii lui Cristian Dulca au beneficiat așadar de jocuri pe arena petroșeneană ”Jiul” în primele două etape ale noii ediții a Ligii 2 și s-au desprins până la pauza meciului de astăzi cu ASU Politehnica prin golurile înscrise de Nicoară și Stoenac în minute consecutive, 35 și 36.

Marvin Schieb a redus din handicap pentru ”violeți” spre mijlocul reprizei a II-a, finalizând din careu pasa lui Ignea, însă elevii lui Cosmin Petruescu au fost nevoiți să se recunoască învinși: 2-1 (2-0).

ASU Politehnica a pierdut la Petroșani în alcătuirea Murariu – Bilia, Mera, Scutaru (min. 43, Ignea), Cherecheş – Nicolescu, Vidrășan – Plămadă (min. 62, Miholca), Bozian, Schieb – Velici (min. 86, Bănică).

Este pentru prima oară în 3 sezoane succesive în Liga 2 ca ASU Politehnica să piardă în primele două etape, în 2016 smulgând primul punct în deplasare la Râmnicu Vâlcea, în etapa a II-a, iar anul trecut pornind cu două victorii.

Iar pentru ”violeți” urmează vizita Luceafărului Oradea, duminica viitoare de la ora 18, în etapa a III-a, pe ”Dan Păltinișanu”, la o zi după ce Ripensia și ACS Poli se vor alinia sâmbătă de la 15:30 în primul duel direct timișorean din noul campionat.

Dar iată rezultatele înregistrate până la această oră în runda a II-a din Liga 2, clasamentul fiind publicat pe coloana datelor tehnice…

Luceafărul Oradea – Ripensia Timişoara 2-2: V. Pop 35, 61 / Dumiter 11, Monea 31.

Energeticianul – ASU Poli Timişoara 2-1: Nicoară 35, Stoenac 36 / Schieb 64.

CS Baloteşti – Petrolul Ploieşti 0-3: Cazan 4, 41, C. Herea 34.

Academica Clinceni – Daco-Getica Bucureşti 5-0: Şut 8, Gliga 11, Gheorghe 78, Ion 87, Mihalcea 90+2.

Metaloglobus – Aerostart Bacău 1-1: Ghenovici 39 / Hurdubei 22.

Sportul Snagov – CS Mioveni 2-0: Hlistei 15, F. Ilie 83.

UTA – SSC Farul 4-2: C. Rus 8, Copaci 38, 57, Vădrariu 79 / Tudorică 49, Doumbia 74.

Pandurii Târgu Jiu – FC Argeş a început la ora 15:30 iar ACS Poli Timişoara – Dacia Unirea Brăila se joacă mâine, duminică de la 13:00, după care Chindia Târgovişte – ”U” Cluj luni de la ora 18.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.