Ripensia începe tot cu dreptul și cel de-al treilea sezon la rând în Liga 2: triumf în Trivale

Ripensia a devenit marți seară doar a patra formație marcatoare în deplasare în etapa inaugurală a ediției 2019-2020 în Liga 2 și numai a treia grupare câștigătoare pe teren advers în aceeași rundă de start, impunându-se prin șuturi pe finalul reprizelor în fief-ul alb-violeților din Pitești, care încheiau precedentul sezon cu peste 20 de puncte avans în fața roșu-galbenilor. Acum însă, elevii lui Pelici s-au alăturat lui CS Mioveni și Petrolului, echipe de prima treime a ierarhiei în campania anterioară, pe lista vizitatoarelor triumfătoare la începutul noului campionat: FCArgeş – Ripensia Timişoara 1-2 (0-1).

Greu le-a fost oaspeților în etapa de debut a ediției 2019-2020 în eșalonul secund, fiind înfrânți de 6 ori și înregistrând un draw alb prin Farul în Regie, la nou-promovata Rapid, cu mențiunea că tot șase formații vizitatoare n-au marcat deloc, dar Ripensia a mai dres busuiocul la căderea cortinei peste runda inaugurală, la revenirea lui Nicolae Dică pe banca ”violeților” din Trivale, și a mai ameliorat deficitul celor în deplasare la prima strigare, bilanț general 6-1-3 cu 13 goluri înscrise de amfitrioni și numai 6 marcate de cei pe drumuri.

Succes semnificativ pentru a 13-a clasată în campania anterioară, în condițiile în care a învins pe terenul ocupantei poziției a șasea în sezonul trecut, încheiat de FC Argeș printr-o victorie acasă tocmai în compania fostei campioane de toamnă, Sportul Snagov, de care s-a apropiat astfel la final la numai două puncte. Implicit, peste vară, speranțele piteștenilor la mai mare s-au realimentat, implicarea lui Dică în fruntea staff-ului tehnic al ”violeților” catalizând ambiții latente în jurul arenei ”Nicolae Dobrin”.

Însă, duelul televizat de marți seară, de la încheierea rundei inaugurale, a fost tranșat de oaspeții bănățeni, care au și redresat astfel balanța în raportul întâlnirilor directe Timișoara – Argeș din etapa I, după ce CS Mioveni se impunea sâmbătă pe ”Dan Păltinișanu”, 0-1 la ASU Politehnica. Strict din punctul de vedere al Ripensiei, roșu-galbenii au rămas în graficul succeselor la început de sezon în Liga 2, după 16-0 în Ciarda Roșie în urmă cu două veri contra Forestei și un 1-2 triumfător în runda de start a campionatului trecut la Brăila, cu Dacia Unirea.

Mai mult, Ripensia a luat startul cu brio tocmai în județul în care suferea ultima înfrângere a ediției anterioare, Argeș, timișorenii cedând cu 4-1 în mai la Mioveni, în antepenultima rundă din primăvară. De fapt, penultimul lor eșec afară în sezonul 2018-2019 s-a consemnat tocmai la Pitești, FC Argeș impunându-se atunci la mustață pe o gafă a bănățenilor, la finele prelungirilor, 2-1 într-un anost matineu de vineri.

Disputa directă a fostelor campioane ale țării a căpătat în schimb marți seară un alt rang, la spartul târgului în etapa I, meciul fiind televizat, fără însă a rupe deloc gura aceluiași târg în prima sa repriză, una a reacomodării la ritmul competițional. Partidă abordată de Alexandru Pelici – foto numai cu 4 dintre titularii aliniați la start în runda finală a campionatului trecut, și anume Tînc, Burdeț, Chera și Zaluschi, pe 31 mai în 11-le roșu-galbenilor pe litoral, în ceea ce avea să se contureze într-o remiză, 1-1 la Farul. În rest, și patru noi achiziții, iar combinația a doi dintre acești componenți a adus și golul mitanului întâi…

La chiar primul şut pe spaţiul porţii, expediat abia în primul minut de prelungiri al reprizei I, ba chiar în ultimele secunde de joc, Voinea trimițând o pasă scurtă de pe flancul drept, la 22 de metri, către Fotescu, care a prins un şut superb spre vinclu, în dreapta portarului Agachi. Trupa lui Pelici amuțea asistența din Trivale și întra la vestiare în avantaj. O chestiune era deja rezolvată, căci Ripensia n-a mai uitat să înscrie în deplasările Ligii 2 încă după prima ieșire din 2019, și aceea în Timișoara, pe ”Electrica”, 1-0 (0-0) atunci pentru ACS Poli.

Altfel însă, nimic deosebit în prima repriză, ba din contră, mai degrabă un fotbal sărăcăcios, fără ocazii, în schimb cu un cartonaş galben în dreptul lui Zaluschi, în minutul 39.

Gazdele efectuau două schimbări la pauză, iar după trei minute Buhăescu a cerşit o lovitură de la 11 metri, dar arbitrul nu l-a băgat în seamă şi bine a făcut, lăsând jocul să continue. În minutul 53, Dobre a avut două intervenţii consecutive la şuturile din apropiere ale lui Popescu şi Blejdea, la care Dică a mai schimbat o dată, ca după alte cinci minute să se consemneze și primul cartonaş galben în contul gazdelor, recepționat de același Cristian Blejdea, pentru proteste, brigada sancţionând atunci un ofsaid de trei metri. Argeșenilor nu le prea mergea iar primele semne de iritare se făceau resimțite în tabăra favoriților jocului.

Totuși, spre mijlocul reprizei a II-a, Alexandru Pelici a intuit creșterea presiunii exercitate de piteșteni și a împrospătat rândurile Ripensiei, ieșind Chera şi Hecsko, în locul cărora au intrat Țieranu și Monea. Puțin mai apoi, oaspeții recepționau un nou cartonaş galben, în minutul 68, de această dată în dreptul noii achiziții Tudorache, la un presupus henţ la 18 metri, lovitura liberă fiind executată de Popescu, care a şutat peste transversală.

A mai intrat și Popovici iar în cele din urmă, în minutul 75, gazdele au egalat la unu, după ce Blejdea a driblat ca în curtea şcolii și i-a aşezat mingea lui Popescu, care a pus latul de la 8 metri şi a înscris cu stângul pe jos în stânga lui Dobre.

Contrar așteptărilor regățenilor, trupa lui Pelici a reacționat cât se poate de prompt, în chiar plină dominare a gazdelor, iar în minutul 80 a preluat din nou conducerea, de astă dată prin Adrian Zaluschi, care a driblat tot şi a șutat de la 16 metri în stânga sus… 1-2. Amintirile victoriilor din retur de la Balotești, Petroșani sau Cluj erau realimentate.

Și oare mai putea face FC Argeș ceva?

Putea fi într-adevăr 2-2 două minute mai târziu, după o gafă ca la juniori a portarului Dobre, autor al unei ieşiri neinspirate la marginea careului de 16 metri, la care Popescu a trimis cu latul, însă pe lângă poarta goală. Şi Dobre a văzut cartonaşul galben, pentru tragere de timp, cu 6 minute înainte de final. În care se indicau 4 minute de prelungiri, gazdele efectuând pressing în terenul advers iar același Popescu şutând periculos pe jos, de la 15 metri, la care Dobre a prins mingea.

Și se putea altfel și ”fără”!?! Căci în ultimul minut dintre cele patru de prelungiri Turda l-a lovit pe portarul Dobre iar acesta a ripostat, bruscându-l, astfel încât amândoi au văzut cartonaşul roşu, după ce goalkeeper-ul timişorean a primit al doilea galben.

Una peste alta, Ripensia a pornit la drum cu dreptul în noul sezon al ligii a doua, triumfând în premieră la Pitești, la a treia încercare din vara lui 2017 încoace, după un 1-1 în care Golda deschidea scorul și sus amintitul 2-1 (0-1) pentru ”violeți” din urmă cu nici 3 luni, când Dumiter deschidea scorul în minutul 32. De astă dată, deschiderea scorului a fost completată pe măsură, cu toate punctele în cont.

Urmează probabil pe ”Electrica” primirea nou-promovatei Gloria Buzău, care a obţinut o victorie la limită pe teren propriu, 1-0 duminică de la 11 în duelul unor trupe sosite din Liga 3, cu cei din Miercurea Ciuc. Cât despre următoarele deplasări, Ripensia va mai juca pe rând cât de curând la Metaloglobus, Dunărea Călărași și FK Csikszereda.

*

FC Argeș – Ripensia 1-2 (0-1), jucat marți 6 august 2019 de la ora 19:30

FC Argeș: Agachi – Dănescu, Turda, Vișa, Mușat (min. 54, Barbu) – Panait, Șerban (min. 46, Brânzan), Buleică (min. 46, Popescu), Năstăsie (cpt), Blejdea – Buhăescu.

Antrenor: Nicolae Dică.

Pe bancă: Octavian Popa – Șerbănică, Popescu, Szecui, Matiș.

Ripensia: Dobre – Lungu, Tînc, Hecsko (min. 65, Monea), Toma (cpt) – Tudorache, Burdeț, Fotescu (min. 73, Popovici) – Zaluschi, Chera (min. 65, Tieranu), Voinea.

Antrenor: Alexandru Pelici.

Rezerve: Mociu – Adrian Popa, Stoi, Golda.

Arbitri: Sorin Costreie (Buftea / Ilfov) – Mihăiță Necula (Bucureşti) şi Alexandru Mihăiă (Vâlcea). Arbitru de rezervă Marius Chiţu (Tîrgovişte). Observator de arbitri Bogdan Zamfirescu (Botoşani), iar delegat de joc Horaţiu Stănescu (Craiova).

Rezultatele etapei I în Liga 2 și programul rundei a doua, pe coloana dreaptă, a clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.