Ripensia, învinsă de craiovenii lui Nicolo Napoli: 1-3 (0-0)

Ripensia Timișoara a jucat astăzi al treilea meci amical într-un interval de puțin peste 70 de ore, perioadă de întâlniri cu începere de miercuri, pierzând în premieră în anul 2019, în cea de-a cincea partidă de verificare din noul an, 1-3 cu divizionarii ”C” alb-albaștri de la U Craiova 1948 SA, grupare condusă de Adrian Mititelu.

Precum ieri, în jocul de pregătire cu prim-divizionara din Zenica, echipă din Bosnia și Herțegovina, bănățenii au încheiat și prima repriză a partidei de astăzi tot cu un scor alb, iar la reluare tot Andrei Dumiterfoto a înscris unicul gol al roș-galbenilor, însă nu al victoriei, ci de onoare, reducând din handicap în minutul 77.

Alb-albaștrii din Bănie, care au jucat la rândul lor ieri, ca prim test în Antalya, remizând 1-1 cu garnitura de tineret a grupării ucrainiene Vorskla Poltava prin golul lui Claudiu Bălan, au deschis astăzi scorul prin același jucător la finele unui contraatac purtat în primul sfert de oră după pauză, în care și-au dublat rapid avantajul prin Alex Raicea, Florin Costea stabilind rezultatul final în minutul 90.

Timișorenii, mai periculoși în repriza I, au început cu 4 jucători la start și ieri, și anume Străuț, Tînc, Anghelina și Mansour, în vreme ce portarul Dobre și Simian, care n-au fost implicați în amicalul de vineri, s-au numărat tot între primii 11. Staff-ul tehnic al secund-divizionarilor a efectuat tot unsprezece înlocuiri, dintre care două la pauză și 7 în primul sfert de oră din partea a II-a, Ripensia înclinându-se în componența Dobre (minutul. 60, Păduraru) – A. Popa, Tînc (46, Hecsko), Apro (61, Ţieranu), Străuţ (61, C. Toma) – Stoi (46, Burdeţ), Anghelina (61, Dobie; min. 70, Ardelean) – Chera (56, Monea), Bădăuţă (66, Zaluschi), Simian (56, Istrătescu) – Mansour (56, Dumiter).

Începând de luni în stagiul de pregătire centralizată în sudul Turciei, Ripensia va mai juca alte două meciuri amicale la Lara și săptămâna viitoare, mai întâi marți 5 februarie, cu Sibir Novosibirsk, din liga secundă a Rusiei, iar apoi pe 7 februarie, cantonamentul urmând a se încheia pe 8 februarie.

În ceea ce-i privește pe craioveni, din această iarnă cu un nou președinte în persoana lui Marcel Pușcaș, aceștia se vor pregăti în Antalya până în 12 februarie, cu gândul la atacarea promovării în Liga 2, obiectiv în vederea căruia noul diriguitor a asigurat câteva întăriri de lot încă de la finalul anului trecut, inclusiv de la un nivel superior, cooptându-i pe Claudiu Codoban şi Robert Răducanu.

Învinsă în turul Seriei a III-a din Liga 3 doar de FC Voluntari II, Flacăra Horezu şi Astra II, formația din Bănie va primi în sezonul de primăvară vizita echipelor de care este devansată pe podium, și anume liderul Turris-Oltul Turnu Măgurele respectiv Flacăra Horezu, trio fruntaș despărțit de câte două puncte.

Craiovenii, autori a 34 de goluri în 15 etape, i-au mai achiziționat în această iarnă, pe lângă jucătorii de la Luceafărul Oradea și FC Viitorul, și pe Alexandru Avram, Cornel Suciu, Ionuţ Georgian Tănase, ultimul, de la Atletico Arad, respectiv Vlăduţ Botia, mijlocaş de la OC Râşnov care însă s-a accidentat.

Antrenorul Nicolo Napoli a început astăzi cu Mogoșanu – Kovari, Avram, Ciucă, Criștiu, Raicea, Codoban, Tănase, Răducanu, Dina și Bălan, iar în repriză secundă i-a mai introdus pe Chindriș, Suciu, Moț, Negru, Zimță, Costea și Perez.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Ripensia, învinsă de craiovenii lui Nicolo Napoli: 1-3 (0-0)