Ripensia îşi dă drumul la joc şi învinge un lider: 3-1 la Naţional Sebiş

Ceea ce n-a izbutit în urmă cu 10 zile, la Timişoara, prim-divizionara ACS Poli, a reuşit astăzi de la ora 11, în judeţul Arad, gruparea de liga a V-a Ripensia, care a ieşit cu bine din obositoarea perioadă a efortului intens în acumulările fizice şi s-a descătuşat în exprimarea în teren, şi anume să dispună de formaţia din eşalonul III Naţional Sebiş, lider în seria a V-a, depăşită cu 3-1.

Ripensia şi-a dat aşadar drumul la joc şi, după câteva evoluţii în care s-a căznit să-şi găsească prospeţimea, a oferit fluenţă prestaţiei sale, cu circa două săptămâni înaintea primei apariţii oficiale din 2014, în Cupa României. Până atunci ar mai fi întâlnirile de verificare cu Metalul Oţelu Roşu, miercuri, în Caraş Severin, şi FC Bazoş, sâmbătă.

Timişorenii au câştigat astăzi în formula Rădulescu (70, Ciui) – Siminiceanu (75, Petrişor), Ciobai, Uzun, Cărpinişan – Bagiu, Păscăleanu (56, Mureşan) – Stancu, Ungur (56, Briciu), Anagor – Berescu.

Şi tocmai noua achiziţie Berescu a deschis scorul deja în minutul 5, cu o foarte frumoasă reuşită, din pasa lui Ungur, de pe flancul stâng. Atacantul a preluat cu vârful bocancului, în aer, şi a şutat cu şiretul exterior, pe colţul lung: 0-1

Minutul 5 al părţii secunde a adus o accidentare, Anagor, neconvocat în deplasarea la Mako din cauza vizei de Ungaria, lăsându-i locul lui Radu, dar Ripensia avea să treacă ulterior şi peste momentul egalării, reuşind o „dublă” puţin după mijlocul părţii secunde.

Sebişenii aveau să egaleze din penalty, acordat pentru un henţ comis de Ciobai în minutul 61, în disperare de cauză, ca ultim apărător, la reluarea spre plasă a gazdelor, după un şut pe jos spre colţul lung rezultat în urma unei trimiterii cu capul spre propriul portar, de către Uzun, de la 25 de metri de buturi.

Naţional n-a putut menţine însă mult timp egalitatea, minutul 70 aducând golul lui Cărpinişan, după un frumos un-doi cu Briciu, care a transformat în minutul 72 un penalty obţinut tot de el: 1-3.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.