Ripensia, prima marcatoare în deplasare în noua ediție din Liga 2. Victorie la Dunăre

Ripensia Timișoara a câștigat la debutul în ediția 2018-2019 a Ligii 2 prin a prelua de două ori conducerea grație unor reușite cu 5 minute înaintea încheierii fiecărei reprize a deplasării din etapa I la Brăila, unde a devenit prima marcatoare pe teren advers din noua campanie a eșalonului secund. Triumf în deplasare și pentru Pandurii, și tot pe final de meci, la nou-promovata din Bacău, în rest, până acum, în runda inaugurală mai consemnându-se 4 succese ale gazdelor, cu mențiunea că la această oră a început deja la Ovidiu cel de-al șaptelea joc al ridicării de cortină, AS SSC Farul – ACS Poli.

Start al diviziei secunde în noul sezon cu felurite probleme pentru unele participante și în general nu sub cele mai bune auspicii într-un moment apăsător pentru fotbalul românesc, absent și în această vară pentru al cincilea turneu final la rând de la Campionatul Mondial dar și pierzător deja încă din prima zi de august a reprezentantei sale în UEFA Champions League, campioana națională CFR Cluj fiind redirecționată spre turul III preliminar din Europa League în urma smulgerii unui singur punct cu suedezii din Malmo, pe când ex-campioana din 2017 FC Viitorul s-a ales tot cu un singur punct la ieșirea sa din cursa întrecerii continentale numărul 2 în fața grupării olandeze Vitesse Arnhem.

Multe speranțe ale apariției unei regenerări se leagă de acest al treilea sezon în serie unică al Ligii 2, însă semnele nu sunt deloc bune, ba din contră, fondul jucătorilor de un anumit nivel valoric fiind în regres și tot mai modest, iar prestațiile, pe măsură, partida ridicare de cortină în noua ediție lăsând mult de dorit, și cu atât mai mult în contrast cu firmamentul atașat disputei, prin sosirea în eșalonul secund a alb-negrilor de la Universitatea Cluj.

Care s-au impus în uvertura de vineri seară cu 2-0 (1-0) într-un meci considerat acasă dar jucat pe teren neutru la Târgu Mureș, Florescu deschizând scorul în minutul 38 după o eroare defensivă a bucureștenilor iar Gavra dublând avantajul în minutul 48 în urma unui corner, triumf la debutul în Liga 2 pentru ardeleni, împotriva lui FC Metaloglobus, retrogradată din eșalonul secund la finele campaniei precedente dar beneficiară a locului lăsat vacant prin abandonul din această vară al ilfovenilor de la CS Afumați.

Victorii astăzi de la ora 11 pe teren propriu și pentru secund divizionarele argeșene, dar și pentru nou-promovata ACS Șirineasa, pornită la drum tot la Petroșani sub numele Energeticianul.

FC Argeș – CS Balotești 2-0 (2-0): Panait 2, Șerbănică 27.

CS Mioveni – Academica Clinceni 2-1 (0-0): Popescu 49, Valentin Balint 85 – Barbu 77. Eliminat: Valentin Balint (87).

Energeticianul – Luceafărul Oradea 4-0 (2-0): Neagu 27, Rusu 30, 88, 90.

O altă nou-promovată din Liga 3 a pierdut însă la debutul acasă, Aerostar Bacău – Pandurii Târgu Jiu 0-1 (0-0): Măicăneanu 83.

La Dunăre, cu Ungureanu la pupitru, și Ripensia Timișoara a învins în deplasare, cu 1-2 (0-1), depășiți fiind brăilenii de la ACS Dacia Unirea, cu semnificative probleme precum și la începutul ediției trecute, în care abia evitau la potou retrogradarea în Liga 3.

Timișorenii au repetat așadar pasul cu dreptul din runda inaugurală a campionatului precedent, dar și din prima deplasare a campaniei anterioare, adjudecată atunci tot cu 2-1, dar la Oradea, pe 12 august 2017, în etapa a II-a. În Bihor, la pauză a fost 0-0 iar nou-promovata în roșu-galben a răsturnat ulterior scorul, astăzi de la ora 11 impunându-se just prin golurile lui Monea, cu o lovitură de cap în minutul 40 la centrarea lui Ungureanu, respectiv Dumiter în minutul 85, după ce mai întâi ochea bara, servit fiind de același Ungureanu.

Ripensia câștigă așadar toate punctele la Dunăre, unde anul trecut, în cea de-a doua deplasare ca secund divizionară, pe 26 august 2017, remiza 2-2 cu brăilenii în etapa a V-a, Ungureanu egalând în minutul 55 din lovitură de la 11 metri, ca unică reușită a părții secunde.

Dintre titularii bănățenilor în respectiva întâlnire, Călin Toma, Stoi, Ungureanu și Dumiter s-au aflat și astăzi în 11-le de start al Ripensiei, brăilenii pășind în schimb tot cu stângul în etapa I, precum în vara trecută, 2-3 acasă cu ASU Politehnica Timișoara pe 5 august.

Ripensia a forțat în continuare victoria, și pe final, obținută de Andrei Dumiter în minutul 85, nu mult după ce tot el șuta în transversală, la un minut în urma unei duble mari ocazii a vizitatorilor, șuturile în succesiune din minutul 80 fiind respinse respectiv deturnate în corner.

Portarul junior al Ripensiei, Ștefan Dobre, din generația 2001, a fost învins doar la mijlocul reprizei a II-a, când Yuefeng Lu a egalat la rădăcina barei din centrarea lui Vitan, goalkeeperul apărând în schimb cu piciorul o lovitură de la 11 metri executată puțin mai apoi, în minutul 71, de Liviu Gheorghe, intrat la pauză.

Tot astăzi se mai joacă de la ora 15:30 și meciul Petrolul – Sportul Snagov, la Ploiești, iar mâine, de la ora 13 Daco-Getica București – UTA iar de la ora 15:30, ASU Politehnica – Chindia, pe ”Dan Păltinișanu”.

ACS Dacia Unirea: Avram – cpt. – Niţă, Ichim, Hamza, Hîmpea – Lu, Calu (61, Coteț) –Pleşa (46, Gheorghe), Maxin, Vitan (68, Mucuță) – Stănescu.

Rezerve: Ghiton – D. Stancu, Ţapu, Coteţ, Mucuţă, Gheorghe, Robu.

Antrenor: Gheorghe Barbu.

Ripensia: Dobre – Popa, Burdeţ, Apro, Călin Toma – cpt. – Stoi, Anghelina – Monea, Zaluschi (58, Cluci), Ungureanu – Dumiter.

Rezerve: Păduraru – Marius Toma, Cluci, Barica, Vlădia.

Antrenor: Ciprian Urican.

Arbitri: Omar Cristian Dumitrică (Craiova) – Ionuţ Marius Bobe (Videle) şi Doru Zamfir (Slatina).

Clasamentul, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.