Ripensia Primavera pierde din nou dar contestă la pauză: Campionatul Municipal Timişoara

Campionatul Municipal Timişoara a bifat etapa a XIV-a, în urma căreia echipa din Bobda rămâne neînvinsă. Din nou eşec pentru Ripensia Primavera, care a contestat la pauză, Frontiera făcând scor pe teren propriu iar Albina egal acasă. Chişoda, victorie la Ghiroda…

Seria I

Liderul Seriei I, Avântul Bobda, a câştigat în deplasare la Avicola, iar ocupanta locului secund, ASU Politehnica II, a obţinut o victorie la „masa verde”.

CFR II Timişoara – Electrica 1869 3-4 (1-2). Cele şapte goluri au fost marcate de: Denis Negoiţă – 2, şi Claudiu Matiş respectiv Bogdan Corduneanu, Claudiu Filip, Damian Sorescu şi Răzvan Ardelean.

Au jucat formaţiile:

CFR II: Imbrescu – Schmidt, Drăghicescu, Birău, Gaşpar, Sălăşan, Lupu, Janai, Miheş, Negoiţă şi Matiş.

Antrenor: Adrian Brazovan.

Au mai jucat: Sârbu, Guzu, Elcean şi Dance.

Electrica: Butilcă – Aursei, Manzur, Bala, Corduneanu, Filip, Olărescu, Pătru, Ardelean Blidariu, Sârb şi Sorescu.

Antrenor: Florin Pârvu.

Au mai jucat: Lăpădat, Curelaru, Artenie şi Olărescu.

Avicola 1994 Avântul Bobda 0-4 (0-2). Puncherii liderului sunt: Petru Gongeanu, autor a 3 goluri, şi Adrian Ungureanu.

LPS Banatul – Luceafărul 2-1 (1-0). Echipa lui Florin Filip a câştigat cu dificultate în faţa colegilor juniori pregătiţi de Angelo Foale, prin punctele reuşite de Mărgan şi Strein, respectiv Ciobanu.

:::::

Seria a II-a

Frontiera Timişoara – Flacăra Parţa II 6-0 (4-0).

Victorie la scor obţinută de elevii pregătiţi de Ghiţă Muntean, prin golurile marcate de: Ciprian Bojin – 2, Cosmin Căldare – 2, Viorel Formagiu şi Tiberiu Cârstian.

Frontiera a folosit următorii jucători: Mircea – Balica, Muntean, Bojin, Formagiu, Apenciuc, Cârstian, Petrilă, Pârvu, Vlăduţi şi Mureşan. Au mai jucat: Murariu şi Rista.

Agronomia – Primavera Ripensia 3-0 (2-0). O nouă înfrângere pentru lider, în faţa studenţilor timişoreni, la un scor de neprezentare. Delegatul echipei oaspete, Adrian Onica, a contestat însă la pauză substituirea unui jucător din tabăra gazdelor, care, culmea, e legitimat la… Ripensia. După toate probabilităţile, oaspeţii vor primi cele trei puncte iar trupa lui Manolache va suporta şi o penalizare de 6 puncte.

Ultimul joc al etapei s-a disputat vineri seară, fiind vorba despre victoria obţinută în deplasare de Chişoda la Ghiroda, cu scorul de 8-2.

+

Într-un meci reprogramat din Campionatul Judeţean Timiş…

La Valcani s-a disputat joi o restanţă din liga a V-a, contând pentru etapa a XXI-a a Campionatului Judeţean Timiş, după ce oaspeţii nu se prezentau la joc iar Comisia de Disciplină reprograma meciul: Voinţa Valcani – Plavii Delia Sâmpetru Mare 1-4 (0-1).

Au marcat: Cristian Bojan (55) respectiv Denis Bărbulescu (44) şi Cosmin Ivanciuc (70, 83, 89). De menţionat că Alin Bondor, de la gazde, a ratat un penalty în minutul 62, la scorul de 1-2.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.