Ripensia se încălzeşte pentru „Zilele Cartierului Fabric”, contra lui ACS Poli, marşând contra Pecicăi mai ales pe Primavera: 2-3 (1-0)

Dar şi, în ultima jumătate de oră, pe golgheterul Mediop, sosit de la câştigătoarea Diviziei D Timiş, eşalon în care timişorenii au izbutit a doua promovare la rând. Mediop, care ar urma să-l facă uitat pe Anagor, ajuns în probe la UTA Bătrâna Doamnă Arad, elevată în liga a III-a.

Să joci două meciuri într-o zi, dintre care unul împotriva unei ex-prim-divizionare până în primăvară, iată ritmul despre care pomeneam ieri-alaltăieri că este autoimpus de nou-promovata Ripensia Timişoara. Proaspătă divizionară D care a prefaţat de la ora 11 duelul de pe seară cu ACS Poli Timişoara, din cadrul „Zilelor Cartierului Fabric”, printr-un joc de verificare cu divizionara D arădeană Progresul Pecica, pe care galben-roşii l-au abordat mai ales cu componenţi ai grupării Primavera a clubului, formaţie „satelit”.

Ripensia - ACS Poli, precedat la "Zilele Cartierului Fabric", de la ora 17, de tradiţionalul joc Căsătoriţi - Necăsătoriţi

Iar tinerii echipei din Campionatul Judeţean Timiş au condus la pauză fruntaşa din Divizia D Arad, care s-a bătut la câştigarea campionatului cu UTA Bătrâna Doamnă, pe care au egalat-o apoi, la mijlocul reprizei secunde.

Radu Suciu şi Ovidiu Olariu au fost completaţi astăzi în stafful tehnic de Cosmin Stan, antrenor al garniturii Primavera, care a şi intrat în joc în ultimele 30 minute, contribuind la golul egalizator.

Începând totuşi cu câţiva jucători ai primei formaţii, Ripensia a deschis scorul dar s-a văzut în cele din urmă depăşită, 2-3 (1-0) cu Progresul Pecica, pe terenul de iarbă din Complexul „Dan Păltinişanu”, unde arădenii aveau să preia conducerea după pauză, 1-2 din penalty, şi să marcheze golul victoriei, 2-3, după o pasă greşită a lui Hozan, fundaş stânga al timişorenilor, în piciorul adversarului.

Berescu a marcat în prima parte din careu, iar Mediop, sosit de la CS Ghiroda, a egalat la doi cu un şut lobat, din pasa lui Stan, la nici zece minute după ce cei 2 intrau în joc, în minutul 60. Puţin mai apoi avea să cadă însă şi golul înfrângerii.

Ripensia a început de la ora 11 cu Ciui (46, Rădulescu) – Luca, Firuţ, Lupulescu, Hozan – Bagiu, Nechifor, Stancu, Inţa (accidentat în prima parte şi înlocuit cu Gabriel Stăt, un închizător de 18 ani sosit astăzi de la Jiul Petroşani) – Uţă, Berescu. Pe parcurs, Stancu, Uţă sau Berescu au fost şi ei înlocuiţi iar la debut la „Ripi” a fost şi mijlocaşul dreapta Alex Herţea, unii dintre componenţii utilizaţi de la ora 11 urmând a fi însă introduşi pe parcurs şi în meciul de la orele serii, cu începere de la 18,30, pe „Electrica”, joc precedat de tradiţionalul duel Căsătoriţi – Necăsătoriţi, de la ora 17.

„Primavera” Ripensia a evoluat sezonul trecut în Campionatul Municipal Timişoara şi emite veleităţi de promovare în perspectiva ediţiei 2014-2015.

Ulterior disputelor de astăzi, Ripensia va reîncepe sarabanda amicalelor marţi, în revanşa cu Cocoşul, la Orţişoara, şi săptămâna viitoare fiind plină, tot cu 4 partide de verificare şi incluzând şi returul cu Progresul, la Pecica.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.